• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Česko nechce zadlžovať domácnosti a firmy v eurách

    7-1-2022 Zem & Vek 150 676 slov zprávy
     
    Foto: Shutterstock

    K 1.1.2002, čo je už dvadsať rokov, sa 12 členských krajín eurozóny rozhodlo uviesť do obehu bankovky a mince jednotnej meny euro, ktoré dnes viac ako 40 percent obyvateľstva pokladá za symbol fungovania EÚ, keďže vraj k sebe neoddeliteľne patria.  Dnes jednotnú menu využíva viac než 340 miliónov obyvateľov v 19 členských krajín EÚ, ktorí si bez nej už nevedia fungovanie únie predstaviť, čo sa prejavilo aj pri koordinácii prijímaných opatrení počas koronavírusovej pandémie. Za spravovanie eura zodpovedá ECB, ktorá viac myslí na dlžníkov ako na sporiteľov eura, čoho dôkazom je, že kým prvým jej nízkymi úrokmi pomáha, tak druhým s tým istým menovým nástrojom znehodnocuje ich úspory. Zatiaľ sa euro nestalo jednotným integračným prvkom všetkých štátov EÚ, keďže jeho najväčšou slabinou je, že nadnárodná menová politika ECB nie je v súlade s národnými fiškálnymi politikami členských krajín eurozóny. Tento argument bol podľa všetkého hlavným dôvodom, prečo do eurozóny nevstúpil náš bývalý štátny suputník.

    Spoločnej menej hovoria zatiaľ nie

    Nikto nespochybňuje, že euro z dôvodu poklesu transakčných nákladov a vymazania kurzových rizík, má v obchodovaní s krajinami so spoločnou menou prínos dovtedy, kým sa priame transakcie a úverovanie neuskutočňuje v eurách. Na druhej strane by strata   samostatnej menovej politiky Českej národnej banky pri stále pretrvávajúcom rozdiely v cenách a mzdách, mohli poškodiť hospodársky rast českej ekonomiky, s čím môžeme podľa doterajších skúsenosti súhlasiť. V tejto súvislosti treba povedať, že Česko neplní  kritéria pre vstup do eurozóny, ani sa o to politici nesnažia, keďže z dôvodu pandémie ich deficity verejných financií prekračujú mínusové percentá. Ani nedávno zvolená koaličná vláda nemá v programovom vyhlásení zmienku o vstupe do eurozóny, keďže pri terajšom vývoji ekonomiky eurozóny by to nebolo pre ich občanov a teda ani pre ich ekonomiku výhodné. Predstavitelia ČNB tvrdia, že v súčasnej dobe sú rizika a náklady vyššie, ako očakávané prínosy vraj z dôvodu, že ECB doteraz nepreukázala schopnosť udržať infláciu pod kontrolou. Ak by totiž ČNB stratila vlastnú menovú politiku, tak len fiškálna politika vlády by bola jediným nástrojom na udržanie verejných financií, čo sa dnes pri narastajúcich dlhoch pokladá za nedostatočné. S prijatím eura sú vždy spojené náklady a čo sa českým politikom vôbec nepáči je podieľanie sa po vstupe do eurozóny na Európskom stabilizačnom mechanizme, čo nie je nič iné, ako financovať najviac zadlžené členské krajiny eurozóny v prípade ich neschopnosti splácať svoje záväzky. Ekonomiku eurozóny vraj drží pri živote spoločný nákup dlhopisov ECB, bez podpory ktorej by sa možno eurozóna aj zrútila. Ako to bude ďalej, nebudeme špekulovať, najprv totiž treba splniť kritéria pre vstup do eurozóny a potom treba vstup Česka do eurozóny aj vhodne načasovať.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑