Dohoda s USA sa tu nezrodila včera, ale jej návrh bol vypracovaný v roku 2019 počas vlády Smeru, teda Fica, Kaliňáka, Lajčáka, Blahu, Blanára a ostatných, ktorí proti nej prekvapujúco dnes burcujú. Túto dohodu som tvrdo analytický kritizoval počas prezidentskej kampane a možno si pamätáte, že vtedy vláda používala eufemizmus „logistické centrum“, miesto slova vojenská základňa, o čom dnes otvorene hovorí minister Naď.
Naď nemá dôvod klamať svojich voličov, pretože proamerické postoje nikdy netajil, kandidoval s nimi a tí, čo ho zvolili o tom vedeli, na rozdiel od poslancov Smeru ktorí rozprávali o bratskom ruskom národe a v zákulisí pripravovali obsah súčasnej zmluvy o vojenských základniach a verejnosti servírovali akési logistické sklady v Malackách a na Sliači a tiež peniaze, ktoré dostaneme na rekonštrukciu letísk.
Zmluva sa za ich vlády nedotiahla dokonca len preto, že exekutíva vtedajšieho prezidenta Trumpa to pozastavila, lebo prioritu videla v indopacifickej oblasti, v ktorej narastal vplyv Číny. Biden však opäť za prioritu stanovil situáciu okolo Ukrajiny a tak sa k zmluve o obrannej spolupráci vrátil. V nezmenenej podobe ju teraz dotiahol Korčok, už nie s Lajčákom, ale s Naďom.
Čo Smer v tejto veci robí? Nič, akurát opäť vytĺka politický kapitál a chce sa zviesť na vlne odporu Slovákov voči základniam, ktoré pre Američanov sám pripravil spoliehajúc sa, že priemerný volič je dosť hlúpy na to, aby si to niekedy uvedomil.
Robiť sa však predsa len niečo dá. Ako som už uviedol v analýze, zmluva obsahuje časti, v ktorých ide bez najmenších pochybnosti o stratu suverenity Slovenska nad časťou nášho územia. Ústava jasne hovorí, že bez rozhodnutia občanov v referende, nie je možné meniť nič na štátnej suverenite. Niet pochýb, že ak by takéto referendum prebehlo, bolo by úspešne s účasťou aj cez 80% oprávnených voličov a nedokázala by ho zmariť ani Čaputová v spolupráci s Ústavným súdom.
Už pri referende o skrátení volebného obdobia, som hovoril, že to cez ústavný súd neprejde, a že Smer s Hlasom len zneužívajú nespokojných občanoch. Pretože by boli blázni, keby v tomto období vystriedali Matoviča vo vláde, keďže by na jeho mieste robili presne tie isté opatrenia čo on, a hnev ľudí by sa akurát prelial na nich. V súčasnej situácií, ktorá v nasledujúcom období nebude priaznivejšia, je pre nich oveľa lepšia opozičná pozícia s pomalým zbieraním percent.
Ak sú Fico a SMER naozaj takí pobúrení slovensko-americkou zmluvou, nič im nebráni povolať brigádnikov a začať zberať podpisy pod referendum o nesúhlase so stratou suverenity Slovenskej republiky nad časťou svojho územia. Ako najväčšia opozičná strana majú na to ľudí aj financie.