Dôvodom narastajúcej inflácie nie sú obrovské masy lacných peňazí, ako nás to učia učebnice ekonomiky, ale terajšie ceny energií, bez ktorých sa nevyrobí žiadny tovar ani sa neposkytne žiadna služba a napokon sa bez nej ani nevytlačia spomínané peniaze. Prečo ceny energií uleteli, si kladie väčšina z nás oprávnenú otázku. Predsa zásoby fosílnych palív ktorými sú uhlie, ropa a plyn ako neobnoviteľné zdroje energii sú dostatočné, ale vraj z dôvodu, že pri ťažbe sa do ovzdušia dostávajú väčšie objemy skleníkových plynov, sa postupne zatvárajú, s čím máme na Slovensku svoje skúsenosti.
Ale prečo sa v okolitých štátoch odstavujú jadrové elektrárne, ktoré by boli ideálnou náhradu zlikvidovaných baní, je tiež oprávnená otázka. Síce hrozí riziko havárie a sú problémy s uskladnením vyhoreného paliva, vypúšťajú však do ovzdušia menej škodlivín a navyše zabezpečujú stabilitu dodávok elektriny. Keď k tomu pripočítame, že certifikácia ruského plynovodu Nord Stream 2 sa neustále predlžuje, čo sa podobá na predlžovaniu certifikácie aj u nás doma pri spustení 3 bloku jadrovej elektrárne Mochovce, nemôžeme sa čudovať, že ceny energií u nás vyleteli do neželaných výšok. K vyššiemu dopytu po energiách a teda aj k ich cene, však prispelo oživenie ekonomiky po uvoľnení reštriktívnych opatrení.
Všetci potrebujú lacné peniaze
Keďže sa nárast inflácie netýka menových nástrojov centrálnej banky, tieto nechcú zvyšovať úrokové sadzby s odôvodnením, že inflácia je vraj dočasná, s čím väčšina z nás skôr súhlasiť nebude. Prečo? Dôvodom prečo centrálne banky nezvyšujú svoje úrokové sadzby sú obrovské dlhy, z ktorých sa nedá tak ľahko uniknúť. Vie si z nás niekto predstaviť, aby pri terajších dlhoch v objeme okolo 300 bilióna dolárov sa zvýšili úroky na štátnych dlhopisoch? Dôsledkom toho by sa výrazným spôsobom zvýšili náklady aj na obsluhu dlhu.
A to nás ešte čaká riešenie klimatických cieľov, ktoré budú tiež drahé a preto sa o ich realizácii aj podľa záverečného protokolu klimatického summitu skôr pochybuje. Väčšina svetových centrálnych bánk má z dôvodu dlhovej pasce strach zvyšovať úroky, lebo by podľa všetkého mohli ohroziť posúvajúcu sa ekonomiku, vrátane zadlžených domácností a navyše by došlo aj k poklesu aktív. K tým patria predovšetkým nehnuteľnosti s rizikom vypuknutia realitnej bubliny, čo si centrálni bankári na plecia nezoberú. A preto sa hovorí, že v priebehu budúceho roka asi najprv dôjde k znižovaniu objemu tlačenia lacných peňazí a potom sa uvidí…
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm