V článku o príprave zmluvy o prítomnosti amerických vojsk a využívaní našich vojenských letísk https://zemavek.sk/nie-americkym-zakladniam/ sme porovnávali situáciu na Slovensku k situácii v ČR v neďalekej minulosti. Do redakcie prišla reakcia priamo od člena českého hnutia Ne základnám, ktoré sa vtedy rovnako postavilo proti vládnym iniciatívam.
„Dobrý den,
dovolím si zareagovat na váš článek „Nie americkým základniam“ na webu Zem a vek. Projekt radaru Národní protiraketové obrany USA v ČR v Brdech odtroubil nakonec sám prezident USA, když nad ránem telefonicky informoval tehdejšího premiéra Jana Fischera. Důležitá ale byla předchozí akce hnutí Ne základnám, kdy se podařilo vytlačit z programu jednání Poslanecké sněmovny návrh dohody mezi USA a ČR o pobytu vojáků USA v ČR a podmínkách jejich pobytu. Vláda Mirka Topolánka návrh poslala do sněmovny a pokud by vše šlo podle rozdělení poslaneckých mandátů, tak by smlouvu protlačila. To i v situaci, kdy dvojice koaličních poslanců za Zelené nechtěla pro radar hlasovat. Jenže koalice si neuhlídala služební cesty svých poslanců a nastal okamžik, kdy díky tomu najednou měla opozice s dvojicí zelených odpůrců převahu a navrhla bod projednání smlouvy zařadit na program schůze. Pak by stačilo řádně bod projednat a smlouvu odmítnout, tudiž by bylo nadobro vymalováno, neboť mezinárodní smlouvy se projednávají v PS PČR v jednom čtení. Koalice byla zaskočena, proč opozice, která se do té doby bránila zařazení bodu a jeho projednání, takto postupuje a chvíli jim trvalo, než pochopili, že jsou vystavení riziku matu. Nakonec vláda smlouvu sama stáhla z jednání, aby se vyhnula jejímu definitivnímu smetení. Na nové předložení již neměla čas, protože Topolánek se stal terčem mediálního útoku, rezignoval, s ním padla celá vláda a úřednický Fischerův kabinet se k tomu nedostal.
Třeba by tato akce mohla posloužit i slovenským odpůrcům zahraničních základen, takže jim naši zkušenost můžete interně posunout – není třeba tento postup vytrubovat předem do světa.
Přeji pěkný den a úspěšný boj za svrchovanost a suverenitu Slovenska a jeho mírový charakter.“
Karel Růžička, člen hnutí Ne základnám
Ing. Mgr. Karel Růžička (1957). Čechoslovák pôvodom, rodinou, pracovne i volnočasovo. Absolvoval SPŠ dopravnú v Prahe, Strojnícku a elektrotechnickú fakultu VŠ dopravy a spojov v Žiline a diaľkovo na prelome režimov Filozofickú fakultu UK v Prahe. Pôvodným povolaním výpravca vlakov, potom konštruktér lokomotív v ČKD. Pohyboval sa i v mládežnickej organizácia, prevažne však bol novinárom. Má za sebou zkušenost agenturního zpravodaje ČTK, ČTI a SITA i deníkáře (Pravda a Haló noviny). Teď je řidičem tramvaje a po šichtě působí v Klubu společenských věd, Ne základnám, ProAlt a AZ.