Bielorusko by sa mohlo rozhodnúť umiestniť ruské jadrové zbrane na svojom území v čase rastúceho napätia so Západom a obáv z budovania NATO v susedných štátoch, konkrétne v Poľsku, varoval minský minister zahraničia. „Ako povedal prezident Alexander Lukašenko, zvažujeme možnosť rozmiestnenia jadrových zbraní na území Bieloruska ako jednu z potenciálnych reakcií na budúce možné akcie bloku NATO na území Poľska,“ povedal bieloruský minister zahraničných vecí Vladimir Makei.
Koncom novembra Lukašenko predstavil túto myšlienku ako možnosť, ak by sa americké atómové rakety mali rozmiestniť hlbšie do východnej Európy. „Navrhnem, aby Putin vrátil Bielorusku jadrové zbrane,“ vyhlásil Lukašenko a dodal, že „tieto jadrové zbrojenie by boli najúčinnejším“ odstrašujúcim prostriedkom. Krátko po páde Sovietskeho zväzu sa Bielorusko pripojilo k Zmluve o nešírení jadrových zbraní, čím sa dobrovoľne vzdalo jadrových zbraní, ktoré zdedilo. Zvyšné systémy boli prevedené do Ruska koncom roku 1996. Bielorusko má iné, menej dramatické možnosti na odvetu proti nepriateľským krokom Západu, uviedol Makei, pričom na stole sú aj ekonomické opatrenia.
Zopakoval myšlienku zastaviť tranzit zemného plynu pre západoeurópsky trh cez územie krajiny. „Je to len jedna z možných reakcií na sankcie, ktoré Západ uvalil na Bielorusko,“ povedal. Vzťah medzi Bieloruskom a Západom sa rapídne zhoršil po prezidentských voľbách v krajine v auguste 2020 a masových protestoch, ktoré nasledovali. EÚ odmietla uznať výsledok hlasovania, v ktorom si Lukašenko podľa oficiálneho zoznamu zabezpečil solídne víťazstvo. Zamerala sa aj na vybraných úradníkov so sankciami za údajné falšovanie výsledkov. Vzťahy sa za posledných pár mesiacov ešte viac zhoršili po tom, čo Minsk uviedol, že sa rozhodol prestať vracať migrantov, ktorí sa snažia dostať do EÚ, ako odvetu za uvalené sankcie. EÚ zase obvinila Bielorusko z umelého podnecovania nelegálnej migrácie v rámci svojej údajnej „hybridnej vojny“ proti bloku, čo Bielorusko neustále popiera. Krok Minska viedol k mimoriadne vyhrotenej situácii na hraniciach s Poľskom, kde sa stovky ľudí pokúšali dostať do EÚ násilím. Poľsko v reakcii nasadilo obrovské množstvo policajtov a vojakov, ktorí sa snažili zabrániť nelegálnym vstupom. Podľa tamojšieho ministra zahraničných vecí v súčasnosti na bieloruskej pôde stále zostáva približne 1000 nelegálnych migrantov.
Zdroje
Belarus comments on possibility of hosting Russian nukes, rt.com, 18. 12. 2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE