Dlho očakávaný a mimoriadne živo komentovaný virtuálny summit ruského prezidenta Vladimíra Putina a jeho amerického kolegu Joea Bidena sa konečne uskutočnil a ako sa aj dalo predpokladať, prebehol vo forme besedy, v ktorej žiadna zo strán nepresvedčila tú druhú a dvaja svetoví lídri sa vlastne zhodli iba v jednej veci – že majú veľké nezhody…
Rokovanie trvalo dve hodiny. Kým ruský prezident sa vo svojej rokovacej miestnosti v Kremli nachádzal sám a v dobrej nálade debatoval s americkým náprotivkom, Biden mal pri sebe štyroch pomocníkov na čele s ministrom zahraničia Antony Blinkenom, vôbec nebol presvedčivý a sebavedomý, v úvode dokonca zabudol zapnúť mikrofón. Podľa všetkého tím Bieleho domu očakával viaceré faux pas, ktoré mohol narobiť staručký a ťažko sa v čase a priestore orientujúci Biden a preto novinárov nepustili ani blízko k rokovacej miestnosti a informácie pre média prezentovali s oneskorením. Preto mnohé americké a európske agentúry prvé správy o rokovaní priniesli na základe „novostí“ ruských médií, ktoré mali prístup k informáciám a rýchlo vydávali čerstvé správy, fotografie a videá.
Ani hlavná téma diskusií nebola prekvapivá: ako sa aj očakávalo, dvaja prezidenti sa rozprávali o situácii okolo Ukrajiny, pričom tiež očakávane, mali presne opačný názor na celú vec. „Prezident Biden hovoril o hlbokom znepokojení Spojených štátov a našich európskych spojencov nad eskaláciou súvisiacou s ruskými vojskami obklopujúcimi Ukrajinu a dal jasne najavo, že USA a naši spojenci budú na prípadnú vojenskú eskaláciu reagovať silnými ekonomickými sankciami a ďalšími opatreniami“, prizvukuje sa v tlačovej správe Bieleho domu, zverejnenej po rokovaniach.
„Lídri sa dohodli, že zostanú v úzkom kontakte v súvislosti s koordinovaným a komplexným prístupom ohľadom odpovede na zhromažďovanie ruských vojsk pri hraniciach Ukrajiny,“ zdôraznila tlačová služba Bieleho domu. Mnohopočetné americké a európske média vyzdvihli skutočnosť, že Biden varoval Putina pred napadnutím Ukrajiny a pohrozil tvrdými sankciami, ktoré na Rusko uvalí spolu s európskymi partnermi. Viaceré sa však úprimne posťažovali, že tieto vyhrážky Bidena nezneli presvedčivo a vôbec nie hrozivo, a zdôrazňovali, že sú rozčarované tým, že slabučký Biden nedokázal pritvrdiť.
Prakticky sa však vôbec nevenovali reakcii Putina a niektorí ju spomenuli iba pár slovami. Medzitým ruský prezident dal jasne najavo, že falošné správy a provokačné výmysly transatlantických politikov a médií o tom, že Rusko sa pripravuje napadnúť Ukrajinu, sú iba bohapusté lži a Moskva vôbec nemieni zaútočiť na suseda. Poukázal na existenciu „červených línií“: hraníc, ktoré by nemali prekračovať obe strany – ako Rusko, tak aj USA spolu s NATO a európskymi partnermi. Podotkol, že práve Západ vyvoláva nebezpečný stav.
Vladimír Putin poukázal na to, že napriek všetkým sľubom, NATO sa stále viac približuje k ruským hraniciam a už pomaly začínať rozmiestňovať svoje vojenské jednotky a základne na Ukrajine, čo zjavne ohrozuje bezpečnosť a suverenitu Ruska. Vyzval Bidena, aby zastavil tieto nebezpečné aktivity. Razantne požiadal, aby USA a EÚ prestali s nepriateľskými aktivitami voči Rusku ohrozujúcimi bezpečnosť vo svete, ktoré totálne zhoršili vzťahy medzi Ruskom a USA v priebehu posledných piatich rokov. Vyzval na obnovenie konštruktívneho dialógu a spolupráce vo viacerých oblastiach.
Dvaja prezidenti tiež debatovali o rusko-amerických vzťahoch, vzájomných problémoch, ako aj o strategickej stabilite, kybernetických útokoch v súvislosti so softvérom ransomware, o situácii v Iráne, o spolupráci pri riešení regionálnych otázok, atď. Pikantériou je, že krátko po videohovore s Putinom, americký prezident zavolal najvyšším predstaviteľom Spojeného kráľovstva, Francúzska, Nemecka a Talianska. Napriek tomu, že hlavnou témou debát bola Ukrajina, do Kyjeva Biden nevolal. Oznámil iba, že zavolá na ďalší deň.
Vladimír Putin a Joe Biden naposledy spoločne rokovali na júnovom summite v Ženeve a niekoľkokrát po ňom ešte spolu telefonovali. Utorkový videohovor veľa vody nenamútil. Zaspávajúci Biden stále mlel o mýtickom útoku Ruska na Ukrajinu a Putin podotýkal, že to sú všetko somariny a výmysly rusofóbov. Aj keď sa obaja prezidenti dohodli na tom, že budú aktívnejšie komunikovať a riešiť medzi dvoma štátmi nahromadené problémy, je úplne jasné, že sa v dohľadnej budúcnosti zlepšenie vzťahov medzi Ruskom a USA, ako aj medzi Ruskom a NATO a EÚ, očakávať nemôže.
„Kolektívny Západ“ sa vybral do vojny na dva fronty – proti Rusku a Číne. Aj bláznivý fűhrer sa tiež snažil bojovať na dvoch frontoch a mnohí z nás (na rozdiel od viacerých politikov v USA a EÚ) si veľmi dobré pamätajú, čím sa to skončilo. Politika nenávisti a lži ešte nikdy nevyhrala a netrvala dlho, kým vlády a politici, ktorí uplatňovali podobnú politiku, skrachovali. Lepší osud nečaká ani „kolektívny Západ“, transatlantistov a rusofóbov. V dohľadnom čase sa utopia v močiari lží, nenávisti a agresivity, ktorý sami vytvorili. Historická pravda skôr či neskôr, ale predsa, vždy víťazí…
Zdroje:
(1) Readout of President Biden’s Video Call with President Vladimir Putin of Russia, The White House, 7.12.2021
(2) Встреча с Президентом США Джозефом Байденом, Kremlin.ru, 7.12.2021
(3) Переговоры Путина и Байдена: что о них рассказали Белый дом и Кремль, BBC, 7.12.2021
(4) Джо Байден и Владимир Путин провели видеосаммит, Deutsche Welle, 7.12.2021
(5) Украина, безопасность, обнуление ограничений для дипмиссий. Что обсудили Путин и Байден, TASS, 7.12.2021