Kremeľ požiadal NATO o reštart vzťahov a predovšetkým o uzavretie dohody o nenapadnutí, nerozširovanie Severoatlantickej aliancie na východ a neprijímanie blízkych susedov Ruska do NATO. Moskva požiadala alianciu, aby súhlasila s tým, že sa obe strany navzájom nepovažujú za protivníkov. Vyplýva to z dohody o bezpečnostných opatreniach Ruska a členských štátov severoatlantického bloku, ktorú pripravila ruská strana na diskusiu s Washingtonom. Príslušný dokument bol uverejnený na webovej stránke ruského ministerstva zahraničných vecí v piatok 17. decembra.
Moskva tiež ponúka NATO, aby udržiavalo mierový dialóg a vykonávalo spoločné opatrenia na predchádzanie incidentom v medzinárodných morských vodách a vzdušnom priestore, najmä v regiónoch Baltského a Čierneho mora. Smolenské námestie /ministerstvo zahraničia Ruska/ okrem toho navrhlo zakázať využívanie územia tretích krajín na vzájomné útoky.
„Účastníci dohody sa zaväzujú nevytvárať podmienky, alebo situácie, ktoré by mohli predstavovať, alebo byť považované za hrozbu pre národnú bezpečnosť ostatných účastníkov“, uvádza sa v dokumente. Okrem toho sa v dohode navrhuje upustiť od rozmiestnenia pozemných rakiet stredného a kratšieho dosahu, ako aj jadrových zbraní mimo národných území. Ale ten arzenál, ktorý sa v súčasnosti nachádza mimo národných území Ruska a NATO, musí byť vrátený do vlasti.
Ruský námestník ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov počas prejavu na brífingu vyzval NATO a Spojené štáty, aby obnovili s Moskvou vzťahy takpovediac „od začiatku“ a aby sa západní kolegovia „odlepili od minulosti“. Diplomat zdôraznil, že ruské iniciatívy v oblasti bezpečnostných záruk by sa mali stať platformou pre budúcu dohodu. O ruských oficiálnych návrhoch námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov informoval aj asistentku štátneho tajomníka USA Karen Donfriedovú.
Na druhej strane intenzitu protiruských útokov zvyšuje najvyššie vedenie NATO. Iba pred pár dňami generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg zdôraznil, že aliancia nebude robiť ústupky Rusku v otázke prístupu Ukrajiny k členstvu v Severoatlantickej aliancii a vyzval Moskvu, aby „zmenila svoje správanie“. Znova ju obvinil z pripravovaného útoku na Ukrajinu a s penou na ústach dokazoval, že Rusko je nepriateľ a agresor.
Vo Washingtone reagovali pokojnejšie. Biely dom sa oboznámil s návrhmi Moskvy o bezpečnostných zárukách a reagoval „diplomaticky“, že niektoré návrhy môžu byť považované za užitočné, ale niektoré sú pre Oválnu pracovňu predsa neprijateľné. „Dostali sme niekoľko konkrétnych návrhov z Ruska a zdieľali sme ich s našimi partnermi,“ uviedla tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová.
Podľa nej, „niečo v týchto dokumentoch, a to vedia aj samotní Rusi, bude pre nás neprijateľné, ale o niečom by sa dalo diskutovať“. Zdôraznila, že ak existuje možnosť vykonávať diplomatickú prácu, malo by sa to robiť diskrétne. Jen Psakiová novinárom povedala, že americká prezidentská administratíva sa oboznámila s ruskými návrhmi a bude o nich diskutovať so spojencami a partnermi z Európy. „Neohrozíme kľúčové zásady, na ktorých je postavená Európska bezpečnosť vrátane skutočnosti, že všetky krajiny majú právo nezávisle určovať svoju budúcu a zahraničnú politiku bez vonkajšieho zasahovania“, citoval Jen Psakiovú Bloomberg.
Zdrojе:
(1) О российских проектах документов по обеспечению правовых гарантий безопасности со стороны США и НАТО, Министерство иностранных дел Российской Федерации, 17.12.2021
(2) ДОГОВОР МЕЖДУ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИЕЙ И СОЕДИНЕННЫМИ ШТАТАМИ АМЕРИКИ О ГАРАНТИЯХ БЕЗОПАСНОСТИ, Министерство иностранных дел Российской Федерации, 17.12.2021
(3) СОГЛАШЕНИЕ О МЕРАХ ОБЕСПЕЧЕНИЯ БЕЗОПАСНОСТИ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ И ГОСУДАРСТВ-ЧЛЕНОВ ОРГАНИЗАЦИИ СЕВЕРОАТЛАНТИЧЕСКОГО ДОГОВОРА, Министерство иностранных дел Российской Федерации, 17.12.2021
(4) Russia Demands NATO Pullback in Security Talks With U.S., Bloomberg, 17.12.2021