Federální soud 7. prosince zablokoval nařízení prezidenta Joea Bidena o vakcíně COVID-19 pro federální dodavatele.
Georgia a další žalobci žalující Bidena kvůli tomuto nařízení „pravděpodobně uspějí se svým tvrzením, že prezident překročil oprávnění, které mu udělil Kongres”, napsal americký okresní soudce R. Stan Baker, Trumpův nominant, v 28stránkovém rozhodnutí, v němž souhlasil s vydáním předběžného opatření.
Baker zakázal Bidenovi a jeho administrativě prosazovat nařízení v jakémkoli státě, což je rozšíření rozhodnutí z 30. listopadu, které se týkalo pouze tří států.
Nařízení mělo vstoupit v platnost 4. ledna 2022, pokud jej soud nezablokuje. Termín, původně odložený v listopadu, byl původně stanoven na 8. prosince.
„Další z očkovacích nařízení prezidenta Bidena bylo dočasně zastaveno, protože státy – včetně Idaha – se postavily proti jeho bezprecedentnímu zásahu vlády do života a podnikání Američanů.” V prohlášení ze 7. prosince to uvedl republikánský guvernér Idaha Brad Little.
Idaho, šest dalších států a Regentská rada Georgijské univerzity podaly v říjnu kvůli tomuto nařízení žalobu a označily Bidenovo nařízení za nezákonné a přehnané.
Strany ve své žalobě napsaly: „Nařízení, tak jak jej federální vláda koncipovala a dosud prováděla, se vztahuje nejen na zaměstnance dodavatelů pracující na federálních zakázkách, ale také na všechny zaměstnance, kteří mohou přijít do styku s někým, kdo pracuje na federální zakázce (i když tento styk není nic jiného než procházka kolem nich venku, na parkovišti). Neexistují žádné výjimky pro zaměstnance, kteří pracují sami, venku nebo dokonce výhradně na dálku.”
Bez předběžného opatření by společnosti, které nemají dostatek očkovaných zaměstnanců, byly nuceny volit mezi jejich propuštěním a ztrátou státních zakázek, dodali v návrhu na vydání předběžného opatření.
Vládní právníci později naléhali na soud, aby nařízení neblokoval, a tvrdili, že v této věci „není důvod spěchat”, protože termín nařízení byl odložen.
Bílý dům na žádost o komentář nereagoval.
Soudy již zakázaly jiná nařízení Bidenovy administrativy, včetně nařízení (povinného očkování) pro zaměstnance soukromého sektoru a nařízení (povinného očkování) pro většinu zdravotnických pracovníků v zemi.
Soudci zpochybnili zákonnost těchto nařízení.
Příkazy již vedly k tomu, že Bidenova administrativa pozastavila prosazování nařízení Úřadu pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci ministerstva práce, které se vztahovalo na přibližně 84 milionů pracovníků, a nařízení Centra pro zdravotní a sociální péči ministerstva zdravotnictví, které se vztahovalo na více než 17 milionů pracovníků.
Administrativa vyzvala zařízení, aby stále ukládala povinnost očkování.
„Nic se nezměnilo”, pokud jde o sdělení firmám, řekla minulý měsíc novinářům ve Washingtonu tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.