• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Moskva trvá na svojom, chce len hájiť svoje záujmy

    14-1-2022 Zem & Vek 167 621 slov zprávy
     

    USA a ich spojenci hovoria Rusku “nie” v kľúčových bodoch ruských bezpečnostných návrhov, uviedol námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov. V súvislosti s možnosťou rozmiestnenia ruskej vojenskej infraštruktúry na Kube a vo Venezuele povedal: “Nechcem nič potvrdzovať, ale nebudem ani nič vylučovať.” Rusko je teraz hlavným protivníkom NATO len preto, lebo sa snaží hájiť svoje vlastné záujmy. Okrem toho prehovoril aj o tlaku, ktorý Rusko zažíva.
    „Zažívame neustály vojenský tlak, zámerný tlak provokatívneho charakteru, ktorý nás často testuje v našej odolnosti.“
    V stredu sa v Bruseli konalo zasadnutie Rady Rusko – NATO. Stretnutie nadviazalo na rokovania o bezpečnostných zárukách medzi Ruskom a USA, ktoré sa uskutočnilo 9. – 10. januára v Ženeve.
    „Hlavný problém: Spojené štáty americké a ich spojenci v NATO nie sú pripravení splniť naše kľúčové požiadavky pod akoukoľvek zámienkou a z akéhokoľvek dôvodu, čo mnohokrát USA a ich spojenci analyzovali zo všetkých strán,“ uviedol Rjabkov.
    USA nebudú súhlasiť so zákazom rozširovania NATO a návratom k situácii z roku 1997. V stredu to uviedla prvá námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Wendy Shermanová na tlačovej konferencii po zasadnutí Rady NATO – Rusko v Bruseli. Shermanová zdôraznila, že niektoré návrhy ruskej strany na bezpečnostné záruky v Európe sú neprijateľné. Napriek tomu, že NATO odmietlo ruskú požiadavku vrátiť sa ku konfigurácii z roku 1997, oblasti spolupráce s Ruskom zostávajú. Oblasťou spolupráce by podľa nej mohla byť kontrola zbrojenia a riešenie konfliktov. USA a ich spojenci v NATO chcú pokračovať v dialógu s Ruskom o kontroverzných otázkach.
    Moskva očakáva od Washingtonu a jeho spojencov písomnú odpoveď na ruské návrhy európskej bezpečnosti. „My sme predstavili naše iniciatívy, ako situáciu dostať z krízy. V Ženeve a v rámci Rady Rusko – NATO v Bruseli sme to vysvetlili. Čakáme na adekvátnu reakciu, nie však v podobe populistických vyhlásení, ale argumentovaných písomných návrhov,“ uviedol ruský veľvyslanec v USA.
    Včera sa v Bruseli konalo rokovanie Rady Rusko – NATO, v pondelok v Ženeve bilaterálne rokovanie medzi delegáciami Ruska a USA. Kremeľ trvá na ukončení vojenskej spolupráce bloku s postsovietskými krajinami, odmieta vytváranie vojenských základní na ich území, chce obmedziť rozmiestňovanie útočných zbraní v blízkosti ruských hraníc, odstrániť americké jadrové zbrane z Európy a garanciu nerozširovania NATO na východ. Dnes vo Viedni pokračujú rokovania v rámci zasadnutia Stálej rady OBSE.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑