• Vybrat den

    Prosinec 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Iracionální bitva Bruselu a Berlína proti ruskému plynu

    30-12-2021 Svobodné Noviny 179 523 slov zprávy
     

    V Evropě vypukla nová plynová válka. Jedná se o bitvu, která je na první pohled nepochopitelná, protože zájmy stran, které proti sobě bojují, by přikazovaly, aby platila pravidla obvyklé praxe. Odkud tedy ten konflikt pochází?


    Rusko má významná naleziště plynu a chce prodávat zemní plyn do západní Evropy.


    Zvláště Německo potřebuje zemní plyn v plynovodech, a proto má zájem na jeho bezpečné přepravě.


    Je to jednoduché jako 2 plus 2 v základní matematice, až na to, že konečný výsledek v tomto případě není 4, ale pouze 3, nebo možná minus 2. Kde se stala chyba v této hodině základní školy?








    V posledních letech byly zaznamenány dva protichůdné trendy. Rusko udělalo vše, co bylo v jeho silách, aby plyn bezpečně dopravilo na Západ, zatímco Evropská unie se mu snažila se zhruba stejnou vehemencí zabránit.


    Rozpor dnes pramení právě ze skutečnosti, že poté, co Moskva obešla bývalou Sovětskou republiku na dvou trasách – Nord Stream 1 a 2 – a plynovod, který již z jihu dorazil do Maďarska, čímž přišla o příjmy z tranzitu, zmizel ukrajinský vyděračský potenciál vůči Kremlu.


    Bylo by logické, kdyby se Brusel a Berlín v politickém napětí způsobeném vlnou veder v Kyjevě postavily na stranu Rusů.


    Tak se to nestalo. Celá záležitost se několikrát zvrátila z ideologických a geostrategických důvodů. Bylo řečeno, že příjmy z ruského plynu posílí moc Vladimira Putina a Západ zůstane závislý na ruské energii.


    Dalším rozměrem křivdy Západu je, že Moskva nedodává vyspělému Západu plyn nad rámec toho, co bylo stanoveno ve smlouvě.


    Zajímavé je, že tento protiruský sentiment rozdmýchaly právě země, které mohou na případném nedostatku plynu nejvíce ztratit.


    Vlk křičel vlk: velmi se zdá, že je to Západ, kdo chce použít polemiku kolem plynovodu jako zbraň proti Moskvě.


    Pokud by to všechno nestačilo, v Německu se uchytilo ideologické šílenství. Koaliční vláda, která se právě dostala k moci – sociální demokraté, Zelení a svobodní demokraté – zahájila kampaň proti jaderné a fosilní energii a důsledkem této politiky je, že zahájení převodů na již dokončený Nord Stream 2 může trvat měsíce.


    Trh se přitom už cenově vyrovnal s nedostatkem energie a začaly finanční spekulace, což je důvod, proč cena plynu a elektřiny v západní Evropě během jednoho roku výrazně vzrostla.


    Jednoduše řečeno, postoj Západu je: ruský plyn potřebujeme, ale z ideologických a geostrategických důvodů tento nákup blokujeme.


    Je to skoro jako mít sex a nějak zůstat pannou.


    Zatím se to nikomu nepodařilo.


    A taky to nikdo nikdy neudělá.









    Reklama

    loading...









    Loading...




    Reklama







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑