Foto: shutterstock
Európska lieková agentúra odporučila na schválenie ďalšiu vakcínu proti Covid-19. Očkovacia látka Nuvaxovid, ktorú vyvinula spoločnosť Novavax, je tak už piatou očkovacou látkou v EÚ proti Covid-19. Rozhodovalo sa v zrýchlenom konaní, ktoré trvalo niekoľko týždňov. Nasadenie vakcíny v EÚ následne schválila aj Európska komisia.
Proteínová vakcína Novavax funguje na inom princípe ako preparáty firiem Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Využíva technológiu, ktorá je dobre známa desiatky rokov, a je tak otestovaná a overená.
Technológia sa používa už niekoľko rokov proti žltačke typu B, chrípke, pásovému oparu alebo proti ľudskému papilomavírusu, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Rovnako ako ostatné vakcíny proti Covid-19 nespôsobuje nákazu. Táto vakcína navyše neobsahuje ani živý, ani oslabený alebo usmrtený vírus.
Vakcína Novavax je vo svojej podstate veľmi prírodná. Obsahuje totiž S-proteín získaný z buniek moly a adjuvant, ktorý pochádza z kôry stromov. Adjuvant je zložka pridávaná na posilnenie imunitnej odpovede človeka, ktorá vytvára vyššie hladiny protilátok. Proteín pochádza z larválneho štádia blyšťavky orechovej, teda z jej húsenice. Tieto bunky slúžia ako akási prírodná továreň, ktorá potom vyrába S-proteín, ktorým vírus preniká do ľudských buniek.
Vedci vyberajú požadované gény, ktoré vytvárajú určité antigény SARS-CoV-2 (S-proteín). Výskumníci vložia tieto gény do bakulovírusu, hmyzieho vírusu. Bakulovírus infikuje bunky moly a replikuje sa v nich. Tieto bunky moly vytvárajú veľké množstvo S-proteínov. Výskumníci extrahujú a vyčistia S-proteíny.
Na rozdiel od mRNA vakcín je teda S-proteín vo vakcíne Novavax už vopred pripravený, nepripravuje sa geneticky v ľudskom tele, je to teda akási ďalšia skratka. Ako adjuvanr sa označujú látky, ktoré zvyšujú imunitnú odpoveď na vakcínu. V tejto vakcíne umožňuje adjuvant vo forme extraktu z kôry stromu mydlokora tupolistého dosiahnuť imunitu, pritom je však výrazne menšia dávka bielkoviny S-proteínu.
Adjuvant, ktorý používa Novavax, sa volá Matrix-M. Jeho základom je zlúčenina saponín, ktorá sa nachádza práve v mäkkej časti mydlokora. Tento extrakt podporuje aktiváciu imunitných buniek a vytvára silnejšiu imunitnú odpoveď. Saponíny sa pritom prirodzene vyskytujú v rôznych druhoch rastlín, ako sú fazuľa a zelený hrášok. Používajú sa v poľnohospodárstve, v krmivách pre zvieratá, veterinárnych vakcínach a v potravinách. Saponíny môžu posilniť imunitné reakcie na bielkoviny.
Vakcína spoločnosti Novavax sa bude podávať v rovnakej očkovacej schéme ako väčšina iných vakcín proti Covid-19, teda v dvoch dávkach po troch týždňoch. Mala by mať účinnosť 90 % proti symptomatickému priebehu, to sa však týka účinnosti oproti pôvodnej variante. Aká je ochrana, ktorú poskytuje proti novším variantom, ako je delta a omikron, sa zatiaľ nevie. Spoločnosť Novavax sľubuje, že tieto dáta budú dostupné v blízkej budúcnosti.
Vakcína sa testovala na celkom 45-tisíc ľuďoch v dvoch od seba nezávislých štúdiách, výsledky boli veľmi podobné a sú podľa EMA presvedčivé a dostatočne vypovedajúce na to, aby jej bolo možné udeliť podmienečné schválenie. Vedľajšie účinky boli len mierne a veľmi podobné tým, aké sú známe pri iných očkovaniach – najčastejšie teda bolesť v mieste vpichu, únava a nevoľnosť. Mizne spravidla najdlhšie po niekoľkých dňoch.
Aj pri tejto látke sa zrejme bude podávať posilňujúca dávka, v polovici augusta totiž výrobca oznámil, že posilňujúca dávka po šiestich mesiacoch zvýši ochranu proti variantu delta asi šesťnásobne.
Firma Novavax podala EMA žiadosť o schválenie svojho preparátu 17. novembra. Po vydaní odporúčajúceho stanoviska schválila vakcínu na použitie v EÚ aj Európska komisia. Vakcína od Novavaxu sa tak stala piatou schválenou v rámci EÚ, k podmienečnej registrácii boli doteraz odporučené vakcíny od spoločností Moderna, Johnson & Johnson, AstraZeneca a Pfizer/BioNTech.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
CHCEM PODPORIŤ Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na
[email protected]UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.