• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Dlhová pasca krajín so spoločnou menou

    17-12-2021 Zem & Vek 171 754 slov zprávy
     
    Foto: Shutterstock

    Podľa nedávno zverejnených informácii sa v Českej republike bez eura zvyšuje životná úroveň občanov, keď v parite kúpnej sily dosahuje HDP už 94 percent priemeru EÚ. Zo „starých členských štátov“ únie už predbehla oba pyrenejské štáty a síce Portugalsko – 77%, Španielsko – 86%, je na úrovni tretej najväčšej ekonomiky v eurozóne, ktorou je Taliansko. V porovnaní s ním je však výrazne lepšia v miere nezamestnanosti, ktorá dosahuje len 2,6 percenta, čo je v únii najmenej, zatiaľ čo v Taliansku je nezamestnanosť na hranici 9,5 percenta. Talianska ekonomika patrí na starom kontinente medzi najhoršie v zadlženosti, ktorá je cez 130 percent k HDP, zatiaľ čo Česko má zadlženosť na úrovni 55 percent k HDP. Prečo práve porovnávame obe krajiny? Dôvodom je rozdielna reakcia Českej národnej banky a ECB na terajšiu narastajúcu mieru inflácie.

    Nezávislá česká menová politika

    Česká centrálna banka reaguje na infláciu nad 5 percent rastom úrokových sadzieb, nerešpektuje stanovisko ECB, ktorá tvrdí, že inflácia v eurozóne je len dočasná, vyvolaná nie terajšou masou menových a fiškálnych peňazí, ale energetickou krízou a chaotickými dodávateľskými vzťahmi, ktoré by mali v budúcom roku ustáť. Dôvodom rastu inflácie v Česku je podľa názoru guvernéra ČNB vyšší dopyt ako dôsledok vyššieho rastu miezd a tiež, že české domácnosti majú vyššie úspory ako dlhy, ktoré by sa znehodnocovali  keby sa u nich úroky nezvyšovali aj na vkladových účtoch. A napokon ani nevidí dôvod aby centrálna banka kopírovala menovú politiku ECB, keďže je vo vzťahu k ostatným nezávislá, musí byť v súlade aj s fiškálnou politikou českej vlády, s čím treba súhlasiť. Týmto opatrením dochádza k schladeniu prehrievania českého trhu práce a trhu nehnuteľností, česká koruna má aj vyšší kurz, čo zlacňuje ich dovozy, navyše občan je motivovaný viac šetriť, čím sa znižuje dopyt po tovaroch a službách s očakávaným dopadom aj na infláciu, čo podľa vyjadrenia českého guvernéra zatiaľ funguje.

    Závislá menová politika ECB

    Menová politika ECB nie je v súlade s fiškálnymi politikami krajín eurozóny a podľa všetkého svoje úroky nastavuje tak, že rešpektuje najviac zadlžené ekonomiky, ku ktorým patrí aj talianska ekonomika. O tom, že na infláciu v eurozóne má vplyv energetická kríza sa nepochybuje, ale najväčší vplyv majú terajšie dlhy spôsobené negatívnymi dôsledkami pandémie a ECB si za tejto situácii nevie predstaviť zvýšiť úroky s následným dopadom na ich splácanie nielen národných vlád, ale aj domácností. Napokon sa vie, že aj slovenské domácnosti majú vyššie dlhy ako úspory a tak menová politika ECB ich svojimi nízkymi úrokovými sadzbami pomáha splatiť, čo teda platí aj pre spomínané Taliansko. A tak dlhová pasca bráni zvyšovať výnosy štátnych dlhopisoch bez ktorých by nebolo možné dlhy splácať, obmedzila by sa spotreba domácností, ktoré sa po otvorení ekonomiky najviac podieľajú na raste HDP a keď by došlo aj k poklesu aktív, čo sú predovšetkým teraz predražené ceny nehnuteľností, hrozilo by riziko vzniku realitnej bubliny. Budeme teda zvedaví, ako sa centrálne banky všade na svete budú chcieť z globálnej dlhovej pasce vyhrabať.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑