V súvislosti s čoraz častejšími publikáciami v médiách, ktoré tvrdia, že západní lídri nikdy nesľubovali nerozšírenie NATO na východ, by sme radi citovali priamo z odtajnených záznamov rozhovorov predstaviteľov sovietskeho vedenia s ministrom zahraničných vecí USA J. Bakerom, nemeckým kancelárom H. Kohlom, predsedom vlády Veľkej Británie J. Majorom, ministrom zahraničných vecí Veľkej Británie D.#Hurdom a francúzskym prezidentom F. Mitterrandom. Citáty pochádzajú z knihy J.M. Primakova Stretnutia na križovatkách:
James Baker (bývalý minister zahraničných vecí Spojených štátov): „NATO je mechanizmom, ktorý zabezpečuje prítomnosť Spojených štátov v Európe. V prípade likvidácie NATO by už taký mechanizmus prítomnosti USA v Európe neexistoval. Chápeme, že nielen pre Sovietsky zväz, ale aj pre iné európske krajiny je dôležité mať záruku, že ak si v rámci NATO Spojené štáty zachovajú svoju prítomnosť v Nemecku, tak sa jurisdikcia alebo vojenská prítomnosť NATO nerozšíri smerom na východ ani o jeden cól.
Nazdávame sa, že konzultácie a rokovania v rámci mechanizmu „dva plus štyri“ poskytnú záruku, že zjednotenie Nemecka nebude viesť k rozširovaniu vojenskej organizácie NATO na východ.“
H.Kohl (bývalý kancelár Nemeckej spolkovej republiky): „Nazdávame sa, že NATO nesmie rozširovať sféru svojej pôsobnosti. V tejto otázke treba nájsť rozumné riešenie.
Dobre chápem bezpečnostné záujmy Sovietskeho zväzu a uvedomujem si, že vy, pán generálny tajomník, a sovietske vedenie zrozumiteľne vysvetlíte občanom ZSSR, o čo tu ide. Jedna vec je, keď sa rozprávame my, a iná, keď hovorí prostý ľud. On má v živej pamäti osud svojich otcov a bratov.“
Ako vyhlásil premiér Veľkej Británie, on „nepredpokladá, že by sa východoeurópske krajiny v súčasnosti alebo v budúcnosti mohli stať členmi NATO“.
D. Hurd vyhlásil, že NATO neplánuje pripojenie krajín východnej a strednej Európy k Severoatlantickej zmluve v takej či onakej forme.
François Mitterrand (bývalý prezident Francúzska): „Je tu ešte jeden dôvod. Každý zo spomínaných štátov (išlo o bývalých členov Varšavskej zmluvy) sa bude snažiť zaistiť svoju bezpečnosť uzavretím separátnej zmluvy. S kým? Je jasné, že s NATO. Lenže taká perspektíva v prípade ZSSR neprichádza do úvahy. Toto vzbudí u Sovietskeho zväzu pocit izolácie alebo až obkľúčenia. Som presvedčený, že takáto cesta by pre Európu nebola správna.“