• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bývalý šéf ukrajinského Naftogazu priznal, že Kyjev bude musieť kradnúť tranzitný ruský plyn

    8-1-2022 Zem & Vek 194 967 slov zprávy
     
    Foto: ZN.ua

    V Európe pokračuje kovbojka s distribúciou ruského plynu. Kauza prekročila hranice Európskej únie a vážne problémy vznikajú už aj na Ukrajine. Slniečkaro-rusóbo-liberáli dotlačili situáciu až do extrému. Zúfalo sa bránili dokončeniu výstavby plynovodu Severný prúd-2 a v súčasnosti sa snažia čo najviac oneskoriť a radšej celkom zabrániť certifikácii a sprevádzkovaniu tohto plynovodu.

    A čo tým dosiahli? Iba to, že v EÚ je nedostatok plynu a preto sú ceny už dlhšie doslova  astronomické. Triezvo zmýšľajúci analytici podotýkajú, že keby bol Severný prúd-2 spustený do prevádzky, ceny plynu by boli mnohonásobne nižšie. Kvôli zvýšeným cenám plynu sa trápia podniky a ľudia v domácnostiach, ale rusofóbske vlády niektorých krajín zúfalo pokračujú v boji proti Severnému prúdu-2. A vôbec im nevadí, že si vlastne pília haluz, na ktorej sedia. Marazmus liberálov a rusofóbov dosahuje historický vrchol.

    Obrovské problémy začína pociťovať už aj Ukrajina, kde šarapatí rovnako amatérska a rusofóbska vláda, ako aj na Slovensku. A čo takí „odborníci“ budú robiť v časoch ťažkej krízy a katastrofálneho nedostatku? No jednoducho kradnúť. Analytici prizvukujú, že v prípade pesimistického scenára môže Ukrajina čeliť ťažkým problémom s dovozom plynu v tejto vykurovacej sezóne a bude nútená „odoberať“, čiže jednoduchšie povedané, kradnúť ruské modré palivo z tranzitného potrubia. Potvrdil to aj bývalý šéf ukrajinskej spoločnosti  Naftogaz Andrej Kobolev.

    „Ukrajina sa nebude môcť zaobísť bez významných objemov dovozu plynu v prvom štvrťroku 2022 na pokrytie vrcholových zaťažení, spôsobených nízkymi teplotami“, podčiarkol Kobolev. Podľa jeho názoru, „v prípade optimistického scenára, za účelom zabezpečenia dostatočného dovozu štát bude musieť nájsť od 2 do 6 miliárd dolárov v jednej, alebo druhej forme, na podporu najväčšej štátnej spoločnosti Naftogaz“.

    Bývalý šéf tejto plynovej spoločnosti však pripustil, že krajinu by mohol čakať aj pesimistický scenár: Naftogaz nebude schopný zabezpečiť dostatočný dovoz plynu na pokrytie denných deficitov z dôvodu nedostatku peňazí, ako aj v prípade nedostatku dovozných kapacít z Európskej únie.

    „Jednoducho povedané, aj keď je Naftogazu pridelené celé potrebné financovanie, rast domácej spotreby plynu, identický s februárom 2020, nebude možné kompenzovať existujúcimi kapacitami dovozu plynu z EÚ. V tomto scenári očakávame nevyhnutné odoberanie ruského plynu z tranzitného prúdu, pretože vypnutie ukrajinských spotrebiteľov teraz vyzerá ako nereálne“, vysvetlil Andrej Kobolev.

    Podrobnejšie popísal aj ten, podľa neho, optimistickejší scenár. V tomto prípade budú straty v prvom štvrťroku iba finančné: negatívny výsledok od 1,5 do 5,3 miliardy dolárov. Na margo pesimistickejšieho scenára podotkol, že „všetko bude oveľa horšie“. „Nie je ťažké predpovedať reakciu Rusov na neoprávnený odber, alebo jednoduchšie krádež plynu: zastavia tranzit cez územie Ukrajiny a okamžité vypovedajú súčasnú tranzitnú zmluvu, podpísanú v decembri 2019“, zdôraznil bývalý šéf Naftogazu.

    Varoval, že v dôsledku toho, to „povedie k spusteniu Severného prúdu-2 a odmietnutiu Gazpromu používať ukrajinskú trasu s úplným tichým súhlasom západných partnerov“. Kobolev zároveň vyjadril nádej, že počasie v tejto zime bude priaznivé a krajina sa obmedzí na optimistický scenár. V súčasnosti sú podzemné zásobníky plynu Ukrajiny naplnené na 43,7%, voľná kapacita je 16,452 miliardy kubických metrov.

    Na druhej strane predseda Správnej rady Gazpromu Alexej Miller informoval, že 24. decembra Ukrajina „vstúpila do zóny historicky minimálnych zásob plynu v podzemných skladovacích zariadeniach“. Pripomenul tiež,  že v minulom roku (2021) ruská strana plne splnila svoje zmluvné záväzky týkajúce sa tranzitu plynu cez Ukrajinu.

    V najbližšom období sa situácia ani v EÚ, ani na Ukrajine určite nezmení. Transatlantickí liberáli a rusofóbovia budú aj naďalej brániť certifikácii a sprevádzkovaniu Severného prúdu-2. Čo dosiahnu? To isté, čo aj v prípade budovania plynovodu: dokážu iba pribrzdiť celú záležitosť, ale určite sa im nepodarí úplne zastaviť, alebo zrušiť realizáciu projektu. A čo vlastne dosiahli svojim konaním? Totálne zvýšenie cien plynu a veľké problémy pre podniky vo svojich krajinách a pre vlastné obyvateľstvo.

    Nuž, niet sa čomu čudovať, keď vo viacerých štátoch EÚ sú vo vláde rovnakí rusofóbovia a amatéri, ako aj na Slovensku. Určite to v EÚ potrvá dlhšie, kým sa väčšine obyvateľstva konečne otvoria oči, vezmú rozum do hrsti a začnú voliť tých múdrejších, skúsenejších a zodpovednejších. A hlavne tých, ktorí sa nebudú snažiť iba o vlastný prospech a o to, aby „boli v telke“, ale tých, ktorí budú pracovať pre svoju krajinu a pre svoj ľud. Ale… to ešte určite nebude také ľahké a také rýchle…

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    1) Існують чотири основні причини для імпорту газу, ZN.ua, 3.1.2022

    (2) Не така страшна зима, як те, що буде після, ZN.ua, 3.1.2022

    (3) Коболев оценил ситуацию с газом в Украине в начале 2022 года, ХВИЛЯ, 5.1.2022

    (4) Коболєв: Якщо Україна опиниться в газовому цугцвангу, рятувати нас Росія точно не стане, нас добиватимуть, Gordonua, 3.1.2022

    (5) А.Коболєв:“Якщо Україна опиниться в газовому цугцвангу, рятувати нас Росія не стане. Нас добиватимуть“, Україна Комунальна, 4.1.2022

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑