Plánovaný rakúsky zákon o očkovaní bude tento týždeň opäť bližšie k realite a údajne sa bude vzťahovať na ľudí od veku 14 rokov s pokutami vo výške 600 eur, ktoré možno uložiť viackrát. Niekoľko veľkých rakúskych národných novín vrátane Kurier, Die Presse, Heute a Der Standard tvrdilo, že videli kópiu návrhu zákona, hoci ministerstvo zdravotníctva ho na žiadosť vysielateľa ORF odmietlo komentovať s tým, že oficiálny prvý návrh odovzdá neskôr tento týždeň. Podľa medializovaných informácií zákon nadobudne účinnosť 1. februára, no pokuty sa budú udeľovať až od 15. marca, čo ľuďom umožní dať sa zaočkovať po tom, ako zákon vstúpi do platnosti. Vláda však opakovane vyzvala rakúskych obyvateľov, aby nečakali, kým zákon vstúpi do platnosti. Upomienkové listy s výzvou na očkovanie by ministerstvo zdravotníctva začalo posielať vo februári; podobné listy už rozposlala sociálna poisťovna.
Zákon požaduje tri dávky: druhú medzi 14. a 42. dňom po prvej a tretiu medzi 120. a 270. Dňom po druhej. Uznávať sa budú vakcíny Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson. The Local kontaktoval ministerstvo zdravotníctva so žiadosťou o ďalšie informácie vrátane toho, čo by sa vzťahovalo na ľudí, ktorých očkovali injekciami neschválenými v Rakúsku, napríklad na tých, ktorí dostali vakcínu Sputnik v zahraničí. Povinnosť by sa uplatňovala od veku 14 rokov (v súčasnosti je očkovanie v Rakúsku dostupné pre deti vo veku od piatich rokov), ale ľudia, ktorí sa nemôžu dať zaočkovať zo zdravotných dôvodov, by od nej boli oslobodení, pretože sa na nich budú vzťahovať požiadavky testovaný/prekonaný. Z povinnosti vylúčili aj tehotné ženy aj tých, ktorí sa nedávno zotavili z infekcie Covid-19, hoci len 180 dní po infekcii.
Pre ľudí, na ktorých sa predtým vzťahovala výnimka, by sa mandát uplatňoval od skončenia mesiaca po tom, ako výnimka prestane platiť. Týkalo by sa to napríklad tínedžerov po 14. narodeninách, ľudí po narodení dieťaťa a tých, ktorí mali napríklad osvedčenie o prekonaní. Správy hovoria, že pokuty za porušenie povinnosti by boli stanovené na 600 eur, ktoré by sa mohli udeľovať každé tri mesiace až do celkovej sumy 2400 eur ročne. Pokuta za odmietnutie zaplatiť pokutu by bola stanovená na maximálne 3600 eur – hoci návrh údajne obsahuje klauzulu, podľa ktorej by sa pri stanovovaní pokuty mali brať do úvahy osobné finančné pomery. Tieto peniaze sa použijú na financovanie nemocníc.
K 4. decembru dostalo 71,7 % celkovej rakúskej populácie aspoň jednu dávku vakcíny proti Covid-19. Zákon vyvolal v celej krajine v posledných týždňoch veľké protesty, pričom počas uplynulého víkendu došlo aj k stretom s políciou malej menšiny z viac ako 40000 demonštrantov. K zákonu sa dá namietať, že podľa právnych zásad nie je možné opätovne pokutovať za jeden a ten istý priestupok a absolútne chýba zodpovednosť štátu za vedľajšie účinky vakcín.
Zdroje:
600 fines: What’s the latest on Austria’s compulsory vaccine plan? thelocal.at, 6. 12. 2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
UPOZORNENIE