Napriek tomu, že z Oválnej pracovne v posledných týždňoch zneli naliehavé výzvy, aby vlády mnohých krajín bojkotovali Olympiádu v Pekingu a neposlali tam svojich diplomatických predstaviteľov, partneri Washingtonu nevyšli so zjednoteným frontom proti nadchádzajúcim zimným olympijským hrám v Číne. Mnohí spojenci USA nepodporili ich „diplomatický bojkot“ pekinských hier a predsa len plánujú vyslať delegácie svojich diplomatov do Číny. Tieto správy priniesol americký denník The Hill.
Niektorí odborníci sa podľa autorov článku domnievajú, že takéto opatrenia pomôžu Pekingu lepšie pochopiť, kde ležia deliace čiary medzi západnými krajinami. Diplomatický bojkot nadchádzajúcich zimných olympijských hier v Pekingu, ktorý iniciovala administratíva amerického prezidenta Joea Bidena, sa podľa The Hill ukázal ako „obmedzene úspešný krok“. Denník poukazuje na to, že hoci zástupcovia oboch hlavných amerických politických strán a organizácií pre ľudské práva, ako aj viacerí kľúčoví spojenci Washingtonu vrátane Spojeného kráľovstva, Kanady a Austrálie sa vyjadrovali v jeho prospech, aj tak toto opatrenie nezískalo všeobecné pochopenie a podporu.
Napríklad, Francúzsko sa rozhodlo vyslať svojich diplomatov do čínskeho hlavného mesta a prizvukovalo, že je proti používaniu športových podujatí na vyjadrenie obáv týkajúcich sa otázok ľudských práv. Južná Kórea sa na bojkote tiež nezúčastňuje: Soul tvrdí, že to nemôže urobiť, pretože aktívne spolupracuje s Čínou na otázke Severnej Kórey. Nakoniec, konečné rozhodnutie o tom, či sa pripojiť k bojkotu zatiaľ neurobila ani EÚ, keďže členské krajiny bloku v tejto diskusii majú odlišné názory.
Ako vysvetľujú autori článku, bývalý nemecký minister zahraničných vecí opakovane vyzýval Európanov, aby prejavili jednotu v otázke olympijských hier a zaujali jedno spoločné stanovisko, zatiaľ čo talianske orgány, ktoré budú hostiť ďalšie zimné olympijské hry v roku 2026, sa neplánujú k bojkotu pripojiť. Pre média to začiatkom decembra prezradil zdroj vo vláde tejto krajiny. Na druhej strane, Litva nebude posielať svojich diplomatov na nadchádzajúce hry. Takto mieni protestovať proti „kampani ekonomického nátlaku“, ktorú podľa nej Čína rozpútala v reakcii na rozhodnutie Vilniusu preniesť vzťahy s Taiwanom na novú, vyššiu úroveň, čo sa Pekingu nepozdáva.
Zástupcovia nórskej vlády, ktorá je tradične jednou z vedúcich krajín, čo sa týka medailového poradia zimných hier, tiež pošlú športovcov a diplomatov do Pekingu – aj keď mienia dodržiavať všetky preventívne opatrenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Novinárov z The Hill o tom informovali na ministerstve zahraničných vecí krajiny. Podľa niektorých správ, japonskí diplomati vynechajú Pekinské hry kvôli pandémii. Novozélandské úrady tiež tvrdia, že kvôli koronavírusu ponechajú svojich diplomatických pracovníkov doma.
Ako uvádza The Hill, organizácie pre ľudské práva stále požadujú úplný bojkot olympijských hier v Pekingu, ale doteraz sústredili svoje úsilie na spoluprácu so športovcami a športovými organizáciami a medzi nimi vykonávali vysvetľujúcu prácu o komunitách v Číne a územiach pod jej kontrolou, ktoré podľa „ľudskoprávcov“, trpia prenasledovaním zo strany čínskych úradov. Tak alebo onak, na pochybnej „diplomatickej blokáde“ Olympiády v Pekingu zorganizovanej Spojenými štátmi sa zúčastní iba malý počet krajín.
Zdroj:
(1) Allies are split on Biden’s diplomatic boycott of Beijing Olympics, The Hill, 26.12.2021