To rozčertilo sudkyňu Danu Jelinkovú Dudzíkovú a po neúspešnom pokuse o mimosúdne urovnanie sporu podala žalobu. „Z dôvodu, že ministerka spravodlivosti Slovenskej republiky Mária Kolíková nereagovala na verejnú predžalobnú výzvu poskytnutím verejného vysvetlenia k jej verejnému vyhláseniu vykonanému dňa 4.11.2021 v Rádiu Expres o tom, „že súdnej mape sa bránia aj skorumpovaní sudcovia“, bola dňa 8.12.2021 podaná sudkyňou Krajského súdu v Bratislave Danou Jelinkovou Dudzíkovou žaloba proti ministerke spravodlivosti na ochranu slobody prejavu sudcu a na ochranu osobnosti,” informuje samotná sudkyňa.
Otázky fungovania súdneho systému patria podľa nej medzi témy verejného záujmu. O vecnú kritiku vykonanú v rámci diskusie však nejde v prípade, ak vychádza z nepravdivých podkladov, a ak sa z týchto nepravdivých podkladov vyvodzujú vlastné hodnotiace úsudky znevažujúceho charakteru, pričom obvinenie z trestnej činnosti je mimoriadne závažným zásahom do práva na ochranu osobnosti.
„Napadnuté výroky ministerky spravodlivosti sú hodnotiacim úsudkom bez dostatočného skutkového základu, založené na nepravdivých informáciách, s úmyslom zvýšiť dôveryhodnosť osoby ministerky spravodlivosti, a nie justícii ako celku. Uviedla šokujúce závery o skorumpovaných sudcoch vo výkone služby, uchýliac sa k rétorike nenávistných prejavov zo sociálnych sietí. Tým ministerka spravodlivosti napadla nielen povesť, ale aj slobodu prejavu kritikov súdnej mapy,” tvrdí Jelinková Dudzíková.
Dodáva, že takéto vyjadrenia majú charakter útoku na autoritu a nestrannosť súdnej moci a charakter verejného potrestania sudcov za realizáciu slobody prejavu k otázkam verejného významu. „Navyše, pokiaľ je takýmto realizovateľom útoku na autoritu a nestrannosť súdnej moci ministerka spravodlivosti ako mediálne známa osoba symbolicky stelesňujúca justícia v očiach verejnosti, nielenže sa jedná o neprípustný zásah výkonnej moci do moci súdnej a zníženie dôveryhodnosti justície v očiach verejnosti, ale aj o neprípustnú demonštráciu moci s odradzujúcim účinkom pre ostatných sudcov zapojiť sa v budúcnosti do verejnej diskusie o fungovaní súdneho systému, čo je na ujmu demokracie. Kriminalizácia názorových oponentov je typickým znakom totalitných režimov. Nemožno ju ospravedlniť ani plnením si politických ambícií a cieľov.“ ukončila svoje vyhlásenie naštvaná sudkyňa.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj: ereport.sk, 9. 12. 2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]