Parafrázujúc vetu slávneho anglického spisovateľa Viliama Shakespeara v jeho nemenej známom diele Hamlet, sa dá povedať, že niečo v kráľovstve Dánskom sa zmenilo, majúc pritom na myslí Spojené štáty. Najprv všetkých prekvapil bývalý prezident Donald Trump, ktorý napriek tomu, že stále vykrikoval, že „America the first“ a uvaľoval na Rusko sankcie, predsa len sa pochvalne a s úctou vyjadroval o Vladimírovi Putinovi, označoval ho za vynikajúceho politika a kamaráta a tvrdil, že Rusko a USA majú spolupracovať.
Ale čo čert (teda rusofóbovia, liberáli, genderní inžinieri a iní slniečkari) nechcel, ale aj súčasný prezident USA pokračuje v dosť podobnom duchu. Ten síce pomenej vyjadruje svoj obdiv voči Putinovi, tiež občas použije tvrdšie slová a vyhrážky voči Rusku, ale popritom často komunikuje s ruským kolegom, ukazuje, že je pripravený nájsť kompromisné riešenia a uzatvoriť s Kremľom isté dohody a zatiaľ, ako aj jeho predchodca Trump, neurobil žiadne nepriateľské kroky voči Moskve a nerozpútal novú vojnu.
Najnovšie znova debatoval s Putinom, aj keď mnohí „jastraby“ aj v radoch Republikánov, aj v prostredí Demokratov, ako aj viacerí európski kolegovia, hlavne „liberálo-demokrati“ všetkých farieb, odtieňov a pachov, ho varovali, aby to nerobil a nerokoval s ruským prezidentom. Iní rusofóbovia prizvukovali, že keďže sa už Biden rozhodol porozprávať s Putinom, tak sa mu musí vyhrážať a dávať ultimáta – čo sa týka Ukrajiny, Severného prúdu-2, pohybu ruských lodí v Čiernom a Baltskom mori, atď.
Strýko Joe ic však neposlúchol a celkom priateľsky sa porozprával so svojim ruským kolegom dávajúc najavo, že mimoriadne ťažké svetové problémy musia dve veľmoci riešiť spoločným úsilím – inak sa to nedá. Transatlatnické média, „akože odborníci“ a niektorí politici sa snažia vypichovať drobné nezhody medzi dvoma prezidentami a prekrúcajúc skutočnosť tvrdia, že Biden dával Putinovi ultimáta, čo však nie je pravda. Bezpochyby, Biden musel, aby neklesol v očiach svojho agresívneho okolia, „varovať“ Rusko, aby nenapádalo Ukrajinu, ale urobil to čisto formálne, pokojným tónom, úplne jasne si uvedomujúc, že Moskva nikdy neplánovala a ani nepripravuje vpád na Ukrajinu.
Debata dvoch prezidentov sa uskutočnila tak povediac, v „zatvorenom režime“, bez prítomnosti novinárov, ktorí sa museli spoliehať iba na informácie hovorkyne Bieleho domu a známej rusofóbkyne Jen Psakiovej (v tomto duchu potom vyzerajú aj jej správy). Dáma, slávna svojimi katastrofálnymi omylmi, hlúpymi prerieknutiami sa a rusofóbnymi vyhláseniami, prirodzene debatu Putina a Bidena prezentovala ako kladenie podmienok zo strany amerického prezidenta ruskému kolegovi. O telefonickom rozhovore informovala aj tlačová služba Kremľa a ruského ministerstva zahraničia, ktoré túto besedu prezentovali inak – vo forme rovnoprávneho a užitočného dialógu lídrov dvoch veľmocí.
Prezidenti debatovali už po druhýkrát v priebehu mesiaca a rozhovor iniciovala ruská strana. Trval 50 minút: od 21.35 po 22.25 nášho času. Prezidenti prerokovali rád tém, ktoré budú náplňou hneď troch rokovaní na začiatku tohto roka – rusko-americkej diskusie 10. januára, zasadnutie Rady Rusko – NATO 12. januára a stretnutie na pódiu OBSE dňa 13. januára. Prirodzene, prezidenti prediskutovali najhorúcejšie a najdôležitejšie aktuálne témy, ako napríklad situácia na Donbase, kríza na Ukrajine, bezpečnostné záruky medzi Ruskom a NATO, Severný prúd-2 a iné témy.
Kým gendero-liberáli rusofóbovia a väčšina mainstreamu, buď prekrucovala dialóg dvoch prezidentov, alebo bola zjavne sklamaná tým, že sa vôbec porozprávali, predsa len rad zaoceánskych a európskych politikov, analytikov a médií dostatočne triezvo hodnotili debatu Putina a Bidena a označili ju za užitočnú. Uznal to dokonca aj bývalý (škoda, že nie súčasný) šéf CIA Leon Panetta: „Myslím si, že Putin využíva schému, ktorú používal aj predtým. Posilňujúc tlak sa snaží dosiahnuť výsledok, ktorý mu vyhovuje. Priamo sa rozpráva s Bidenom, aby sa podarilo uzatvoriť bezpečnostné dohody“, vysvetlil.
„Putin sa snaží presvedčiť Bidena, ovplyvňuje dianie a snaží sa o uzatvorenie rozumnej dohody, ktorá by neumožnila ani Ukrajine, ani Gruzínsku stať sa členskými štátmi Severoatlantickej aliancie a tým pádom priblížiť NATO k ruským hraniciam“, podotkol bývalý štátny úradník, ktorý pôsobil v Bielom dome, Christian Whiton.
Americký časopis Newsweek kladie celkom logickú otázku: čo vôbec obhajujú USA na Ukrajine? Suverenitu Kyjeva, alebo vlastnú autoritu? „Mnohí sa domnievajú, že vzdanie sa konfrontácie s Ruskom bude jasný pokus o zmierenie sa s Putinom. Zdá sa, že „zmierenie“ je nadávka v ústach súčasných amerických politikov. Avšak oplatí sa celá táto obhajoba ukrajinskej suverenity za cenu rozpútania reálnej vojny za účastí USA, alebo celkovo NATO? Moja odpoveď znie: „Prepáčte Ukrajinci, ale nie“, prizvukuje autor článku v americkom časopise Newsweek.
V Rusku priame rokovania medzi Putinom a Bidenom považujú za užitočné a pozitívne. „Je to podľa môjho názoru dobrá, tendencia, že Biden sa znova rozhodol porozprávať s našim prezidentom, pretože ak by naše návrhy boli odmietnuté, alebo by nevyhovovali, tento rozhovor by sa neuskutočnil“, vysvetlil prvý zástupca predsedu medzinárodného výboru Rady federácie Ruska Vladimír Džabarov.
Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov tiež bol spokojný s priebehom rokovaní prezidentov: „Chceme byť presvedčení o stabilite v budúcnosti. Na to potrebujeme záväzky USA a iných členských krajín NATO, že nerozmiestnia zbrojné systémy, ktoré by ohrozovali bezpečnosť Ruska na území susedných krajín – ako členov NATO, tak aj krajín, ktoré nie sú členmi tohto spolku“.
Poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov vyhlásil, že rokovania mali pracovný a otvorený charakter a strany sa dohodli na pokračovaní v pravidelných kontaktoch na najvyššej úrovni. „Hlavnou témou bolo vytvorenie právnych garancií zabezpečenia bezpečnosti Ruska. Prezident Putin podrobne vysvetlil principiálne postoje a prístupy, založené do základov ruských projektov dohôd s USA a NATO“, vysvetlil Ušakov.
Ruské média pripomenuli, že nielen Biden sa snažil klásť podmienky kolegovi, ale aj Putin bez servítky a váhania vysvetlil Bidenovi, čo je vo veci. Varoval ho, že zavedenie Západom bezprecedentných sankcií voči Rusku kvôli Ukrajine, môže zapríčiniť plné zrušenie vzťahov medzi Moskvou a Washingtonom. Nuž, strýko Joe si môže vybrať…
Zdroje:
(1) «Носил откровенный и деловой характер»: как прошёл телефонный разговор Путина и Байдена, RT, 31.12.2021
(2) Байден и Путин провели переговоры по телефону, Deutsche Welle, 31.12.2021
(3) Беседа Байдена и Путина: США призывают к дипломатии, Россия требует не разговоров, а результатов, BBC, 30.12.2021
(4) Путин предупредил Байдена об угрозе „полного разрыва отношений“, Rádio Sloboda, 31.12.2021
(5) Белый дом: разговор Байдена и Путина был «серьезным и предметным», Voice of America, 31.12.2021
(6) Путин и Байден провели телефонный разговор, RIA-Novosti, 31.12.2021
(7) Байден и Путин провели телефонный разговор, TASS. 31.12.2021