• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Inflácia prestáva byť nástrojom menovej politiky centrálnych bánk

    13-12-2021 Zem & Vek 166 815 slov zprávy
     
    Foto: Shutterstock

    Inflácia patrí medzi makroekonomické ukazovatele, ktorej terajšie percento už dvojnásobne prekračuje menové ciele centrálnych bánk a oni na oboch stranách Atlantiku nereagujú. Prečo? Kladieme si oprávnenú otázku. Keďže väčšina z nás si myslí, že práve oni „výrobou“ peňazí aj z ničoho a ich nízkym úročením sú príčinou, že na finančnom trhu je ich viac ako ponúkaných tovarov a služieb na spotrebiteľskom trhu.

    A tak všetci pokiaľ nemajú vyšší príjem ako miera inflácie majú v peňaženke, alebo na účtoch v bankách peniaze s nižšou kúpnou silou, pod čím treba rozumieť, že inflácia ich znehodnotila. Potom sa nečudujme, že ceny všetkého okolo nás sa zvyšujú vrátane cien nehnuteľností a akciových indexov a že bohatší na pandémii zarábajú viac ako chudobnejší. A pritom len nedávno sa podarilo „donútiť“ bohaté nadnárodné firmy aby platili od roku 2023 aspoň minimálnu daň vo výške 15 percent do štátneho rozpočtu tam, kde ich zarobili, keďže doteraz alebo neplatili, alebo platili tam, kde dane boli najnižšie.

    Prečo teda centrálne banky na tento stav nereagujú? Pod tým treba rozumieť to, aby prestali nielen s tlačením peňazí, ale aj zvýšili úrokové sadzby, čím by sa zvyšovanie inflácie zabrzdilo.

    Dočasná inflácia nezvykne klesať, skôr ostáva

    Podľa predstaviteľov centrálnych bánk nie sú príčinou terajšej inflácie už spomínané dôvody, ale chýbajúce lacné zdroje výroby elektriny, bez ktorej sa nič nevyrobí, ani neponúknu služby. Jedným „vadia“ neobnoviteľné fosilné palivá s vysokým obsahom uhlíka, pri ťažbe ktorých sa zhoršuje životné prostredie, iným zasa výroba elektriny z jadra, keďže v prípade havárie, čo sa už stalo, sú problémy aj s uskladnením vyhoreného paliva. Na druhej strane, výroba elektriny z neho je najčistejšia, nepretržitá a stabilná, čo sa nedá povedať pri jej výrobe z obnoviteľných zdrojov ako sú voda, slnko a vietor.

    Keď k tomu pripočítame všetky doteraz nepoznané príčiny negatívneho vplyvu na globálnu ekonomiku, spôsobené tento krát pandémiou, má na infláciu z nich najväčší vplyv nefungujúca doprava, ktorá dosť narušuje dodávateľsko – odberateľské vzťahy. Či sú to dôvody, prečo prezidentka ECB Christine Lagardová hovorí, že v eurozóne je terajšia vyššia inflácia dočasná a preto nie je potrebné priškrcovať batohy lacných peňazí, ale ani zvyšovať úrokové sadzby, s ňou nebudeme polemizovať.

    Inflácia je daň sporiteľov v prospech dlžníkov

    Podľa viacerých odborníkov je dôvodom terajšej menovej pasivity ECB obrovská zadlženosť, ktorá by zvyšovaním úrokovej sadzby ešte viac zhoršila schopnosť nielen domácností, ale aj národných vlád všetkých členských štátov eurozóny, sa s nimi vysporiadať. Lacnými peniazmi sa ECB práve naopak snaží podporiť hospodársky rast investovaním do zelenej ekonomiky, či digitalizáciu tak, aby sa z vyššej pridanej hodnoty urýchlilo splácanie dlhov, čo však nebude stačiť, pokiaľ členské štáty eurozóny vrátane Slovenska, neuskutočnia aj reformu výdavkov, čo je vždy veľmi citlivá politická záležitosť.

    Centrálne banky všade na svete majú skôr záujem podporovať dlžníkov, keďže na nich podriadené komerčné banky „zarábajú“ a nie sporiteľov, ktorí svojím vkladmi sú vždy drahší ako už spomínané tlačenie peňazí z ničoho. Inflácia je tak daňou pre sporiteľov, z ktorej ťažia dlžníci, ktorí z požičaných peňazí vracajú banke relatívne menej peňazí, ako si požičali.

    nfláciu je ale možné kompenzovať zvyšovaním miezd, pričom je dôležité, aby percento ich rastu bolo nižšie ako je rast produktivity práce. Pre poriadok veci si ešte pripomeňme, že vysoká inflácia a nízke úroky vždy znamenajú pokles výmenného kurzu meny, na záchranu ktorej centrálna banka je nútená predávať devízové rezervy, ktoré dokážu jej prepad pribrzdiť.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑