Prístup ku koronavírusu by mal byť čo najskôr rovnaký ako k iným respiračným infekciám, apelovala primárka Kliniky infekčných chorôb FN na pražskej Bulovke Hana Roháčová. Súhlasí s ňou aj vedúca oddelenia virológie Hana Zelená či epidemiológ a bývalý minister zdravotníctva Roman Prymula. Podľa neho v súčasnej dobe takémuto prístupu bráni omikron, ktorý však na druhej strane môže aj pomôcť. Pred vznikom nového variantu pritom odborníci hovorili opatrnejšie.
„Musíme sa čo najskôr dostať k tomu, že náš prístup ku koronavírusu bude taký, aký máme pri iných respiračných infekciách,“ uviedla v televíznom vysielaní Roháčová. „Ochorenie bude zaradené „do portfólia bežných infekčných chorôb“. Pri bežných respiračných infekciách tiež nenariaďujeme karanténu, aj keď sa to týka napríklad veľmi závažného ochorenia chrípkz,“ dodala lekárka. S ňou súhlasila aj virologička Hana Zelená. Podľa nej sa koronavírus začína správať ako sezónne ochorenie. „Predpokladám, že po uplynutí zimného obdobia dôjde k poklesu čísel. Ale môže sa stať, že so začínajúcou jeseňou sa koronavírus opäť vráti vo väčšej miere,“ upozornila.
Zelená uviedla, že vírus bude naďalej mutovať a budú sa objavovať jeho nové varianty. „Ale s každou vlnou sa imunitný stav populácie zdokonaľuje a zlepšuje. Takže to vidím aj optimisticky. Vírus nezmizne, ale jeho závažnosť sa pre obyvateľstvo bude znižovať,“ popísala virologička.
Podobne to vidí aj epidemiológ a bývalý minister zdravotníctva Roman Prymula. V programe Nový Deň na CNN Prima NEWS zdôraznil: „Verím, že sa dožijeme doby, keď sa bude brať ako normálne respiračné ochorenie,“ dodal bývalý minister zdravotníctva. Podľa neho k tomu môže pomôcť práve nový variant omikron, ktorý je síce nákazlivejší, ale zároveň vďaka nemu majú ľudia menej ťažkých priebehov choroby a menej kvôli nemu umierajú.
Pristupujme k očkovaným aj neočkovaným rovnako
Česká vláda v stredu kvôli omikronu rozhodla, že sa od utorka 11. januára skrátia karantény a izolácie na päť dní. Zároveň nariadila od 17. januára testovať dvakrát týždenne všetkých zamestnancov firiem, teda očkovaných aj neočkovaných. Novo tiež musia vakcinovaní aj ľudia, ktorí v uplynulých 180 dňoch prekonali chorobu, do karantény po rizikovom kontakte s nakazenými, čo predtým nemuseli. S takýmto rozhodnutím odborníci súhlasia. „K ľuďom by sa z epidemiologického hľadiska malo pristupovať rovnako, či už sú očkovaní, alebo nie. Zvlášť v súčasnej dobe, keď vírus dokáže uniknúť postvakcinačnej imunite i imunite nadobudnutej prekonaním infekcie,“ upozornila Zelená.
Podľa nej je v súčasnej dobe čas na diskusiu práve o tom, či k obom skupinám pristupovať striktne, teda že sa musia povinne všetci testovať a chodiť do karantény, alebo tieto opatrenia zrušiť a začať brať Covid-19 ako normálnu respiračnú chorobu.
Žeby sa už niekde začalo blýskať na časy, keď po všetkých neúčinných pokusoch nastupuje do boja konečne zdravý rozum? Čas ukáže.