Více než polovina zemědělců ve Spojených státech má již problémy se super-plevely. Jsou odolné proti nejpoužívanějšímu herbicidu z glyfosátu od výrobce Monsanto. Odpověďprůmyslu je jasná, nové GMO plodiny a další jedy. Zní to jako sci-fi, ale na mnoha amerických polích je to již realita. Super-plevely, které jsou odolné vůči herbicidu z glyfosátu, nejrozšířenějšího herbicidu na světě, vyvinutý společností Monsanto.
,,Víc jak polovina zemědělců v USA má problémy s takovým super-plevelem,“ říká Marcia DeLonge, zemědělská ekoložka z amerického sdružení vědců Union of Concerned Scientists.
V jižních státech jsou pole s bavlnou a sójou velmi postižená
V přepočtu na 243 000 čtverečních kilometrech plevel rostliny přerůstá a může vyrůst až do výšky 2,5 metru. Na jihovýchodě USA je zasaženo více než 90 procent polí s bavlnou a sójou. Marcia DeLonge, říká, že super-plevely se neustále dál rozšiřují.
Je to důsledek rozsáhlé monokultury. ,,Rok co rok, jsou vysazeny stále stejné rostliny a jsou vždy ošetřeny stejnými pesticidy.“ A to už se děje dvacet let, kdy firma Monsanto přinesla geneticky modifikované plodiny na trh.
Vyšší náklady pro zemědělce
To, že jsou proti pesticidu z glyfosátu odolné dvě desítky plevelů, má vážné důsledky, tvrdí Christoph Then. Dlouho pracoval pro Greenpeace a vývoj sleduje kriticky mnoho let. ,,Zemědělci musí používat stále víc pesticidů a také jiné, než je glyfosát. To znamená, že zátěž pro člověka a životní prostředí se zvyšuje.“
Tím se také zvýšily náklady zemědělců, kteří musí koupit víc pesticidů a stojí je to víc práce plevele se zbavit. To je přesný opak toho, co Monsanto a další poskytovatelé GMO plodin zemědělcům vlastně slíbili.
Nejenom zemědělci mají problém, ale také samotné Monsanto. Neboť pro výrobce herbicidů a GMO osiva, závisí přibližně polovinu jeho obratu, cca 17 miliard dolarů na výrobě glyfosátu. Také proto hledá firma Monsanto svojí spásu ve spolupráci se Syngentou.
Nové GMO plodiny jako odpověď
Na problém se super-plevely nalezl zemědělský průmysl svou vlastní odpověď. Je to nová generaci geneticky modifikovaných plodin.,,Geneticky modifikované rostliny jsou nyní odolnější. V budoucnu rostliny nebudou odolné jen proti glyfosátu, ale také proti dalším herbicidům“ říká Christoph Then.
Herbicidy jsou díky svým nepříznivým účinkům na člověka a životní prostřední velmi kontroverzní, tvrdí Then. Také glyfosát je v podezření, že je karcinogenní. Společnost si nebezpečí uvědomuje, říká kritik. Ale není prostě žádná jiná alternativa. (Poznámka: je zajímavé, že o alternativních formách zemědělství, jako je například biologicko-dynamické zemědělství, které se v Evropě používá cca 90 roků, se skoro nikde nepíše a ani nepodporuje).
,,Stále víc jedů, stále nové kombinace“
Průmysl to sice zkusil, ale selhal. To je důvod, proč se na GMO plodiny používají staré jedy. ,,Bude se muset používat stále více jedů, ve stále nových kombinacích. Negativní důsledky se tím zvýší,“ vysvětluje Then.
Také tohle není vize budoucnosti, ale realita. Jen před několika měsíci, americké ministerstvo zemědělství povolilo nové odrůdy transgenní kukuřice a sóji od Monsanta a jeho konkurenta Dow Chemical. Povolení je nicméně platné pouze po dobu šesti let. Pokud se u rostlin vyvine odolnost, povolení se neprodlouží.
Používání jedů se za deset let zdvojnásobí?
Kritici zůstávají skeptičtí. Pokud by všechny ostatní odrůdy, které čekají na schválení, dostaly zelenou a zemědělci je použijí, problém s odolností super-plevelů se ještě víc zhorší. To říká Marcia DeLonge z Union of Concerned Scientists. Jde se stále dál, pořád stejným způsobem.
Kromě toho nové geneticky modifikované odrůdy zemědělce vyzývají, na svých polích používat ještě víc jedů. Již nyní existují studie, které předpovídají zdvojnásobení množství jedů používaných v příštím desetiletí, pokud se nová generace geneticky modifikovaných plodin bude používat na celostátní úrovni.
Zdroj: http://www.srf.ch/news/wirtschaft/superunkraeuter-wachsen-monsanto-ueber-den-kopf