• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jadro a zemný plyn ako zelené investície

    11-1-2022 Zem & Vek 143 689 slov zprávy
     
    Foto: Shutterstock

    Politickými lídrami a ekonomickými ťahúňmi v EÚ sú Nemecko a Francúzsko, bez stanoviska ktorých sa v únii nič podstatného neudeje. U prvého došlo na prelome rokov k personálnej zmene, keď po 16 rokoch vystriedal Angelu Merkelovú socialista Olaf Scholz, zatiaľ čo u druhého sa s napätím očakávajú výsledky aprílových prezidentských volieb, či sa Emmanuelovi Macronovi podarí obhájiť prezidentský mandát. Doteraz sme boli zvyknutí, že vrcholoví predstavitelia oboch členských štátov únie sa na zásadných otázkach jej fungovania vždy vedeli dohodnúť, teraz však hrozí opak. Jablkom sváru bude jadrová energetika. Berlín v minulom roku odstavil tri jadrové elektrárne a do konca tohto roku chce odstaviť posledné tri, zatiaľ čo Paríž naďalej počíta s ich využívaním pri výrobe elektriny, Väčším konfliktom však je, že Francúzsko spolu s EÚ a s bývalým východným blokom presadzuje, aby jadro bolo spolu so zemným plynom zahrnuté ako prechodný zdroj k zelenej ekonomiky, voči čomu ale ostro protestuje okrem Nemecka aj susedné Rakúsko. 

    Pravidlá pre zelené investície na spadnutie 

    Na starom kontinente dochádza k doteraz nepoznanému nárastu cien energií, ktoré sa tak stávajú príčinou zdražovania všetkého, keďže bez elektriny a tepla nie je možné nič vyrobiť, ani ponúknuť službu. Keďže doteraz sa pri ich výrobe využívali predovšetkým fosílne palivá, z ktorých predovšetkým uhlie je najväčším znečisťovateľom životného prostredia, Európska komisia rozhodla sa prijať legislatívne opatrenie Fit 55, ktorého hlavným cieľom je znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 55 percent a do roku 2050 dosiahnuť na starom kontinente uhlíkovú neutralitu. Táto predstava nebola odobrená na klimatickom samite v Glasgowe, na ktorom najväčší znečisťovatelia majú predstavu o nižších percentách a v dlhšom časovom období. Znižovanie emisií nemôže ísť na úkor poškodenia ekonomiky predovšetkým priemyselných krajín, kam patrí aj Slovensko, ako aj životnej úrovne domácností a konkurencieschopnosti európskych firiem, Európska komisia napokon prišla s návrhom zaradiť jadro a zemný plyn medzi zelené zdroje s poznámkou ich prechodnosti. Vychádza sa z predpokladu, že jadrová energetika poskytuje spoľahlivý a nepretržitý zdroj energie, ktorého najväčšou slabinou je uskladniť vyhorené palivo. Vzhľadom k malému objemu vypúšťania skleníkových plynov sa tak vytvárajú predpoklady pre splnenie, v úvode spomínaných, klimatických kritérií. Slovensko postupne zatvára uholné bane, v žiadnom prípade sa však nevzdáme funkčnej jadrovej elektrárne, práve naopak, bude sa rozširovať o ďalší blok. Pokiaľ ide o zemný plyn, tak s jeho využívaním sa počíta aj po roku 2050, pretože už dokončený podmorsky plynovod má k predlženej životnosti využívania technické predpoklady. V najbližších týždňoch sa tak očakáva, že Európska komisia predstaví dlho očakávané kritéria udržateľnosti pre plyn a jadro, čo bude zásadná informácia pre investorov, aby do týchto zdrojov spolu s ostatnými obnoviteľnými zdrojmi investovali peniaze. Za  jeden z dôležitých predpokladov dosiahnutia tohto cieľa bude pokračovanie v doterajšej úrovni spolupráce medzi spomínanými vedúcimi osobnosťami EÚ, keďže navyše od 1.1.2022, prevzalo Francúzsko predsedníctvo v Rade Európy.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑