• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ruský maloobchodný reťazec Mere plánuje vstup na Slovensko

    28-12-2021 Zem & Vek 127 1136 slov zprávy
     
    Foto: shutterstock

    ¨V septembri vstúpil na český maloobchodný trh nový hráč spoločnosť Torgretail CZ. V súčasnosti tam prevádzkuje dva obchody Mere, no plánuje otvoriť v Česku asi 50 predajní. V roku 2022 má spoločnosť v pláne vstúpiť na slovenský trh. Pôvodne ruský koncept diskontu sa pod značkou Mere rozvíja od roku 2009, v Európe pôsobí tretí rok. Overený formát a skúsenosti z trhu majú ambíciu osloviť spotrebiteľov, ktorí hľadajú možnosti lacného nákupu.
    Maloobchodný reťazec predajní Mere je súčasťou skupiny spoločností Svetofor, jedného z najväčších ruských maloobchodných operátorov v diskontnom segmente. Predajne Svetofor sa nachádzajú v Rusku, Bielorusku a v Strednej Ázii v celkovom počte viac než 2500 predajní. Predajne vo formáte hard diskontu má v Rumunsku, Belgicku, Francúzsku, Taliansku, Nemecku, Poľsku, Rakúsku, Španielsku, Spojenom kráľovstve, v pobaltských krajinách a na Ukrajine. Pripravuje sa vstup do Bulharska. Podľa zástupcov spoločnosti prispieva k rozvoju optimálnej infraštruktúry pre obchodný sektor, je obchodným nástrojom, ktorý umožňuje miestnym a regionálnym výrobcom a dodávateľom predávať ich výrobky čo najrýchlejšie a vo veľkých objemoch.
    „Všetky reťazce sú pre nás v podstate konkurenciou, ale naši zákazníci k nám prichádzajú raz, maximálne dvakrát za týždeň. Ide väčšinou o rodiny či majiteľov malých obchodov s potravinami alebo reštaurácie. Môžu u nás nakupovať bez obmedzení také množstvo výrobkov, aké potrebujú. Keď k nám prídu, vidia tovar za perfektnú cenu a chcú napríklad celú paletu, tak im ju predáme,“ vysvetľuje manažérka nákupu Natalie Sinkina.
    Pre obchody Mere sú stanovené špeciálne podmienky. Lokalita musí byť vedľa cesty s veľkým parkoviskom a prístupom pre kamióny dodávateľov. Predajná plocha musí byť od 800 do 1200 metrov štvorcových, stropy musia byť vysoké dva až štyri metre. Obchody sú zároveň i skladmi, kde je tovar vystavený prevažne na paletách. „V Česku máme zatiaľ málo takých ponúk. Navrhujú nám, aby sme stavali, ale my máme záujem len o nájmy,“ vysvetľuje Natalie Sinkina. Dodáva, že obchody nezahŕňajú chladničky, len chladiaci priestor na 60 metroch štvorcových, kam môžu zákazníci aj s vozíkmi a vybrať si tovar, ktorý potrebujú. Pokiaľ ide o zriadenie centrálneho skladu, dochádza k nemu až v okamihu, keď má tento predajca v danej krajine minimálne 10 obchodov,  ako napríklad v Nemecku alebo pobaltských krajinách.
    Každá pobočka spoločnosti, ktorá má centrálu v Rusku, je v každom štáte samostatnou jednotkou. Každú riadi samostatné vedenie, ktoré má k dispozícii nákupné oddelenie. Český tím aktuálne tvorí približne desať ľudí. Rovnaký počet pracovníkov ma na starosti jednotlivé miesta predaja. Otváracia doba je od 8 do 20. hodiny každý deň okrem štátnych sviatkov.
    Sortiment zahŕňa približne 400 položiek potravinárskeho i nepotravinárskeho tovaru. Podiel medzi miestnymi a dovážanými produktmi je približne 70 : 30. Asi desatinu tvorí ponuka tovarov z Ruska. Práve tieto potraviny, ako je napríklad čaj, patria k najžiadanejším. „Po novom máme v ponuke napríklad ruské kvalitné detské mydlo. Inak na základe nášho štandardu neposkytujeme zákazníkom príliš veľký výber medzi ponúkanými položkami. Podľa štatistík našich predajní je ideálne mať v sortimente z danej produktovej kategórie dve položky, obe za výhodnú cenu. Tým dosahujeme vysoký obrat tovaru,“ špecifikuje Natalie Sinkina. Dopĺňa, že medzi najžiadanejšie kategórie patrí alkohol, balené mäsové výrobky a údeniny, rovnako tak aj domáce potreby.
    „Naše ceny sa pohybujú v nízkom a strednom segmente, prémiový u nás nenájdete. Sme schopní predávať aj výrobky s blížiacim sa dátumom minimálnej trvanlivosti, čomu zodpovedá aj jeho cena. Samozrejmosťou je pritom upozornenie zákazníkov na túto skutočnosť,“ upresňuje. „Naša stratégia je ponúknuť zákazníkovi čo najnižšiu cenu. Dávame si na tovar prirážku od 15 do 18 percent, čo je náš jediný príjem. Naša marža môže klesať, aby cena bola naozaj dostupná. Máme stále rovnaké ceny, takzvané akčné ponuky nerobíme. Šetríme na všetkom tak, aby naše náklady boli čo možno najnižšie. To znamená prevažne paletový predaj bez krásnych regálov,“ približuje Natalie Sinkina. „Máme už informácie od všetkých našich dodávateľov, že od nového roka budú musieť výrobky zdražieť, minimálne o 15 až 20 percent. Ich náklady na energie či dopravu stále rastú.“
    Predajca vždy dáva prednosť spolupráci s lokálnymi dodávateľmi, predovšetkým z logistických dôvodov. Rolu hrá tiež veľkosť dodávateľskej spoločnosti. Čím menšia, tým lepšia. Jeho politika pritom je, že nezalistuje tovar, u ktorého bude rozdiel oproti cene na trhu menší než 20 percent. Má tak nastavený centrálny účtovný systém, ktorým sa riadia všetky pobočky. Je možné zalistovať aj výrobky veľkých tradičných značiek, ale len so zľavou 40 %.
    „Ak príde iný dodávateľ a ponúkne za daný výrobok nižšiu cenu, dávame možnosť tomu aktuálnemu, aby znížil cenu. Pokiaľ môže, dohodneme sa na novej cene. Ak nie, dopredáme jeho tovar a následne prechádzame k inému dodávateľovi. Snažíme sa, aby naša spolupráca s dodávateľmi bola bezproblémová a príjemná, aby všetko prebiehalo k obojstrannej spokojnosti. Novým dodávateľom zároveň otvárame trh,“ uvádza Natalie Sinkina. Rozhoduje podľa nej len ponúknutá cena, neexistujú žiadne poplatky, ktoré sú bežné u iných reťazcov. Nepraktizujú sa ani žiadne pokuty, napríklad za nedodanie zmluvne dohodnutého množstva tovaru. „Môže sa stať čokoľvek, a pokiaľ nastane problém, vždy dodávateľom vychádzame v ústrety. Nie je pre nás problém ani o dva týždne oneskorená dodávka. Na základe vzájomného dohovoru počkáme na ďalší závoz,“ deklaruje.
    Politika investorov obchodníka je vôbec neinzerovať. Najlepšia reklama je podľa nich to, čo si ľudia o kvalite a cene ponúknutých výrobkov povedia medzi sebou. Všetko prebieha bez letákov, komunikáciu so zákazníkmi zaisťujú obchody a profil na sociálnych sieťach. Vedúci predajní môžu po dohode s dodávateľmi realizovať marketingové akcie, napríklad ochutnávky.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj: tovarapredaj.sk

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑