Priatelia, dnes zverejním menší postreh k diskusii o riziku rozmiestnenia jadrových zbraní na území SR.
Na jednej strane odporcovia dohody s USA ako Branislav Fábry, Eduard Chmelár či Ján Drgonec (emeritný sudca Ústavného súdu SR) upozorňujú, že dohoda s Američanmi skutočne vytvára rámec na rozmiestnenie zbraní rôzneho typu, vrátane tých jadrových.
A potom tu máme fanatických obhajcov súčasného znenia dohody na čele s Naďom a Korčokom. Tí zaryto tvrdia, že žiadne jadrové zbrane tu ani kvôli medzinárodným dohodám (najmä Zmluve o nešírení jadrových zbraní) byť rozmiestnené nemôžu, a preto je zbytočné do tejto dohody vložiť článok o nerozmiestňovaní jadrových zbraní na území SR. Že nie je možné, aby Američania po európskych štátoch rozmiestňovali jadrové zbrane.
Nie je to pravda.
ZÁKERNÉ „ZDIEĽANIE JADROVÝCH ZBRANÍ“
Slabina Zmluvy o nešírení jadrových zbraní spočíva v tom, že zakazuje len štátom nevlastniacim jadrové zbrane ich nadobúdanie a štátom vlastniacim jadrové zbrane odovzdávať jadrové zbrane štátom, ktoré ich nevlastnia. Ale nezakazuje tzv. zdieľanie jadrových zbraní, tzn. ak jadrová veľmoc umiestni zbrane hromadného ničenia síce na území cudzieho štátu, no s jeho súhlasom a v zariadení, kde ich kontroluje.
Čiže povedané polopatisiticky:
Slovensko nemôže spustiť program na výrobu vlastných jadrových zbraní, USA nemôžu Slovensku poskytnúť jadrové zbrane, no USA môžu rozmiestniť na území SR svoje jadrové zbrane, ak si zachovajú nad nimi kontrolu.
Napríklad Zmluva o zákaze jadrových zbraní z roku 2017 pamätá aj na toto a zakazuje aj zdieľanie jadrových zbraní. Nie nadarmo Spojené štáty tlačili na svojich spojencov, aby túto zmluvu neratifikovali.
USA MÁ V EURÓPE VIAC AKO 100 JADROVÝCH ZBRANÍ!
Realita je taká, že v členských štátoch NATO – v Holandsku, Belgicku Taliansku, Nemecku a Turecku – má USA rozmiestnených od 100 do 150 jadrových púm B61, ktoré môžu byť transportované a použité aj letecky. Sú pod kontrolou amerického letectva. No v Nemecku sa dlhodobo diskutuje o vypoklonkovaní amerických jadrových zbraní z ich územia, najnovšie sa diskusia k tejto téme rozhorela po nedávnych parlamentných voľbách.
Ale to nie je to podstatné. Chcem upozorniť na inú vec.
Koncom novembra sa v Nemecku uskutočnila konferencia NATO talks 2021. Jedným z hlavných spíkrov bol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý okrem iného dostal otázku od redaktora Süddeutsche Zeitung, aké dopady by malo „zníženie roly Nemecka v zdieľaní jadrových zbraní“.
Vyberám z odpovede šéfa NATO nasledujúcu pasáž: „Alternatívou k zdieľaniu jadrového arzenálu NATO sú rôzne druhy bilaterálnych dohôd, ako aj riziko disponovania jadrovými zbraňami… Takže, samozrejme, Nemecko sa môže rozhodnúť či vo vašej krajine budú jadrové zbrane, ale alternatívou k tomu je, že ľahko skončíme s jadrovými zbraňami v iných európskych krajinách vrátane tých na východ od Nemecka.“
Z vyjadrenia šéfa NATO vyplýva, že s americkým nukleárnym arzenálom, ktorý je zdieľaný v rámci vybraných európskych členov NATO, možu USA hýbať v rámci členských štátov NATO, ktoré s tým budú súhlasiť (resp. budú musieť súhlasiť). Ja viem, že úderky fanatických atlantistov začnú spochybňovať zdroj, preklad a neviem čo ešte. Preto pre istotu ako zdroj prikladám oficiálnu stránku NATO so stenografickým prepisom Stoltenbergovej odpovede.
Taktika voči Nemcom je jasná a nesie znaky vydierania: ak u vás nechcete americké jadrové zbrane (a podieľať sa tak na zvyšovaní napätia s Ruskom), nech sa páči. Bomby premiestnime bližšie k ruským hraniciam (a napätie s Ruskom prenesieme na úplne inú úroveň), do menších, alebo tradične antirusky nastavených štátov.
KTO KLAME?
Ale z vyjadrenia Jensa Stoltenberga je zároveň jasné, že nám tu niekto klame: buď Stoltenberg klame pred celým svetom Nemecku, alebo Naď & comp. klamú za tichej asistencie domácich morálne zakrpatených médií slovenskej verejnosti.
Fanatickí obhajcovia súčasného znenia dohody s Američanmi zároveň obavy s importu jadrových zbraní zámerne karikujú a hyperbolizujú tvrdiac, že ich sme Američania neprivezú zajtra na fúriku a nebudú ich skladovať v leteckých garážach. Ale to je len ďalší argumentačný faul. Samozrejme, že nikto príčetný si nemyslí, že pred hranicami Slovenska prešlapujú Američania s jadrovými hlavicami v náručí čakajúc na podpis dohody prezidentkou.
Naše obavy pramenia z toho, že napätie medzi Ruskom a USA už niekoľko rokov sústavne eskaluje a v súčasnej dobe niet ani len náznaku, že by sa situácia mohla zlepšiť. Rozširovať v takejto atmosfére možnosti na šírenie jadrových zbraní aj na naše územie znamená prispievať k eskalácii napätia medzi dvomi superveľmocami a zároveň hazardovať s bezpečnosťou Slovenska a sveta.
Aj z tohto dôvodu budeme už dnes o 12.30 protestovať pred NR SR a dúfam, že sa pred parlamentom stretneme v hojnom počte.