Prakticky vždy, keď sa v tom – ktorom štáte vystrieda vláda, sa uskutoční štátny prevrat, dôjde k politickým a hospodárskym zmenám a hovorí sa, že v tej krajine nastal nový život… Táto fráza sa akosi ťažko vyslovuje vo vzťahu k Afganistanu. Po prvé, táto krajina sa skôr vrátila k tomu, čo tam už bolo, takže je to vlastne staronový život a po druhé, ktovie, ako sa bude správať nové vedenie krajiny, ktoré sa v súčasnosti v očiach svetovej verejnosti snaží tváriť, ako najdemokratickejšie a najľudomilnejšie.
Afganistan má nielen mimoriadne ťažké vnútorné hospodárske, sociálne, národnostné a iné problémy, ale nemá ani najlepšie vzťahy s mnohými krajinami ako v okolí, tak aj tisíce kilometrov od svojich hraníc. Menším prekvapením je, že Taliban, ktorý je v Rusku stále považovaný za teroristickú organizáciu, chce nadviazať dobré vzťahy s Moskvou. Je to ozaj na jednej strane prekvapivé, ale na druhej…
Niet sa čomu čudovať: nová afganská vláda si úplne jasne uvedomuje, že Kremeľ chce mier, stabilitu a pokoj v regióne a bezpečie na svojich hraniciach a hraniciach partnerov v ODKB (Organizácia Dohody o kolektívnej bezpečnosti je medzinárodná regionálna organizácia pre oblasť obrany a bezpečnosti, ktorá zahrnuje 6 krajín bývalého ZSSR – Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Rusko a Tadžikistan – pozn. aut.) a preto Kábul môže absolútne reálne počítať s rozsiahlou humanitárnou pomocou hospodársky silného suseda.
Rusko nozaj už niekoľko krát poslalo humanitárnu pomoc do Afganistanu. Najnovšie – v stredu, keď v Kábule pristali hneď štyri ruské dopravné lietadla, ktoré dopravili humanitárnu pomoc a následne späť do Ruska previezli 400 ľudí, občanov krajín ODKB a afganských študentov a Afgancov, ktorí chcú pracovať v Rusku. Ďalší transport s humanitárnou pomocou sa do Afganistanu dostaví o týždeň.
V rámci toho všetkého nová afganská vláda v Kábule vyhlasuje, že v žiadnom prípade nechce konfrontáciu s Moskvou a dokonca je pripravená robiť ústretové kroky, aby nadviazala dobré a vzájomne výhodné vzťahy s Moskvou. Napríklad, už viacerí čelní afganskí predstavitelia vyhlásili, že Afganistan je pripravený uznať Krym ako súčasť Ruska. Potvrdil to aj hlavný hovorca Talibanu Zabihullah Mujahid, s ktorým spravodajca denníku Octagon urobil rozhovor priamo v Kábule, v jeho rezidencii.
V úvode Zabihullah Mujahid odpovedal na otázku novinára, čo považuje za hlavné hrozby a ťažkosti ohrozujúce Afganistan práve teraz. „Existujú dva hlavné problémy, ktoré riešime. Prvým je hospodársky problém, pretože naša krajina práve ukončila vojnu. Druhým problémom je ISIS (Islamský štát – pozn. aut.), ktorý sa tiež snažíme vyriešiť. V blízkej budúcnosti to prekonáme a Afganistan bude žiť normálny život“, ubezpečil afganský predstaviteľ.
Ďalej vysvetlil, že hospodárske problémy sú do značnej miery spôsobené skutočnosťou, že novú vládu Afganistanu priznalo iba veľmi málo štátov. „Každá krajina, ktorá vychádza z vojny, v prvom rade čelí hospodárskym problémom, pretože celá jej infraštruktúra sa zrútila a je ťažké ju obnoviť. Po druhé, Amerika zmrazila naše aktíva a to má vplyv aj na hospodárstvo. Po tretie, uznanie, samozrejme, ovplyvňuje aj súčasný stav Afganistanu. To zohráva veľkú úlohu“, podotkol Zabihullah Mujahid.
Rozhovor o vzťahoch s Ruskom začal otázkou návštevy delegácie novej vlády Afganistanu v Moskve. Mujahid podčiarkol, že jeho kolegovia mali veľmi dobrý dojem, hoci sa im podarilo navštíviť iba hotely a diplomatické inštitúcie. Bola to čisto pracovná návšteva, bolo treba riešiť dôležité naliehavé otázky a čas na zábavu a exkurzie nebol…
Ďalšia otázka sa týkala statusu Krymu. Hovorca Talibanu poukázal na to, že Kábul chce udržiavať dobré vzťahy s Moskvou, založené na komplexnej spolupráci a kontaktoch. V otázke príslušnosti polostrova Mujahid vyjadril presvedčenie, že čoskoro sa tento problém konečne vyrieši, pretože konfrontácia medzi Ukrajinou a Ruskom destabilizuje región. „Sme na strane ľudí, ktorí žijú na Kryme a musíme počúvať čo chcú, pretože ľudia majú právo voliť. Ak ľudia chcú žiť v Rusku, súhlasíme s nimi“, vysvetlil hovorca Talibanu.
Diskusia sa týkala aj pandémie koronavírusu. Oficiálny zástupca novej afganskej vlády poznamenal, že Kábul by bol veľmi rád, keby Rusko pomohlo krajine s očkovaním obyvateľstva. „Dúfame, že nadviažeme naše hospodárske vzťahy a budeme spolupracovať s ruskou vládou“, zdôraznil v závere rozhovoru Zabihullah Mujahid.
Zdroj:
(1) «Талибан»*: «Если народ Крыма хочет быть с Россией, то мы – за», Octagon.media, 28.11.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE