Núdzový stav bude trvať minimálne do 23. februára, lockdown platí (zatiaľ) do 9. januára. Po Novom roku vraj príde pandemická vlna, ktorú spôsobí mutácia omikron. Vláda včera riešila aj uvoľňovanie opatrení. Od 3. januára povolila otvorenie reštaurácií v režime OP (očkovaní/po prekonaní).
Šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík povedal, že asi milión ľudí nemá protilátky, a teda nie sú vôbec chránení. „Bola populárna mienka o tom, ako sa Slovensko za ostatné pandemické vlny premorilo a že testy nedokázali odhaliť stovky tisíc infikovaných prípadov. Myslelo sa, že ako krajina budeme aj napriek nízkej miere zaočkovanosť chránení. Ale to nie je pravda a táto štúdia vyvrátila falošnú nádej.“
Infekčnosť omikronu podľa neho spočíva v tom, či nejaké opatrenia vedia epidemiologickú situáciu korigovať. Keď bude dominantný, bude priestor na diskusiu, či má zmysel sa snažiť mierniť priebeh vlny. „Musíme sa otvorene pýtať aj tieto otázky. Vysoká infekčnosť tomu nasvedčuje,“ dodal. S variantom delta sú v nemocniciach stovky ľudí, preto sú opatrenia namieste. „Ešte stále potrebujeme v maximálnej možnej miere vyprázdniť nemocnice, aby mali zdravotníci pomyselný nárazník pred omikronom.“ Upozornil, že z pozitívnych testov končilo v nemocniciach šesť percent pacientov. „Bavíme sa o desiatkach tisíc potenciálnych hospitalizácií,“ varoval. „V druhej vlne sme mali štyritisíc hospitalizovaných pacientov a odhadovalo sa, že keby nemocnice mali miesto, tak by v nich bolo šesťtisíc. V tretej vlne sme na tom boli podobne. Teraz však hrozí, že dopyt po infekčných lôžkach sa skoncentruje do kratšieho času,“ objasnil Richard Kollár z iniciatívy Veda pomáha. Mutácia omikron je vraj infekčnejšia a šíri sa rýchlejšie, Kollár sa obáva skokového nárastu pacientov. „Opäť budeme na hraniciach kapacít, hoci budú regionálne ohniská, infikovaní sa rozložia do všetkých nemocníc.“
Štát sa pripravuje na zhoršenie situácie. Vláda opakuje pesničku, že kapacity nemocníc nemusia stačiť na nápor pacientov s Covid-19. Štát po dvoch rokoch „pandémie“ pristupuje k budovaniu tzv. poľných nemocníc. Hovorí o troch či štyroch zariadeniach, ktoré by mali mať kapacitu tisíc pacientov. Možno by im niekto mal pripomenúť, ako vlani v Prahe postavili poľnú nemocnicu za 92 miliónov korún a po roku ju nepoužitú rozobrali. Peniaze, ktoré mohli ísť priamo na zlepšenie stavu zdravotníctva, vyleteli komínom, niekto sa nabalil a „neposlušní“ pacienti nenaplnili vládou plánované štatistiky. Keby k tomu naplneniu nemocníc aj došlo, voľné lôžka síce za peniaze kúpite, ale kde chce vláda „kúpiť“ personál, keď jej stále viac odborníkov uteká z tohto marazmu, ktorý tu pestuje?