• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Expert: Kazašský majdan je odvedenie pozornosti od pripravovaných útokov na Ukrajine

    17-1-2022 Zem & Vek 177 1002 slov zprávy
     
    Foto: Радио Азаттык

    Komentárov na margo udalostí v Kazachstane je neúrekom. Mnohé sa podobajú, alebo sa opakujú. Pre našich čitateľov som našiel taký, ktorý sa podrobnejšie venuje „uránovej stope“ a v ktorom sa jasne zdôrazňuje, že kazašský „majdan“ bol a ešte aj je pokusom americko-britského južného Kazachstanu prevziať moc od stále proruského Severného Kazachstanu. Je tam aj prezentácia podobností a odlišností ukrajinského a kazašského „majdanu“. Danú analýzu zverejnil ruský expert a politológ Fedor Pašin na portáli Inštitútu medzinárodných politických a ekonomických stratégií.

    Poukazuje na to, že prvky akcií, ktoré sa uskutočnili v Kyjeve vo februári 2014, majú v Alma-Ate skutočne analógie. V týchto udalostiach je však viditeľná aj „stopa“ bieloruského „majdanu“ a takpovediac práce, ktorú uskutočnili so zámerom opravy starých chýb a istej podobnosti s americkou BLM, keď rozzúrený dav demoloval a raboval obchody a úrady  bývalého kazašského hlavného mesta a preto možno tieto udalosti vyhlásia za KLM – Kazakh Life Matters – Kazašský život je dôležitý.

    Expert pripúšťa, že Tokajeva sa dá porovnať s Janukovyčom, ktorý uzavrel dohodu so Západom a na oplátku dostal „majdan“. „Janukovyč mal zamietnutú asociáciu s EÚ a podpísanú dohodu s opozíciou. Tokajev uskutočnil prevod väčšiny ropného a plynárenského priemyslu pod kontrolu západného kapitálu a flirtoval s rusofóbnou opozíciou. Na porovnanie, 74, 5% kazašského trhu s výrobou ropy je od marca 2021 v rukách zahraničných spoločností, ako napríklad Chevron, ExxonMobil, Royal Dutch Shell, North Caspian Operating Company N. V. conzorcium, v ktorom sú stále tie isté Royal Dutch Shell a ExxonMobil, ako aj Eni a Total S. A.“, uvádza Fedor Pašin.

    „Tokajeva sa dá porovnať s Lukašenkom – obaja sa snažili byť multivektorovými, ale Tokajev šiel ďalej a pokračoval v Nazarbajevovom multivektorovom prístupe, ale jeho vektor je stále nasmerovaný na Západ. Preto bol do funkcie štátneho tajomníka vymenovaný horlivý rusofób  Jerlan Karin, ktorý podporuje pan-turkizmus a dozerá na všetky nacionalistické hnutia v Kazašskej republike. Spomínate si na jazykové hliadky v Kazachstane?Vinníci boli chránení  Jerlanom Karinom. Mimochodom, on je rodák z južného Kazachstanu, presnejšie z Turkestanskej oblasti, v ktorej už dávno neexitujú žiadne ruské školy. Na druhej strane, sa tam nachádza viac ako polovica baní a podnikov na ťažbu uránu“, podčiarkuje expert..

    „Kazašský urán, okrem kazašských štátnych podnikov, ťaží aj ruský Rosatom, japonské konzorcium Energy Asia Limited, kanadská firma Cameco, čínska CGNPC a na spracovaní na Stepnogorskom banskom a chemickom kombináte sa podieľajú britské spoločnosti Ganberg UK Ltd. (60%) a Gexior UK Ltd. (40%), ktoré sú majiteľmi tohto kombinátu. Až  82% kazašského uránu sa ťaží týmito spoločnosťami“, zdôrazňuje Fedor Pašin.

    Prizvukuje, že kazašský „majdan“ sa nezačal kvôli cenám pohonných hmôt, alebo obmedzeniam uvaleným kvôli pandémie koronavírusu, hoci tiež prispeli k tomu, aby Kazachovia vyšli do ulíc, veď rabovanie v obchodoch by sa nezačalo kvôli tomu, že obyvatelia krajiny žili šťastne. „Kazašský „majdan“ je pokusom americko-britského južného Kazachstanu prevziať moc od stále proruského Severného Kazachstanu. Jednou z hlavných cien je kazašský urán v Turkestanskej a Kyzylordynskej oblasti (25% svetovej produkcie). To je dôvod, prečo Alma–Ata, bývalé hlavné mesto Kazašskej SSR, bolo vybrané ako miesto vypuknutia „majdanu“ a ako protiváha Nur-sultánu“, vysvetľuje ruský analytik. .

    „Okrem toho, nezabudnite na geografickú polohu Kazachstanu a vojenské vzťahy so Spojenými štátmi, ktoré majú dlhú históriu. Počiatky súčasného „majdanu“ boli položené v rokoch 2003-2005, keď zástupcovia Južného Kazachstanu začali vyháňať „Severanov“ z vládnych štruktúr, najprv v regiónoch a potom v hlavnom meste. Urobili to s podporou Spojených štátov (USAID), Británie (British Council) a Turecka (TISA), ktoré vstúpili do krajiny pod humanitárnymi vlajkami budovania „správnej demokracie“, podotýka expert.

    „Podľa vyhlášky vlády Kazašskej republiky, do roku 2019 granty oficiálne distribuovalo 98 zahraničných organizácií a nadácií, medzi ktorými nebola ani jedna ruská organizácia, ale bola prítomná Sorosova nadácia. Tieto fondy a organizácie splodili 23 tisíc mimovládnych organizácií v Republike Kazachstan. S pomocou týchto mimovládnych organizácií „Južania“  urobili rýchlu kariéru v mocenských štruktúrach. Vodca „majdanu“ Abľazov je naviazaný na britské banky Royal Bank of Scotland, Barclays a HSBC. Preto uši britského MI-6 vyčnievajú nielen z ropných a plynárenských a uránových spoločností, ale aj zo všetkého, čo sa deje v Republike Kazachstan. Mimochodom, predstierať, že agent je obchodníkom, je dlhoročnou tradíciou britskej spravodajskej služby“, uvádza Fedor Pašin.

    „P.S.: Mnohí čakajú na provokácie na Ukrajine a stalo sa to v Kazachstane, hoci Ukrajinu by sme tiež nemali odpisovať. Tam sa to ešte nezačalo. Kazachstan je odvádzaním pozornosti od toho, čo sa plánuje na Ukrajine. Stávky vo Veľkej hre stúpajú, ale Rusko už urobilo prvý odvetný krok – do Kazachstanu bol pozvaný mierový kontingent ODKB“, uzatvára svoj komentár ruský analytik Fedor Pašin.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj:

    (1) Казахстан – это отвлечение внимания и сил от того, что планируется на Украине, «Институт международных политических и экономических стратегий – РУССТРАТ», 10.1.2022

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑