Viacročný európsky rozpočet na roky 2021-2027 v objeme 1,8 miliardy eur už schválila Rada Európy a Európsky parlament. Financovať sa majú dlhodobé priority, kam okrem obnovenia pandémiou postihnutej ekonomiky patrí podpora všetkého, čo nám zabezpečí vyššiu ochranu životného prostredia, vrátane projektov digitálnej transformácie. Najviac peňazí sa ako napokon vždy ujde agrárnemu sektoru a síce 387 miliárd eur, z ktorých sa tento krát v súlade so schválenou Spoločnou poľnohospodárskou politikou, viac ujde aj mladým farmárom, ktorí hospodária na pôde, čo doteraz nebolo. Prečo došlo až k takej zásadnej zmene?
Podpora a rozvoj vidieka
Doteraz sa vždy vyššia podpora ušla veľkým farmárom, ktorí sa viac špecializovali na pestovanie obilnín aj na priemyselné využitie a tých rozvoj vidieka nie veľmi zaujímal. Mladý farmári žijúci na vidieku sa na menších plochách zaoberajú spolu s rodinnými príslušníkmi pestovaním ovocia a zeleniny a chovu v menších rozsahu a tak sme zbytočne dovážali ich objemy zo zahraničia, čím sa zhoršovala aj naša zahraničná obchodná bilancia. Spomínaná Spoločná poľnohospodárska politika konkrétne určuje minimálne percentá určené na podporu mladým farmárom, vrátane počiatočnej dotácie, čo môže byť dôvodom, aby viac mladých domácností ostalo pracovať na vidieku. Aký bude problém s dostatkom pôdy, keďže Slovenský pozemkový fond má s doterajšími veľkými poľnohospodárskymi podnikmi podpísané dlhodobé nájomné zmluvy, sa nevie. Z hľadiska budúcnosti je však veľmi dôležité, aby malý a stredný farmár na vidieku mal väčší nárok na prístup k priamym platbám, čo bude veľmi dôležité pre rozvoj vidieka. Doteraz náš dotačný systém fungoval tak, že 90 percent dotácii čerpali veľké firmy, čo sa však na zvyšovaní našej potravinovej sebestačnosti neprejavilo a tak naša potravinová sebestačnosť je dlhodobo deficitná.
Register čerpania dotácii
V terajšom rozpočtovom období sa počíta, že členské štáty únie vyčlenia až 25 percent priamych platieb na enviromentálne a klimatické opatrenia, čo bude znamenať aj viac hektárov určených na ekologické pestovanie. Za dobrú správu pre poľnohospodárov treba tiež pokladať zriadenie rezervného fondu v objeme 450 miliónov eur, ktorý bude slúžiť na pomoc v prípade vzniku neštandardnej situácie na trhu s potravinami. Okolo poberania dotácii boli vždy oprávnené, ale aj neoprávnené diskusie a preto sa EÚ rozhodla zaviesť ich register čerpania, čím sa sprehľadní kto a koľko dotácii poberá poľnohospodár aj za celú úniu, čo doteraz nebolo možné zistiť.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm