Je známe, že doba ľadová nemôže trvať večne, mrazy postupne ustupujú a sneh a ľad sa topia. Skôr či neskôr sa počasie umúdri. Napriek divokej rusofóbii súčasnej ukrajinskej vlády, už aj vo vládnej strane sa objavujú ľudia, ktorí žiadajú obnovenie dialógu a hospodárskej spolupráce s Ruskom. „Ukrajinské úrady musia urýchlene zabezpečiť obnovenie priameho dovozu ruského plynu. Krajina nemá žiadne skutočné alternatívy“, vyhlásil Oleg Seminskij, poslanec parlamentu, zástupca prezidentskej frakcie „Sluha ľudu“, ktorý sa vyjadroval na margo nedostatku plynu na Ukrajine.
Politik je pevne presvedčený, že legislatívna moc by mala okamžite vytvoriť pracovnú skupinu a určiť platformu pre rokovania so zástupcami ruského Gazpromu. V ideálnom prípade politické vedenie krajiny uzavrie priamu dohodu s ruskou spoločnosťou na základe otvorenej zmluvy za, ako podčiarkol, „zrozumiteľnú cenu“. Pripomenul, že doteraz Kyjev kupuje palivo zo Slovenska, ako aj zo švajčiarskych offshorných spoločností s veľkou prirážkou, za značne navýšené ceny.
Oleg Seminskij vyhlásil, že si je dobre vedomý vzťahov Ukrajiny s Ruskou federáciou. Poslanec Najvyššej rady však nevidí pre Ukrajinu inú cestu, prizvukuje, že krajina nedokáže zvládnuť vykurovaciu sezónu. „Som hlboko presvedčený, že musíme vytvoriť pracovnú skupinu, identifikovať spoločný priestor s ruským Gazpromom a nakupovať plyn priamo na základe jasnej zmluvy, za jasnú cenu, a nie vo švajčiarskych offshoroch za prehnané ceny“, vysvetlil Oleg Seminskij.
„Bez ruského plynu to nezvládneme. Naša bilancia nie je krytá. Spotreba je 33 miliárd a vyrábame menej ako 20 miliárd kubických metrov plynu. A kde získať ostatné? Môže to byť iba ruský plyn“, priznal ukrajinský politik z vládnej strany. Oleg Seminskij tiež spresnil, že považuje za potrebné určiť miesto pre rokovania v jednej z európskych krajín. Zdôraznil, že sa nedá ďalej čakať: treba rokovať s Ruskom a od východného suseda priamo kupovať plyn. Len tak Ukrajina prežije ťažkú zimu.
Nuž, na Ukrajine sa vytvára paradoxná situácia. Stále väčšia časť obyvateľstva si uvedomuje, že súčasná vláda tlačí krajinu na okraj priepasti a na druhej strane, oficiálny Kyjev sa mimoriadne ponáhľa, aby sa zaradil do spolku amerických vazalov a dostal sa do NATO. Pozor! Všímavý človek vidí, že pre súčasnú vládu je vstup do NATO mnohonásobne väčšou prioritou, ako začlenenie sa do Európskej únie.
Samozrejme, mimoriadne sa zaktivizovali Spojené štáty. Po neúspešných pokusoch krvavých štátnych prevratov v Bielorusku a Kazachstane, Washington vníma Ukrajinu ako poslednú záchrannú slamku a určite čoskoro rovnako zaktivizuje svoju činnosť v Gruzínsku. USA sa horúčkovito snažia usadiť na Ukrajine, posielajú tam vojakov, mienia vytvoriť vojenské základne – presne tak, ako na Slovensku.
Biely dom hystericky reaguje na presuny ruských vojsk na ruskom území. Na druhej strane, americké vojská sa dennodenne presúvajú, fakticky na polovici zemegule a čo je oveľa nepríjemnejšie pre Moskvu, po dĺžke niekoľkých tisíc kilometrov pri ruských hraniciach. Ale podobné presuny amerických vojsk desiatky tisíc kilometrov od vlastného územia a fakticky pod nosom Moskvy, Biely dom považuje za normálne, odôvodnené a „mierumilovné“. Nič nové – dvojitý transatlantický meter v praxi.
Rétorická otázka: kedy konečne väčšina obyvateľstva v Európskej únii, na Ukrajine, v Gruzínsku, atď. si uvedomí, že krvilačný zločinecký spolok NATO nesie pre ľudstvo tú najväčšiu hrozbu, na celom svete vyvoláva ozbrojené konflikty a nikde a nikdy nenastolil mier a spravodlivosť? Dokedy väčšina ľudstva bude slepá a hluchá? Bola to iba rétorická otázka…
Zdroje:
(1) В „Слуге народа“ призвали начать прямые закупки газа у России, Strana, 6.1.2022
(2) Україна має відновити прямий імпорт газу із РФ, — „слуга“ Семінський (відео), Focus, 6.1.2022
(3) Нардеп від «Слуги народу» запропонував Україні відновити прямі закупівлі газу у РФ, Post Factum, 7.1.2022
(4) https://t.me/stranaua/22461
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE