Pred pár rokmi sa o slovenskej ekonomike hovorilo ako o tigrovi z východu, čo však dnes z viacerých dôvodov už neplatí. Dosahovali sme jeden z najvyšších rastov HDP v EÚ a nemali sme problémy s plnením oboch rozpočtových deficitných ukazovateľov v eurozóne, s čím sa nemohli pochváliť ani jej zakladajúce členské štáty. Každoročne sme sa približovali v prepočte HDP na osobu k priemeru únie, čo už tiež neplatí, pretože všetky štáty bez rozdielu zápasia s negatívnymi dôsledkami pandémie.
V čom sme si udržali európsky primát, je nárast cien nehnuteľností a tempá rastu úverov na bývanie a tak si kladieme oprávnenú otázku, prečo? Málo sa u nás stavia a z dôvodu nižšej ponuky je po nových bytoch vysoký dopyt a preto sú tak drahé? Hypotéky sú dnes lacné a pre mladú rodinu nie je problém zo svojich mesačných príjmov mesačne hypotéku splácať? Určite platia obidva dôvody, k čomu treba dnes pripočítať aj narastajúcu infláciu, ktorá môže vyvolať u občana obavu zo znehodnotenia jeho vlastných a požičaných peňazí, čo je tiež pravda.
Realitná bublina dlžníkov obchádza
ECB zatiaľ nič nenaznačuje, že by chcela vyššími úrokovými sadzbami priškrtiť infláciu, keďže vychádza zo skúsenosti z predchádzajúcej finančnej krízy kedy nárastom úrokov klesla inflácia na úroveň hroziacej deflácie. Na druhej strane treba povedať, že Česká národná banka nemá problémy úrokové sadzby zvyšovať, čo si môžeme vysvetliť aj tak, že jej mena funguje len na území českého štátu, kde menová a fiškálna politika ťahajú za jeden povraz, čo ako vieme v eurozóne neplatí.
A tak by sme mohli aj špekulovať, že nie dočasnosť inflácie ako tvrdia predstavitelia ECB je dôvodom nezvyšovania úrokov, ale skôr záchrana kolabujúcich ekonomík v južných štátoch eurozóny, ktoré by určite vyššie úroky pri splácaní ich dlhov nezvládli. Sú tou hlavnou príčinou prečo menová politika ECB je hluchá a slepá. Na zvyšovanie úrokov v ECB by určite reagovali hypotekárne úroky s rizikom budúcej realitnej bubliny, čo bz pre úverových dlžníkov bola zlá správa a tak by sme mohli na starom kontinente prísť o jediné prvenstvo, s čím sa ešte môžeme dnes v únii pochváliť.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm