• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bývalý poľský minister ľutuje, že USA súhlasili s rokovaniami s Ruskom

    18-1-2022 Zem & Vek 151 923 slov zprávy
     
    Foto: Jan Środa/Gazeta Polska

    „Divoký Západ“ a jeho vazali ukazujú svoju pravú tvár a jasne prezentujú, že im nejde o žiadnu dohodu, kompromis či mierové riešenie vo vzťahu s Ruskom, ale žiadajú iba jedno: hádky, konflikty, sankcie, vojny. Nič iné transatlantické jastraby nepoznajú a doprajú to aj obyvateľstvu tejto planéty. Obrovským sklamaním pre nich je skutočnosť, že Spojené štáty súhlasili s rokovaniami s Ruskom. Nevadí, že nie sú žiadne výsledky, im ide o samotný fakt: nie je to možné – Washington rokuje s Moskvou!

    Bývalý poľský minister zahraničných vecí, súčasný europoslanec za stranu „Právo a spravodlivosť“ Witold Waszczykowski, vrelo podporil výroky generálneho tajomníka  NATO Jensa Stoltenberga, že „Rusko nemá právo veta, pokiaľ ide o prípadné budúce členstvo Ukrajiny v NATO“. „Každý v Európe má právo zvoliť si vlastnú vnútornú cestu rozvoja, ako aj členstvo v spolkoch. To sa samozrejme nevzťahuje na nedemokratické, alebo totalitné krajiny“, vysvetlil bývalý poľský minister v rozhovore pre portál Niezalezna.

    Upozornil na skutočnosť, že NATO bude aj naďalej dodržiavať zásadu otvorených dverí, čo znamená, že každý má právo požiadať o členstvo v Severoatlantickej aliancii. NATO sa navyše domnieva, že nikto v Európe nemá právo vytvárať zóny záujmu, nárazníkové zóny. Vzhľadom na to, by ruská požiadavka na návrat NATO do stavu v roku 1997 v podstate zrušila 25-ročné obdobie vytvorenia bezpečnostnej infraštruktúry a zásady, na ktorých je založená politika Severoatlantickej aliancie. Podľa Waszczykowského bolo jasné, že tieto rokovania nemôžu viesť k ničomu, čo by uspokojilo Rusko. Okrem toho podľa neho, schôdzka pri rokovacom stole s Ruskom a začatie rokovaní bolo samo o sebe chybou.

    „Putin chcel ukázať, že je rovný Amerike. Jeho pozícia na margo toho, že kolaps Sovietskeho zväzu bol najväčšou tragédiou v dejinách sveta a Ruska, je dobre známa. Bolo jasné, že maximálny plán zahŕňa obnovenie moci na úroveň Sovietskeho zväzu. Vstupom do týchto rokovaní a dokonca ponúknutím určitých ústupkov umožnila americká administratíva prvú fázu realizácie tohto plánu – ukázala svetu, že Putin sa rovná Bidenovi“, zdôraznil europoslanec Witold Waszczykowski.

    V rozhovore bývalý minister vysvetlil, že dnes Putin nie je schopný realizovať plán na obnovenie moci Ruska na úroveň Sovietskeho zväzu. To, čo v súčasnosti robí, podľa poľského politika nie je nič iné, ako politická rétorika. Má však druhý, oveľa skromnejší plán. Snaží sa nahradiť súčasnú bezpečnostnú architektúru v Európe koncertom mocností z XIX. storočia, ale jeho ambície sú obmedzené nielen na Európu, ale na celý svet. „Putin sa už mnoho rokov nechcel stretnúť ani s EÚ, ani s NATO, ale len s najsilnejšími. V súčasnosti sa stretnutia na fóre NATO konajú na nízkej úrovni. Je to výlučne fórum na výmenu názorov, na dialóg, ale nie na prijímanie rozhodnutí“, vysvetlil poľský politik.

    Na otázku, čo musí Západ urobiť, aby zvíťazil v rokovaniach s Ruskom, odpovedal nasledovne: „Existujú dva spôsoby – spôsob ústupkov a spôsob tvrdého trestu, prevencia agresie. Existuje názor, že požiadavky Ruska by sa mali splniť, aby sa situácia upokojila. Administratíva Bidena zaujala túto pozíciu pred mnohými mesiacmi. Potom našťastie došlo k určitému prehodnoteniu a dnes Západ zastáva názor, že sa nedá hovoriť o odovzdaní Ukrajiny a o obetovaní svojich princípov“, zdôraznil Witold Waszczykowski.

    Europoslanec vyjadril poľutovanie nad tým, že rokovania neboli márne a nevznikli žiadne hrozby konkrétnych sankcií. Podľa neho sú si Rusi vedomí toho, že môžu aj naďalej vyvíjať tlak a požadovať ústupky. „Nadobudli dojem, že aliancia USA a NATO by mohla prasknúť“, podčiarkol. Witold Waszczykowski je navyše presvedčený, že počas rokovaní medzi Západom a Ruskom by sa nemalo zabúdať na plynovod Severný prúd-2. „Domnievam sa, že to je neprípustné, aby  plynovod bol certifikovaný a aby bol daný súhlas na jeho spustenie do prevádzky len preto, že potom Rusi nebudú útočiť na Ukrajinu“, vysvetlil.

    „Odmena vo forme plynovodu, ak už nemôžeme úplne zmraziť tento plynovod, by sa mala poskytnúť iba vtedy, ak Rusi opustia Ukrajinu, Gruzínsko a Moldavsko. Odmena môže byť za pozitívne činy a nie za odmietnutie eskalácie konfliktu a ďalšej agresie. Už sú na agresívnej ceste. Len preto, že sa v súčasnosti niekde zastavia, nemôžu byť odmenení“, zhrnul Witold Waszczykowski v rozhovore pre Niezaleznu.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj:

    (1) Zachód przy jednym stole z Rosją. Waszczykowski dla Niezalezna.pl: Podjęcie tych rozmów to błąd, Niezalezna, 12.1.2022

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑