Monsanto, Syngenta & Co nemají v Rusku místo. To potvrdili zástupci vlády, kteří se chtějí zejména zaměřit na tradiční a ekologické metody v zemědělství. Prezident Vladimír Putin již v loňském roce zopakoval, že chce ruské občany ochránit před geneticky modifikovanými organismy. ,,Takové řešení musíme vytvořit korektně, aby nedošlo k porušení našich povinností stanovených dohodou WTO,“ to je třeba mít na paměti. Koneckonců, Světová obchodní organizace by takové zákazy mohla považovat za ,,anti-konkurenční.“
Na ekonomickém summitu v roce 2015 v Petrohradě, také místopředseda ruské vlády Arkady Dvorkovich zdůraznil, že Rusko půjde ,,jinou cestou“ a ,,nebude používat žádné GMO technologie“ ke zvýšení zemědělské produkce. Informovala o tom Russia Today.
Takový postoj podporuje také premiér Medveděv. Rusko má dostatek půdy a zdrojů, aby mohlo produkovat dostatek bezpečných a ekologických potravin. ,,Pokud Američané chtějí jíst GMO produkty, je jejich věc,“ řekl premiér pro Russia Today. ,,My to ale nepotřebujeme, máme dostatek prostoru a možností pro výrobu ekologických potravin.“
Zkušenosti, jako například v Indii nebo Latinské Americe ukazují, že používání geneticky modifikovaných semen vede k nebezpečné závislosti na semenářských koncernech. Každá neúroda zemědělce přiblíží k bankrotu zejména proto, protože většina GMO osiva je ,,naprogramováno“ tak, aby se nedalo znovu použít. Takže zemědělci pokaždé musí koupit nové a drahé osivo.
Existují také obavy ohledně zdraví. GMO průmysl sice tvrdí, že geneticky modifikované potraviny žádné nebezpečí nepředstavují, dlouhodobé dopady konzumace těchto produktů jsou do dnešních dnů z velké části stále neprozkoumané. Nicméně, někteří vědci zdůrazňují, že může existovat určitá spojitost mezi obezitou a tumory. O jiných zdravotních rizicích se mlčí zcela.
Autor: Marco Maier
Zdroj: http://www.contra-magazin.com/2015/07/russland-bleibt-gentechnikfrei/