Ivermektín schválil americký ÚRAD pre kontrolu potravín a liečiv pred desiatkami rokov. Nachádza sa na zozname základných liekov Svetovej zdravotníckej organizácie.
Vynálezcom lieku udelili Nobelovu cenu za medicínu v roku 2015 za liečbu onchocerkózy – riečnej slepoty, choroby spôsobenej parazitnou škrkavkou. Japonský biológ Dr. Satoši Omura sa o ňu podelil s írskym vedcom Dr. Williamom C. Campbellom. V priebehu rokov sa používal na rôzne indikácie vo veterinárnej praxi a v medicíne. V poslednom desaťročí niekoľko štúdií upozornilo aj na jeho antivírusový účinok. Výsledky pokusov ukázali, že úspešne bojuje nielen s Covid-19, ale aj ostatnými RNA vírusmi, ako je vírus Zika, chrípka typu A či žltá horúčka. Liek je veľmi lacný. Náklady na ivermektín sa pohybujú okolo 0,6 až 1,80 dolára na päť dní.
Ivermektín v roku 1987 schválili aj na použitie u ľudí. O rok neskôr ho firma Merck & Co. Inc začala distribuovať zdarma s pôvodným označením Mectizan do postihnutých oblastí rovníkovej Afriky na liečbu riečnej slepoty. Za prvých 16 rokov činnosti programu ošetrili viac ako 200 miliónov ľudí v 13 krajinách.
Liek úspešne používajú vo svojej praxi aj pľúcni lekári a špecialisti na intenzívnu medicínu v USA. Manželský tím doktorov Jeana-Jacquesa Rajtera a Juliany Rajterovej z Floridy uverejnil vlastné závery z používania ivermektínu. V skupine ťažko chorých pacientov znížilo toto liečivo úmrtnosť o viac ako 50 %. Dr. Rajter vypovedal o výsledkoch v decembri minulého roka pred výborom amerického Senátu.
Ivermektín, ktorý mnohí odborníci považujú za účinný liek na koronavírus, budí pozornosť odborníkov v Južnej Afrike. Lekári, ktorí ho predpisujú svojim pacientom s koronavírusom, sú presvedčení, že ivermektín zmierňuje najhoršie prípady ochorenia Covid-19. I keď liečivo momentálne rozdeľuje ľudí v krajine na dva tábory, stalo sa mimoriadne populárnym na čiernom trhu. Od začiatku roka 2021 zabavili v Južnej Afrike milióny tabliet, pričom táto nelegálna sieť siaha až do Číny a Indie. Pred nástupom pandémie stálo 10 tabliet ivermektínu štyri doláre, cena za rovnaké balenie sa medzičasom zvýšila 15-násobne. Na vrchole prvej vlny používalo ivermektín skutočne veľa nemocníc, verejných aj súkromných lekárov v Juhoafrickej republike. Ľudia vtedy vo veľkom umierali a lekári využívali všetky možnosti liečby, aby sa pokúsili zachrániť čo najviac životov. Ivermektín bol jedným z liekov, ktorý lekári využívali opakovane. Po oznámení WHO, ktorá ho odporučila nepoužívať na liečbu Covid-19, nastal zlom. Miestne úrady začali proti nemu bojovať. Upozorňovali na jeho údajné vedľajšie účinky ako sú závraty, nevoľnosť, hnačky, bolesti žalúdka, kožné vyrážky. Množstvo liečiva potrebného na usmrtenie vírusu je vraj pre človeka toxické. Potom je zaujímavé, že na liečbu riečnej slepoty ho WHO v minulosti odporúčala a vedľajšie účinky neudávala. Lekári, ktorí dovtedy ivermektín predpisovali, prestali, obávajúc sa sankcií zo strany úradov.
Myšlienka na liečbu Covid-19 ivermektínom prišla do Afriky z Latinskej Ameriky, kde viaceré odborné štúdie ukázali, že je účinný v boji proti ochoreniu Covid-19. V tom čase platforma YouTube zmazala brazílskemu prezidentovi Jairovi Bolsonarovi video, v ktorom propagoval hydroxychlorochín a ivermektín na liečbu Covid-19. Na zázname prezident vystupoval s vtedajším ministrom zdravotníctva. Bolsonaro tvrdil, že pozná aspoň 200 ľudí, ktorých liečili použitím týchto liekov a nemuseli ich hospitalizovať.
AUTOR: Diana Dvorská