„Doba nejasností skončila. Je třeba jít do boje s otevřenýma očima.“, komentoval na svém webu vznik nové německé vlády maďarský premiér Viktor Orbán (FIDESZ). Z textu je jasné, že rozhodně není příznivcem nové vlády v Německu, která bude mít podle svého programového prohlášení proimigrační a progenderovou agendu. Nový německý kabinet podle něj bude mnohem horší než odcházející kancléřka Angela Merkelová (CDU). „Středoevropané rozuměli jí, ona nám,“ vzpomíná Orbán na odcházející šéfku německé vlády. "Loajální a disciplinovaní Němci a rebelující Maďaři stáli společně za cílem vytvořit Evropu, ve které se všechny národy budou cítit jako doma," napsal Orbán. I když podle něj vlna migrantů v roce 2015 ukázala mnoha Maďarům, že jejich vlast je zásadní. Zatímco Němci jsou na cestě k postkřesťanské a postnárodní budoucnosti.
„Otevřela Angela Merkelová dveře problémům? Nebo se pokusila stát pevně - jen aby ji síly nalevo nevytlačily z vlády?“ přemítá Orban. „Když se podíváte na novou, levicovou vládu v Německu, jsou možné obě odpovědi. Jedno je však jisté. S Merkelovou končí éra nejednoznačnosti a "maskovací" politiky. Nyní se připravujeme na bitvu s odkrytým hledím,“ píše Orbán na svém webu.
Podle mého názoru situaci odhaduje správně a je dobře, že je připraven na přímou konfrontaci. Včera se ukázalo naplno, proč musel být pod záminkou "korupce" sesazen bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz (ÖVP). Třetí den po Kurzově odchodu z rakouské politiky vystoupil v rakouské televizi ORF poradce Angely Merkelové pro migraci Gerald Knaus. „S odchodem Kurze musí definitivně skončit nelidská politika Rakouska vůči migrantům. V éře kancléře Kurze Rakousko porušovalo Evropskou úmluvu o právním postavení uprchlíků. Uzavřením balkánské trasy byla hrubě a nelidsky pošlapána práva, která uprchlíkům garantují mezinárodní smlouvy.“, řekl v rakouské televizi hlavních architekt smlouvy EU-Turecko, podle níž Unie platí Turecku migrační výpalné. Aktuálně ve výši 9 miliard eur ročně.
Tématu byl věnován publicistický pořad Report, který je pevně zařazen v hlavním vysílacím čase. Redakční tým v něm apeloval na čerstvě jmenovaného kancléře Karla Nehammera (ÖVP), aby zcela otočil kurz rakouské politiky a tak popřel "neblahé" Kurzovo dědictví. Jen jediný z přizvaných komentátor vyjádřil názor, že to Nehammer neudělá a připomněl, že celou svoji dosavadní politickou kariéru jako ministr vnitra postupoval tvrdě proti migraci.
Domnívám se, že sesazení Kurze souvisí s nástupem nové vlády v Německu, v níž mají Zelení mnohem silnější zastoupení, než odpovídá výsledku voleb. Přestože Zelení dostali pouze 15% hlasů a Sociální demokraté s 25% hlasů volby vyhráli, novým superministrem pro hospodářství a klima bude spolupředseda Zelených Robert Habeck. Ten bude z pozice vicekancléře vládu fakticky řídit, protože do programového prohlášení vlády Zelení prosadili takřka vše, co chtěli, zatímco sociální demokraté se vzdali všech téměř možností, jimiž by mohli bránit zájmy obyčejných pracujících proti zdražování způsobeném růstem cen energií a následnému snižování životní úrovně.
Novou německou ministryní zahraničí se stala spolupředsedkyně zelených Annalena Baerbocková, která stejně jako Gerald Knaus vidí v Orbánovi a Kurzovi hlavní překážku hladkého přísunu migrantů do Evropy. Když už bylo minulý týden jasné, že nová "semaforová" koalice Zelených, Sociálních demokratů a Svobodných vznikne a jaký bude mít program, vylezli naplno ze stínu i rakouští Zelení. Ministryně životních prostředí Leonore Gewesslerová v rozporu s ústavou nařídila zastavení výstavby dálničního okruhu kolem Vídně i silnice, která okruh spojuje s centrem města a okolními městečky na severozápadně hlavního města.
Proti jejímu rozhodnutí silně protestovala zejména země Dolní Rakousko a především starosta Vídně Michael Ludwig (SPÖ). Ve stejnou dobu oznámil bývalý kancléř Kurz úplný odchod z politiky a demisi podal i kancléř Alexander Schallenberg. Ten funkci převzal po odstoupení Sebastina Kurze a jeho obvinění speciální prokuraturou z toho, že byl upláceným i uplácejícím v aféře se zadáváním inzerátů z Ministerstva financí v době, kdy byl ministrem zahraničí. Akci speciálních prokurátorů, při níž byla porušena rakouská ústava domovními prohlídkami v redakčních částech tiskových koncernů bez příslušného povolení Nejvyššího soudu, osobně kryla ministryně spravedlnosti Alma Zadičová (Zelení).
Na protiústavnost domovních prohlídek v redakcích bez soudního povolení, které předepisuje Trestní řád, upozornila spolková zmocněnkyně pro nezávislost justice Gabriela Aicherová. Do ní se ministryně pokusila tvrdě navézt, i když jí zmocněnkyně podle zákona nepodléhá a její úřad je nezávislý. Prokurátorský útok na Kurze přišel několik dní po volbách v Německu, když už bylo jasné, že Zelení míří do berlínské vlády. Mezi Rakušany je útok na bývalého kancléře běžně označován jako „nevojenský anschluss Rakouska“.
V Rakousku byla v pondělí jmenována nová vláda kancléře Karla Nehammera. V ní sice Zelení zůstávají stále jako koaliční partner. Do funkce ministra financí však byl dosazen dosavadní státní tajemník Ministerstva dopravy Magnus Brunner (ÖVP), který je velkým odpůrcem politiky Zelených. Ministrem vnitra byl po Nehammerovi jmenován dosavadní předseda dolnorakouského zemského sněmu a starosta Texingtalu Gerhard Karner, který proslul ráznými výrazy ohledně Zelených a jejich politiky. Zda koalice vydrží až do řádných voleb v roce 2024, na to mnoho Rakušanů nesází. Otázka je, co vznikne pak. Zda kopie německé vládní koalice, v níž tedy žlutou německých Svobodných nahradí růžoví NEOS, nebo zda nastane návrat k tradiční velké koalici socialistů a lidovců.
Kurze se příznivci migrace zbavili, na řadě je Orbán, který si to samozřejmě plně uvědomuje. Bohužel, my do této fáze vstupujeme s vládou, která bude z hlediska evropské politiky úplně bezvýznamná a oddaná myšlenkám evropské integrace se vším, co k tomu náleží.