Spočívá to v beta-blokátorech, které mají pomáhat ke snížení krevního tlaku. Ale lék Propranolol není dobrý jen na srdce, ale i na duši. Kdo ho spolkne, je více tolerantní. To zjistili vědci z University of Oxford ve Velké Británii. Aktivní složka může v podvědomí snížit rasismus. V anglických novinách ,,Telegraph“ to tvrdí německý vědec Sylvia Terbeck. ,,Naše výsledky jsou nové opěrné body o procesech v mozku, které jsou zodpovědné za vznik rasistických myšlenek.“
Na svém výzkumu vědci pracovali s 36-ti bílými dobrovolníky. Nechali je vyplnit standardizovaný test, který podrobně zkoumá podprahové a naprogramované chování. Zatímco polovina dobrovolníků obdržela pouze placebo, ostatním účastníkům byl podán Propranolol.
Celkem účastníci museli řešit 140 úkolů, které obsahovaly slova jako ,,radost, zlý, šťastný nebo smutný“ a k tomu se měly přiřadit obrázky černých a bílých lidí. A výsledek? Ti, kteří si vzali Propranolol, se tak chovali méně rasisticky.
Výzkumníci vytvořili určitý faktor rasismu, vytvořený z času, který k přiřazení subjekt potřebuje.Objeví-li se obrázek s černým člověk, osoba s placebem potřebuje delší čas najít pozitivní slovo, než ta, která si vzala Propranolol.
,,Výsledky slibují mnoho možností, kdy pomocí pilulek můžeme změnit podvědomý rasismus“ říká spoluautor výzkumu Julian Savulescu. Profesor se zamýšlí ,,takový prostředek není zázrační pilulka, která lidi z rasismu vyléčí“. Musíme zvážit etické hledisko, jak se s takovou možností vypořádat.
Další odkazy, že to není kachna:
http://www.neuroethics.ox.ac.uk/latest_news/propranolol_racism
http://theweek.com/articles/477431/pill-cure-racism
http://www.cbc.ca/m/touch/canada/manitoba/story/1.2958551
Datum vydání: 10. březen 2012