Předseda ruské vlády v době prezidenta Jelcina, Viktor Černomyrdin, pronesl památnou větu: „Chtěli jsme to udělat lépe, ale dopadlo to jako vždycky.“ A tak je to se vším, co se ze zeleného idealismu se snaží dělat EU.
Už rok po našem vstupu do EU byl spuštěn na světě tehdy ojedinělý nástroj pro snižování emisí, Evropský systém pro obchodování s emisemi (European Union Emission Trading Scheme (dále jen EU ETS). Toto od roku 2005 až do letošního roku existovalo pouze v EU, Islandu, Lichtenštejnsku a Norsku. V ostatním světě nic takového neexistuje. Až v v tomto roce 2021 spustila Čína svůj ovšem národní systém emisních povolenek. Zdůrazňuji národní, to jest mimočínští spekulanti nemají do čínského ETS povolen vstup.
Původně to EU myslela dobře, tak jako ostatně všechno, jako nástroj pro lepší životní prostředí, ovšem postupně se toho zmocnili spekulanti, a s povolenkami začaly obchodovat různé subjekty, včetně finančních ústavů. Takže EU se chová přesně tak, jak to popisuje v perexu zmíněný ruský politik z doby Borise Jelcina, Viktor Černomyrdin. Dobré úmysly vedené ideologií, které se vlivem nedomyšlenosti zvrhnout v nepředstavitelný problém. A ten problém nastane pro naše občany v této nadcházející zimě.
Všechny průmyslové závody vypouštějící skleníkové plyny včetně elektráren, musí prokazovat, že mají na tyto emise povolenky. Kolik jich mohou mít, se každoročně snižuji v souladu s cíli EU na snižování skleníkových plynů. To samozřejmě zvyšuje cenu těchto povolenek, se kterými se obchoduje.
Problém je ten, že náklady na tyto povolenky platí spotřebitelé a to nejenom domácnosti, mnoho z nich bude uvrženo do platební neschopnosti, protože ceny energií budou tak vysoké, že zvláště důchodci a samoživitelky s dětmi na ně nedosáhnout. Náklady na EU ETS nesou také i podniky, které emise nevypouštějí. A tak se budou zdražovat základní potraviny včetně chleba a vlastně úplně všechno.
Nejvíc na tom budou biti občané z nových zemí EU, včetně ČR, protože ceny energií jsou liberalizované. Ovšem důchody a platy jsou u nás nepoměrně nižší než v Německu a jinde na západě.
Ironií osudu je, že my se svými jadernými elektrárnami jsme jedni z nejjistějších producentů elektrické energie a při tom naši občané z toho nemají žádný užitek.
Nová německá vláda, ve které jsou Zelení bude tlačit na ještě rychlejší dekarbonizaci. Zvyšování cen povolenek jí nebude vadit, protože podle názoru Zelených to bude tlak na zvyšování výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů.
Je to velice bezohledné k novým státům EU. Za naši v podstatě levně vyrobenou elektrickou energii platíme nehorázné ceny.
Jak to řešit? Už jsem o tom jednou psal. Je třeba vytvořit blok bývalých států Varšavské smlouvy. Jakousi velkou V 4. Západ se prostě k nám nesmí chovat jako ke koloniím. Musí mít ohled na těžkou situaci občanů bývalého východního bloku, kteří mají mnohdy 4 x nižší důchody a nepoměrně nižší platy za stejné výkony, než mají občané starých států EU.
V současné německé vládě není nikdo z důležitých ministrů z bývalé NDR. Kancléř, Olaf Scholz, je z Osnabrücku. Ministryně zahraničí za Zelené, Annalena Baerbocková, je z Hannoveru. To je ta, co tlačí dokonce na zastavení dostavby plynovodu z Ruska. Robert Habeck, další Zelený, je z Lübecku. Kdysi jsem někde napsal, když jsem viděl zlé karikatury Angely Merkelové, že ještě budeme se slzou v oku vzpomínat. Vyrůstala v Templinu v NDR. A co si budeme povídat, kdo nežil ve východním bloku, má nás pořád za jakési neposlušné děti, co ničemu nerozumí a na které není nutné brát ohled. Podle nich, můžeme být rádi, že nás vzali pod svá křídla. Že jejich firmy u nás vyrábějí stejně kvalitní zboží, jaké by vyráběly u nich, ovšem za čtvrtinové náklady, na to rádi zapomínají. Že kupujeme jejich dotované potraviny v jejich hypermarketech, to je také bezpředmětné. Že jejich banky jsou mnohdy ziskové pouze u nás, to je také vedlejší, že? A když se objeví někdo z nás, kdo změní vědu, lékařství či cokoliv podobného, tak se vždycky všichni diví, jak to je možné. To asi bude nějaká výjimka, že?
Zdůrazňuji, mám spoustu přátel v západní Evropě. Nejsem nějaký zapšklý antievropan. Ale musíme se umět bránit. Musíme se ozvat. A to bez větší síly a domluvy mezi všemi státy, na které energetická krize, vzniklá ze snů zelených idealistů dolehne s největší tíhou, nepůjde. A je dobře, že prezident Zeman je neoblomný co se týká nominanta na ministra zahraničí, který je ze stejné líhně, jako jsou němečtí Zelení. I nová vláda bude muset brát ohledy na občany. A z nějakého nesmyslného idealismu se ani nenajedí ani neohřejí. Designovaný předseda vlády Petr Fiala by na to měl myslet.
A nakonec něco pro odlehčení. Když nebudeme mít na elektřinu a topení, pořiďme si alespoň psa. Ten nás zahřeje. Přišel jsem na tento nápad z oblasti smutného humoru po přečtení skvělé knížky severočeského romanopisce Jiřího Švejdy „Pejsci, psi a lidé v mém životě“.