• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Od Grexitu k Brexitu?

    1-8-2015 NWO Odpor 108 519 slov zprávy
     

    britain-and-europe1Nadchází čas na britské referendum. Řecko se během několika posledních měsíců (a vlastně i let) stalo synonymem potíží eurozóny a Evropské unie. Jak jsme se zmiňovali už před tím, při absenci mimořádných událostí je riziko spojené s Řeckem dost omezené. Tato země přispívá k HDP Evropské unie méně než 2% a 80% řeckého dluhu drží buď státní instituce, nebo státem podporované instituce. Restrukturace dluhu nebo i Grexit by nepředstavoval ani riziko pro finanční systém, ani pro evropskou ekonomiku.



    David Cameron a Nigel Farage, jak je vidí Steve Bell


    Na druhou stranu britský odchod z Evropské unie, čili tzv. Brexit by měl na Evropu značně silnější dopad. Očekává se, že referendum o této otázce proběhne před koncem roku 2017.


    Toto referendum nelze srovnávat s tím řeckým, jelikož Británie není součástí eurozóny. V Británii je ale otázkou, zda chtějí či nechtějí zůstat členy politické a ekonomické unie zvané Evropská unie. Vazby mezi členskými státy a EU jsou slabší než vazby mezi federální vládou a státy v US. Nicméně Brexit by s tím byl srovnatelný s rozhodnutím, že Texas se odtrhne od US.


    Graf: nedávné průzkumy ukazují, že většina britských občanů chce momentálně v EU zůstat. (LEAVE – odchod, REMAIN IN – zůstat)



    V poslední době začali být britští občané zase více pro EU – což se nejspíš zase změní, jakmile ECB skončí s nedávným monetárním pumpováním a vrátí se zase ekonomický propad – graf od BFI.


    Lobbování stran mainstreamu


    Británie je druhou největší ekonomikou Evropské unie a přispívá k celkovému HDP EU asi 16%. Ztráta tak velkého člena by měla pro Evropskou unii a „Evropský politický sen“ ohromný dopad. Potenciální Brexit by měl i masivní dopad na Británii, zvláště na její finanční sektor.


    Několik bank jako HSBC, J. P. Morgan a Goldman Sachs už naznačilo, že scénář Brexitu by je podnítil, aby přesunuly své podnikání nebo i své ústřední kanceláře do míst uvnitř EU, do míst jako Frankfurt nebo Lucemburk.


    V současnosti lobbují všechny hlavní politické strany proti Brexitu a nedávné průzkumy (viz graf výše) naznačují, že většina Britů by dala přednost setrvání v EU. Na druhou stranu tu máme skeptiky jak Nigela Farage, vůdce strany UKIP, kterého citují, jak říká:


    „Je naprosto směšné, když pouhých 10% celého HDP Británie jsou exporty do EU, ale i tak je dalších 90 % našich podniků svázáno evropskými předpisy – a myslím si, že lidé to začínají chápat.“



    Strany mainstreamu lobbují za servání Británie v EU – jaká ale byla vlastně otázka?


    Cartoon by Steve Bell


    Myslíme si, že tato citace dobře shrnuje sentiment strany proti EU. Jsou si sice vědomi výhod poskytovaných členství v EU, avšak vidí, že ta byrokracie a pře-regulovanost se už vymyká z rukou. Takže už i někteří politici pro EU žádají mj. o reformu dohod o EU, o vyšší suverenitu členských států.



    Mystický Dave, úžasný vyjednavač nových podmínek…


    Cartoon by Steve Bell


    Určitě je zatím příliš brzy na odhady očekávání o tom, jak se v Británii věci vyvinou. Budeme ale určitě situaci monitorovat a udržovat vás aktuálně informované.


    Submitted by Tyler Durden on 07/31/2015 13:27 -0400


    Submitted by Frank Suess via Acting-Man.com,


    Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2015-07-31/grexit-brexit


     


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑