• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ponuka, dopyt a inflácia nehnuteľnostiam nesvedčia

    9-12-2021 Zem & Vek 159 610 slov zprávy
     
    Foto: Shutterstock

    Pred pár rokmi sa o slovenskej ekonomike hovorilo ako o tigrovi z východu, čo však dnes z viacerých dôvodov už neplatí. Dosahovali sme jeden z najvyšších rastov HDP v EÚ a nemali sme problémy s plnením oboch rozpočtových deficitných ukazovateľov v eurozóne, s čím sa nemohli pochváliť ani jej zakladajúce členské štáty. Každoročne sme sa približovali v prepočte HDP na osobu k priemeru únie, čo už tiež neplatí, pretože všetky štáty bez rozdielu zápasia s negatívnymi dôsledkami pandémie.

    V čom sme si udržali európsky primát, je nárast cien nehnuteľností a tempá rastu úverov na bývanie a tak si kladieme oprávnenú otázku, prečo? Málo sa u nás stavia a z dôvodu nižšej ponuky je po nových bytoch vysoký dopyt a preto sú tak drahé? Hypotéky sú dnes lacné a pre mladú rodinu nie je problém zo svojich mesačných príjmov mesačne hypotéku splácať? Určite platia obidva dôvody, k čomu treba dnes pripočítať aj narastajúcu infláciu, ktorá môže vyvolať u občana obavu zo znehodnotenia jeho vlastných a požičaných peňazí, čo je tiež pravda.

    Realitná bublina dlžníkov obchádza

    ECB zatiaľ nič nenaznačuje, že by chcela vyššími úrokovými sadzbami priškrtiť infláciu, keďže vychádza zo skúsenosti z predchádzajúcej finančnej krízy kedy nárastom úrokov klesla inflácia na úroveň hroziacej deflácie. Na druhej strane treba povedať, že Česká národná banka nemá problémy úrokové sadzby zvyšovať, čo si môžeme vysvetliť aj tak, že jej mena funguje len na území českého štátu, kde menová a fiškálna politika ťahajú za jeden povraz, čo ako vieme v eurozóne neplatí.

    A tak by sme mohli aj špekulovať, že nie dočasnosť inflácie ako tvrdia predstavitelia ECB je dôvodom nezvyšovania úrokov, ale skôr záchrana kolabujúcich ekonomík v južných štátoch eurozóny, ktoré by určite vyššie úroky pri splácaní ich dlhov nezvládli. Sú tou hlavnou príčinou prečo menová politika ECB je hluchá a slepá. Na zvyšovanie úrokov v ECB by určite reagovali hypotekárne úroky s rizikom budúcej realitnej bubliny, čo bz pre úverových dlžníkov bola zlá správa a tak by sme mohli na starom kontinente prísť o jediné prvenstvo, s čím sa ešte môžeme dnes v únii pochváliť.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑