Mali by ísť príkladom, pritom pravidlá, ktoré zavádzajú, sami porušujú. Fínska premiérka Sanna Marinová mala byť po kontakte s nakazeným v karanténe, namiesto toho si vyrazila do helsinského baru. Britské úrady zase vyšetrujú hneď tri večierky vládnych zamestnancov z minulého roka. Ak sa zistí, že na nich porušili protipandemické opatrenia, ujme sa prípadu polícia. Kvôli kauze už rezignovala hovorkyňa premiéra Borisa Johnsona.
Cez víkend si najmocnejšia žena Fínska vyrazila do klubu len niekoľko hodín po tom, ako sa stretla s pozitívne testovaným ministrom zahraničia. Zákony v takom prípade nenariaďujú karanténu plne očkovaným, úrady to Marinovej odporučili SMS správou. Tú si premiérka neprečítala – podľa svojich slov si nechala služobný telefón doma.
„Ospravedlňujem sa za svoje správanie a svoje činy. Nekonala som najlepšie, ako som mohla, a za to sa ospravedlňujem. Mala som sa aj neskôr uistiť, že dané inštrukcie sú stále platné. Mala som lepšie zvážiť svoje správanie, aby som sa uistila, že nemám ísť do klubu a zostať doma,“ odkázala fínskej verejnosti premiérka, ktorá sama čaká na výsledky testov.
Nie je jediná, ktorá v súčasnosti čelí obvineniam z porušovania protipandemických pravidiel. V Spojenom kráľovstve v stredu rezignovala hovorkyňa premiéra Borisa Johnsona Allegra Strattonová. Na uniknutej nahrávke s ďalšími úradníkmi kabinetu vtipkovala o večierku na Downing Street. Konal sa vlani v čase, keď boli podobné akcie zakázané. Aj ona sa ospravedlnila: „Zdalo sa, že moje poznámky pravidlá zľahčujú. Pravidlá, ktoré sa ľudia snažili dodržiavať. To nikdy nebolo mojím zámerom,“ vyhlásila.
Slová ospravedlnenia smerom k verejnosti vyslal aj sám premiér Johnson, pre ktorého ide o ďalší zo škandálov v okruhu jeho najbližších spolupracovníkov. Vlani vyvolal rozruch jeho exporadca Dominic Cummings, keď v čase prvého lockdownu išiel na výlet cez celé Anglicko. Opoziční labouristi teraz volajú po Johnsovej rezignácii, ak sa ukáže, že o večierkoch podal poslancom zavádzajúce informácie.
V Európe sú známe aj ďalšie prípady politikov, ktorí porušili vládne protiepidemické opatrenia. Napríklad rakúsky prezident Alexander van der Bellen zostal v reštaurácii aj po povinnej zatváracej dobe. České médiá takto pristihli aj bývalého ministra zdravotníctva Romana Prymulu.
Írsky podpredseda hornej komory Jerry Buttimer rezignoval po tom, keď si počas lockdownu vyšiel na golf a zúčastnil sa spoločenskej akcie. A maďarského europoslanca vládneho Fideszu Józsefa Szájera belgickí policajti pristihli, ako v čase prísnych reštrikcií uteká z orgií s ďalšími 24 mužmi. Aj on zo svojho postu odstúpil.
Naši vládni predstavitelia by si z nich mali zobrať príklad. Chodia na svadby, na večierky, zabávajú sa v červených okresoch bez povinných respirátorov… Ale občanom zakazujú aj odcestovať na Vianoce za rodinou. Vodu kážu, sami víno pijú…