Všetci raz chceme vyletieť z rodičovského hniezda a založiť si vlastnú rodinu, čo bez bývania je problém. Treba sa rozhodnúť medzi vlastným bývaním a podnájmom, čo znamená zvažovať celý rad vecí. Netreba podceňovať skutočnosť nájdenia si ideálneho bývania navždy, alebo trebárs len dočasne z dôvodu pracovnej príležitosti . Situácia na trhu nehnuteľnosti je dnes charakterizovaná nedostatkom vhodného bývania ako aj ich narastajúcimi cenami, čo znamená, že aj pri terajších nízkych úrokových sadzbách sa bude nehnuteľnosť splácať možno do konca aktívnej pracovnej činnosti, čo nie je dobrá správa. Väčšina chce bývať vo vlastnom a tak sa pozrime aké informácie pre konečné rozhodovanie potrebujeme.
Podmienky čerpania úveru vopred známe
Zásadné pravidlá podmienok financovania vlastného bývania stanovuje Národná banka Slovenska, ktorá z dôvodu nadmerného zadlžovania sa domácností podmienky neustále sprísňuje. Dopredu hovoríme, že žiadna slovenská banka nepožičia peniaze na hypotéku do výšky 100 percent z ceny nehnuteľnosti. Tiež treba počítať s peniazmi na prevádzku budúceho vlastného bývania a samozrejme s peniazmi na vnútorné vybavenie bývania. Banka vždy pýta od dlžníka potvrdenie o čistom príjme z ktorého mesačná splátka po odčítaní životného minima môže maximálne do 60 percent, keďže 40 percent predstavuje pre žiadateľa o úver, povinnú minimálnu rezervu. Pri výpočte maximálnej splátky úveru musí banka počítať aj so schopnosťou klienta splácať úver aj pri vyššej úrokovej sadzbe aspoň o 2 percentá, pričom platí úverový strop do výšky osem násobku ročného príjmu klienta. Banky ale poskytujú hypotéku maximálne do výšky 80 percent z ceny nehnuteľností čo znamená, že 20 percent musí mať klient z vlastných zdrojov.
Formy dofinancovania úveru
Kúpa vysnívaného bytu si teda okrem hypotéky vyžaduje okrem vlastných úspor aj iné zdroje jeho financovania. Okrem spotrebného úveru, ktorého úročenie je výrazne vyššie, môžu banky poskytnúť nezabezpečený úver, ktorého splácanie podlieha ale osobitnému režimu, čerpaním ďalšieho úveru, ktorý je založený nehnuteľnosťou príbuzenstva aj na vyššiu sumu, pričom rozdiel získaných peňazí môže klient použiť na vybavenie bytu. Kupovať vlastné bývanie pri terajších nízkych úrokoch a vysokej inflácii sa nepokladá za hanbu, práve naopak. Keď sa totiž nehnuteľnosť kupuje za úrok ktorý je nižší ako je miera inflácie znamená, že hypotekárny dlžník do banky vracia menej peňazí, ako si od nej požičal, čo sa pokladá vždy za dobre rozhodnutie. Keď sa však hypotekárne úroky výrazne zvýšia, môžeme počítať aj so stratami.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm