Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev odvolal vládu po vypuknutí násilných protesty kvôli náhlemu zdraženiu skvapalneného ropného plynu. Polícia zasahovala proti demonštráciám slzným plynom a úrady na niektorých miestach vyhlásili výnimočný stav.
Vo vyhlásení prezidentskej kancelárie stojí, že Tokajev prijal demisiu vlády premiéra Askara Mamina a novým šéfom dočasného kabinetu sa stáva doterajší prvý podpredseda Alichan Smajlov. Tokajev v televíznom vyhlásení tvrdil, že kabinet nepadne. „Radšej ako konflikt chceme vzájomnú dôveru a dialóg,“ povedal.
Protesty vypukli v krajine 2. januára v meste Žanaozen po zrušení cenového stropu na LPG, ktorého ceny sa čoskoro zdvojnásobili. Následne sa demonštrácie rozšírili do ďalších miest. Stovky protestujúcich sa pokúsili vtrhnúť do kancelárie starostu v najväčšom meste krajiny Almaty, prezident vyhlásil na západe krajiny a v Almaty dvojtýždňový výnimočný stav, počas ktorého platí napríklad nočný zákaz vychádzania, zhromažďovania, predaja zbraní, streliva a alkoholu.
Polícia počas rozháňania nepokojov zatkla viac ako dvesto ľudí. Podľa ministerstva vnútra sa protestujúci dopúšťali provokácií, blokovali cesty, dopravu a narušovali verejný poriadok. Lekárske ošetrenie vyhľadalo 190 Kazachov, vrátane 137 policajtov, 40 ľudí hospitalizovali, z toho 7 na JIS.
Kazašská televízia informovala o zatknutí riaditeľa podniku na spracovanie plynu a ďalšieho úradníka v Mangyšlackej oblasti, kde sa nachádza mesto Žanaozen. Sú obvinení, že bezdôvodne zvýšili cenu plynu, čo viedlo k masovým protestom po celej krajine. Polícia oznámila, že v Almaty pokračuje v operáciách, ktoré majú zaistiť poriadok. Obyvateľov vyzvala, aby zostali doma, motoristi sa majú centru mesta vyhnúť.
Prezident nariadil novej prechodnej vláde, aby zregulovala ceny palív rovnako ako ostatného „spoločensky významného“ tovaru. Situácia v Almaty a Mangyšlackej oblasti sa podľa vyjadrenia prezidenta po vyhlásení výnimočného stavu zlepšuje. Vláda ustúpila požiadavkám demonštrantov a sľúbila znížiť ceny LPG o viac ako 50 %.
V bývalej sovietskej republike, kde sa verejný život prísne kontroluje a parlament sa zaobíde bez opozície, sú verejné protesty veľmi vzácne a nezákonné, ak ich organizátori v predstihu nenahlásia. V Kazachstane bol prezidentom Nursultan Nazarbajev takmer 30 rokov od vyhlásenia nezávislosti v roku 1991, po odstúpení ho nahradil Tokajev. Tokajev sa prezentuje ako reformátor, Nazarbajeva považuje za svojho mentora. Preberá od neho aj ďalšie významné funkcie, stal sa vodcom vládnucej strany Svetlo vlasti, ktorá má väčšinu v parlamente.