• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kozmetické úpravy v menovej politike centrálnych bank

    22-12-2021 Zem & Vek 179 735 slov zprávy
     
    Foto: Shutterstock

    V decembri sú obyčajne zvolávané najvyššie riadiace orgány centrálnych bank, aby informovali investorov, ako bude ich menová politika reagovať na terajšiu najväčšiu pliagu globálnej ekonomiky, ktorou je všade prítomná inflácia. Závery však nie sú v súlade s fiškálnymi politikmi národných vlád, keď jedny zohľadňujú mieru zadlženosti, iný trh práce, alebo požiadavku obnovenia hospodárskeho rastu a takto môžeme pokračovať. Z dôvodu, že dnes infláciu predovšetkým ovplyvňujú ceny energii, sa vyššie úroky proti poklesu inflácie pokladajú za slepé náboje ich menovej politiky a preto im neostáva nič iné, len opatrne spomaľovať nákupy aktív tak, aby nedošlo k poklesu hospodárskeho rastu s dopadom na nárast nezamestnanosti, ako aj k poklesu akciových indexov. Pokiaľ k tomu nedôjde, avizuje americká ako aj európska centrálna banka, že od marca 2022 začnú zvyšovať aj úrokové sadzby. O koľko bázických bodov sme sa zatiaľ nedozvedeli, čo však vieme je, že americká centrálna banka avizovala zvyšovanie počas rokov 2022-2023 aj niekoľko krát ročne, čo bude mať vplyv na akciové a dlhopisové indexy, ako aj na trh nehnuteľností. V tejto súvislosti si treba povedať, že vyššia úroková sadzba bude mať vplyv na úrokové sadzby vkladov a úverov, na vyšší výmenný kurz meny voči ostatným svetovo obchodovateľným menám a teda aj na bilanciu zahraničného obchodu v závislosti od toho, či sa bude jednať o ekonomiku krajiny viac závislú na exporte, alebo importe.

    Zelená európska dohoda s prekážkami

    Ako to napokon bude, môžeme len špekulovať. Očakávané úpravy v úrokových sadzbách nebudú mať zásadný vplyv na pokles inflácie, skôr sa hovorí, že sa majú „zakryť“ ústa kritikom terajšej uvoľnenej menovej politiky, s čím sa nedá nesúhlasiť. Za akceptovanejšie sa pokladajú názory tých ekonómov, ktorí presadzujú opatrenia na pokles cien všetkých druhov energii. Sem predovšetkým patria opatrenia týkajúce sa zelenej ekonomiky, na obsahu ktorých sa nedohodli ani na poslednom decembrovom summite EÚ, týkajúce sa zaradenia výroby elektriny z jadra medzi zelené investície, ako aj regulácie cien emisných kvót. Krajiny V4 a Francúzsko sú za, zatiaľ tradične Rakúsko a Nemecko proti. Ako chcú tieto štáty nahradiť výpadky výroby elektriny z uhlia, ktorých ťažba sa má postupne zlikvidovať, sme sa zo summitu nedozvedeli. Zatiaľ sme sa dozvedeli, že Európska komisia vraj počíta do roku 2040 s ukončením vykurovania budov plynom, aj ďalšími fosílnymi palivami s poznámkou, že po tomto roku už európsky kontinent nebude potrebovať plyn z postaveného plynovodu Nord Stream 2, ktorého certifikáciu prevádzky zatiaľ neodsúhlasil Nemecký úrad pre ich reguláciu sieťových odvetví z dôvodu, že nespĺňa Európsku energetickú legislatívnu, bez ďalšieho komentára. Či sa komisii podarí dohodnúť s Ruskom kupovať väčšie objemy plynu aj do strategických zásob pre všetky členské štáty za nižšie ceny, je zatiaľ otázne. Predstava Európskej komisie, že plyn bude nahradený ekologickým vodíkom, či bioplynom, zodpovedá klimatickým cieľom dosiahnutia poklesu skleníkových plynov o 55 percent do roku 2030 a uhlíkovej neutrality do roku 2050.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑