Ešte minulý mesiac Európska lieková agentúra (EMA) schválila boostre každé 3 mesiace. Čo sa náhle zmenilo, keď teraz varuje pred poškodením imunity v prípade častých doočkovaní?
Ešte 9. decembra tlačová agentúra Reuters informovala o tom, že EMA na základe dát odporúča ďalšie dávky po 3 mesiacoch. Neubehlo ani 5 týždňov a EMA zrazu varovala, že časté boostere by mohli negatívne ovplyvniť imunitný systém a nemusia byť opodstatnené. Vraj by mohli oslabiť imunitu a unaviť ľudí, ak by boli podávané každé 4 mesiace. Majú títo úradníci azda nejaké nové dáta?
Náhla zmena kurzu prichádza ani nie 24 hodín po tom, čo šéf koncernu Pfizer Albert Bourla spochybnil štvrtú dávku. Odrazu si nevolení úradníci EMA s ohromnými právomocami myslia, že časté boostre možno nebudú bezpečné. Pfizer CEO, zdá sa, vidí nebezpečenstvá do budúcnosti, keďže veľmi pozorne formuloval svoje vyjadrenia tento pondelok pre americkú televíznu stanicu CNBC. Doslova uviedol:
„Nádejou je, že dosiahneme niečo, čo bude mať oveľa oveľa lepšiu ochranu, konkrétne proti infekciám, pretože ochrana proti hospitalizáciam a ťažkým priebehom, to je, to je nateraz rozumné so súčasnými vakcínami, pokiaľ si dáte povedzme tretiu dávku.“
Bourlov rozhovor rozanalyzoval novinár Alex Berenson, kritik povinného očkovania, následovne: „Dajme bokom, že Pfizer nikdy neporovnával režim troch dávok s placebom v klinickej štúdii. Dajme bokom fakt, že „rozumné nateraz“ naznačuje, že akýkoľvek účinok tretej dávky nebude trvať. Čo CEO Pfizeru hovorí, je že ak ste dostali dve dávky jeho vakcíny minulý rok, Vaša ochrana je už fuč.“
Berenson odhaduje, že Bourla tuší, čo ešte regulátori netušia a pravdepodobne im to Pfizer už komunikuje, hoci nie v emailoch a to, že očkovanie má naozaj aj druhú stranu mince. Nárast nežiaducich účinkov je už teraz alarmujúci a to ešte nevieme, aké zlé to bude po tretej dávke, oveľa menej po štvrtej a každej ďalšej. Údaje o myokarditíde po tretej dávke vyzerajú naozaj hrozivo. Nárast úmrtí po očkovaní nemožno ignorovať. Možno aj preto Bourla zahlásil v pondelkovom rozhovore: „Neviem, či je potrebná štvrtá dávka.“
Berenson upozorňuje na paradox, že v jednom rozhovore hovorí, že netreba očakávať dlhodobú ochranu, keď tvrdí, že tretia dávka je nateraz rozumná, no zároveň spochybňuje potrebu ďalších dávok? Namiesto toho Bourla hovoril o Paxlovide, novom patentovanom lieku Pfizera, ktorý predáva za 530USD, čo vychádza na 600 Eur: „To je, kde mieri väčšina snáh väčšiny vlád“.
Paxlovid je zatiaľ nedostupný, hoci už registrovaný. Pfizer sľúbil 120 mil dávok po svete v roku 2022, no pred 10 dňami ich bolo len 180 tisíc k dispozícii. Berenson sa pýta, akú hru hrá Bourla? Už nechce predať čo najviac vakcín? Možno nie. Hlavne, keď tento liek mu vynesie 62 miliárd a tie nebude musieť deliť napoly s BioNTech.
Podľa Berensona skutočným rizikom pre Pfizer je, že ľudia budú nahnevaní, keď sa odhalí plná pravda o poškodeniach z vakcín a o tom, ako boli oklamaní. U väčšiny prejde, keď vakcína bude mať nulovú účinnosť voči Omikronu, ktorý sa zdá byť miernejší ako ostatné varianty. Nulová neúčinnosť Pfizer nezničí, no vedľajšie účinky môžu. Ľudia môžu byť nevraživí, keď zistia, že vakcíny sú bez účinku voči chorobe, no majú potenciál riadne poškodiť ich príbuzných a deti.
Na rozdiel od BioNTech a Moderny, Pfizer nie je odkázaný len na mRNA opichávanie. Berenson upozorňuje, že korporácia v hodnote 300 mld USD, čo nazbíjala opichávaním, investuje do výskumu. Plus teraz má Paxlovid. To už pochopili aj veľkí investori. Akcie BioNTech a Moderny klesli o viac ako 50% od ich vrcholu v auguste, kým Pfizer ich má o 20% vyššie a skoro najvyššie v celej svojej histórii. Podobne ako Big Pharma, Wall Street je veľa vecí, ale nie je hlúpy – zakončuje Alex Berenson. Ešte dodáva, že regulačné orgány sú o dosť hlúpejšie a budú pretláčať ďalšie dávky aj sami. Omikron však urobí svoju prácu pre Pfizer.
AUTOR: Ing. Jana Ray Tutková, M. A. je ekonómka s postgraduálom z európskej politiky, ktorá vedie Centrum pre bioetickú reformu