Jižní Korea brzy spustí pilotní projekt na využití umělé inteligence, rozpoznávání obličejů a tisíců kamerových systémů ke sledování pohybu osob nakažených koronavirem, navzdory obavám z narušení soukromí, informuje agentura Reuters.
Projekt financovaný z národních zdrojů v Bucheonu, jednom z nejhustěji obydlených měst v zemi na okraji Soulu, má začít fungovat v lednu, sdělil agentuře Reuters městský úředník.
Systém využívá algoritmy umělé inteligence a technologii rozpoznávání obličejů k analýze záběrů shromážděných více než 10 820 kamerami CCTV a ke sledování pohybu nakažené osoby, kohokoli, s kým byla v úzkém kontaktu a zda měla roušku, a to podle 110stránkového obchodního plánu města předloženého ministerstvu vědy a informačních a komunikačních technologií (Information and Communications Technology) a poskytnutého agentuře Reuters parlamentním zákonodárcem, který projekt kritizuje.
Vlády po celém světě se obrátily k novým technologiím a rozšířily zákonné pravomoci, aby se pokusily zastavit příliv infekcí COVIDu-19. Čína, Rusko, Indie, Polsko a Japonsko a také několik amerických států patří podle březnové zprávy Columbia Law School v New Yorku k vládám, které zavedly nebo alespoň experimentovaly se systémy na rozpoznávání obličejů pro sledování pacientů s COVIDem-19.
Úředník z Bucheonu řekl, že systém by měl snížit zátěž přepracovaných pátracích týmů ve městě s více než 800 000 obyvateli a pomoci využívat týmy efektivněji a přesněji.
Jižní Korea už má agresivní, technicky vyspělý systém na vyhledávání kontaktů, který kromě jiných osobních údajů shromažďuje záznamy z kreditních karet, lokalizační údaje z mobilních telefonů a záznamy z kamer.
Stále se však spoléhá na velký počet epidemiologických vyšetřovatelů, kteří musí často pracovat 24 hodin denně, horečně sledovat a kontaktovat potenciální případy koronaviru.
Při podávání žádostí o vnitrostátní financování pilotního projektu koncem roku 2020 starosta Bucheonu Jang Deog-cheon tvrdil, že díky takovému systému bude trasování rychlejší.
„Analýza jednoho záznamu z kamery někdy trvá celé hodiny. Použití technologie vizuálního rozpoznávání tuto analýzu okamžitě umožní,“ uvedl na Twitteru.
Systém je také navržen tak, aby překonal skutečnost, že pátrací týmy musí hodně spoléhat na svědectví pacientů s COVIDem-19, kteří nejsou vždy pravdiví ohledně svých aktivit a místa pobytu, stálo v plánu.
Ministerstvo vědy a informačních a komunikačních technologií uvedlo, že v současné době nemá v plánu projekt rozšířit na celostátní úroveň. Stálo v něm, že účelem systému je digitalizovat část manuální práce, kterou kontaktní stopovači v současnosti musí vykonávat.
Systém Bucheon dokáže současně vystopovat až deset lidí za pět až deset minut, čímž zkrátí čas strávený manuální prací, která trvá zhruba půl hodiny až hodinu, než se podaří vypátrat jednu osobu, stálo v plánu.
Pilotní plány počítají s tím, že v jednom zdravotním středisku bude tým asi deseti zaměstnanců, kteří budou používat systém rozpoznávání využívající umělou inteligenci, řekl úředník.
Bucheon obdržel 1,6 miliardy wonů (1,36 milionu dolarů) od ministerstva pro vědu a informační a komunikační technologie a 500 milionů wonů z městského rozpočtu vložil do projektu na vybudování systému, uvedl představitel Bucheonu.
Zatímco stávající invazivní metody sledování a trasování mají širokou podporu veřejnosti, obhájci lidských práv a někteří jihokorejští zákonodárci vyjádřili obavy, že vláda bude tato data uchovávat a využívat daleko nad rámec potřeb pandemie.
„Plán vlády stát se Velkým bratrem pod záminkou COVIDu je neototalitní myšlenka,“ řekl agentuře Reuters Park Dae-chul, zákonodárce z hlavní opoziční Strany lidové moci.
„Je naprosto nesprávné sledovat a kontrolovat veřejnost prostřednictvím CCTV za peníze daňových poplatníků a bez souhlasu veřejnosti,“ řekl Park, který plán města poskytl agentuře Reuters.
Úředník z Bucheonu řekl, že neexistují žádné obavy o soukromí, protože systém klade mozaiku na tváře každého, kdo není subjektem.
„Tady nejde o soukromí, protože systém sleduje potvrzeného pacienta na základě zákona o kontrole a prevenci infekčních chorob,“ řekl úředník agentuře Reuters. „Kontaktní sledovači se tohoto pravidla drží, takže nehrozí únik dat nebo narušení soukromí.“
Pravidla říkají, že pacienti musí dát souhlas k použití sledování rozpoznávání obličeje, ale i když souhlas nedají, systém je může sledovat pomocí jejich siluety a oblečení, řekl úředník.
Korejská agentura pro kontrolu a prevenci nemocí (KDCA) uvedla, že používání takové technologie je zákonné, pokud je používána v rámci zákona o kontrole a prevenci nemocí.
Plány na rozpoznávání obličejů pomocí umělé inteligence přicházejí v době, kdy země experimentuje s dalšími využitími této kontroverzní technologie, od odhalování zneužívání dětí ve dne až po poskytování policejní ochrany.