V rámci boja proti dezinformáciám sociálne sietev popierajú už aj samy seba. Prestížny lekársky týždenník British Medical Journal zverejnil článok o chybách pri testovaní vakcíny Pfizeru. Ale „nezávislí overovači faktov“ najatí Facebookom článok vyhodnotili ako „čiastočne pravdivý“, hoci podľa BMJ nenašli nič, čo by bolo nepravdivé. A tak sa prestížny týždenník obrátil priamo na Marka Zuckerberga, ktorého obviňuje, že overovanie informácií pre Facebook majú za úlohu evidentne neschopní.
Ako sa môže presvedčiť každý užívateľ sociálnej siete Facebook, Covid-19 je vysoko monitorovaná téma a k príspevkom o ňom sociálna sieť dôsledne pripája odkazy na oficiálne zdroje informácií. Na to, ako sociálne siete pristupujú k téme Covid-19 a k mazaniu príspevkov, ktoré idú napríklad proti konsenzu WHO, sa sťažujú mnohí. Ale teraz sa ozvali editori prestížneho zdravotníckeho týždenníka British Medical Journal, ktorý vychádza od roku 1840. A poslali otvorený list zakladateľovi firmy Facebooku Markovi Zuckerbergovi. Fiona Godleeová a Kamran Abbasi sa sťažujú na to, kto robí tzv. overovanie faktov, teda kontroluje pravdivosť príspevkov.
Uvádzajú, že v septembri minulého roku sa im zveril bývalý zamestnanec firmy Ventavia, jednej z firiem, ktorá Pfizeru (výrobca vakcín Comirnaty) pomáhala testovať jej vakcínu. Týždenníku poskytol nahrávky, dokumenty, fotky a e-maily, ktoré ukazovali, že podmienky pri testoch vo firme Ventavia neboli dostačujúce a mohli ohroziť jednak bezpečnosť pacientov a dôveryhodnosť dát. „Prišli sme na to, že hoci americký Úrad pre kontrolu potravín a liečivdostal sťažnosť priamo na firmu Ventavia už pred rokom, neprebehla vo firme žiadna inšpekcia,“ dodávajú editori. Magazín potom najal investigatívneho reportéra, ktorý tento príbeh spísal do článku, ten prešiel kontrolou právnikov, lekárov a editorov a vyšiel 2. novembra 2021.
Od 10. novembra čitatelia hlásili problémy, keď sa článok snažili šíriť. Niektorí nemohli, u iných sa pri článku objavovalo varovanie, že chýba kontext a nezávislí overovači faktov sa domnievajú, že by tento článok mohol ľudí miasť. Ďalším používateľom prišlo varovanie, že kto opakovane šíri nepravdivé príspevky, jeho príspevky budú menej viditeľné. A administrátorov skupín, kde sa článok šíril, podľa týždenníka pre zmenu informovali, že podobné príspevky sú čiastočne nepravdivé.
Za čiastočne nepravdivý a zavádzajúci označila článok podľa BMJ firma, ktorú si Facebook najal – Lead Stories. Tento „overovateľ faktov“ je podľa lekárskeho periodika nepresný, neznalý a nezodpovedný. Nedokazuje, že by článok bol v niečom nepravdivý. Titulok, že British Medical Journal neodhalil nezohľadnené chyby v testovaní vakcíny Pfizeru, je podľa týždenníka nezmyselný, BMJ je v článku označený ako „novinkový blog“, autori sa chvália, že chyby boli preskúmané, hoci spoločnosť žiadne nenašla, a na svojej stránke spoločnosť zverejnila článok s odkazom, v ktorom sú slová „varovania pred hoaxmi“.
A aj keď spoločnosť týždenník BMJ kontaktoval, svoje hodnotenie nie je ochotná meniť. Okrem toho sa prestížne lekárske periodikum obrátilo aj na samotný Facebook, aby odstránil tieto nepodložené výhrady a pripomienky a umožnil voľné šírenie článku. „Sme si vedomí toho, že BMJ nie je jediný z prestížnych poskytovateľov informácií, ktorého postihla neschopnosť zo strany overovania faktorv spoločnosti Meta,“ hovoria Godleeová a Abbasi. „Namiesto toho, aby Meta investovala časť svojich značných ziskov do toho, aby zabezpečila presnosť zdravotníckych poznatkov na sociálnych sieťach, evidentne túto zodpovednosť delegovali na ľudí, ktorí sú v tejto kľúčovej oblasti neschopní,“ hovoria a dúfajú, že Zuckerberg napraví túto chybu, dozrie na proces, ktorý k nej viedol.
Postup Facebooku už komentovala aj Angelika Bazalová, členka Rady ČTK. „Toto je úplne šialené. V snahe odstrániť akékoľvek pochybnosti o vakcíne sa dlhodobo a systematicky dehonestujú najlepší vedci a mozgy tejto planéty. Hlúpi politici a novinári, ktorí nie sú schopní štipky kritického myslenia, túto globálnu hru na škodcov hrajú. Vierohodné a stáročiami overené medicínske znalosti sa označujú za dezinformácie a odstraňujú z verejných platforiem. Teraz to došlo tak ďaleko, že za hoax je označený aj text jedného z najprestížnejších vedeckých časopisov. Kým pochybné preprinty z pochybných zdrojov sa prezentujú ako správne a s ich pomocou sa systematicky manipuluje verejnosť,“ uviedla.
Zdroje: FB Angelika Bazalová, BMJ: Covid-19: Researcher blows the whistle on data integrity issues in Pfizer’s vaccine trial
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE