Poradca pre národnú bezpečnosť navrhuje mohutnú reakciu.
Bezpečnostní poradcovia tvrdia, že konflikt pravdepodobne vypukne pre napätie okolo Ukrajiny. USA sa musia pripraviť na vojnu s Ruskom, varoval bývalý predstaviteľ ministerstva obrany s tým, že Washington by mohol byť nútený vojensky zasiahnuť, ak sa Moskva v blízkej budúcnosti rozhodne uskutočniť inváziu na Ukrajinu. Evelyn Farkas, ktorá v rokoch 2012 až 2015 pôsobila ako zástupkyňa námestníka ministra obrany pre Rusko, Ukrajinu a Euráziu, zverejnila v utorok v Defence One príspevok, v ktorom tvrdila, že bezprostredná ruská invázia na Ukrajinu je viac pravdepodobná ako nepravdepodobná. Bývalá predstaviteľka Obamovej administratívy trvala na tom, že diplomatické rozhovory medzi Moskvou a Washingtonom pravdepodobne zlyhajú a že USA by sa už mali pripravovať na vojnu s Ruskom.
Vyzvala USA, aby vytvorili „medzinárodnú koalíciu ochotných“, ktorá by odradila ruského prezidenta Vladimira Putina „a ak to bude potrebné, pripravila sa na vojnu.“ Podľa Farkas Rusko nedodržiava medzinárodné právo a povzbudili ho nedávne masové protesty v Kazachstane, susednej krajine a bývalej sovietskej republike, s ktorou má Moskva úzke vzťahy. To všetko podľa nej zvyšuje pravdepodobnosť, že Putin plánuje inváziu na Ukrajinu. Ak Rusko opäť zvíťazí, „zostaneme uviaznutí v kríze nielen kvôli Ukrajine, ale aj v kríze o budúcnosť globálneho poriadku ďaleko za hranicami tejto krajiny. Neobmedzený, Putin sa bude rýchlo pohybovať, uchmatne si nejakú pôdu, skonsoliduje svoje zisky a zameria sa na ďalší satelitný štát s cieľom obnoviť všetky hranice spred roku 1991.“
K deeskalácii neprispieva ani výrok poradcu pre národnú bezpečnosť Spojených štátov Jaka Sullivana pre CBS News uviedol, že Washington je v pravidelnom kontakte so „spojencami a partnermi“ a aktívne plánuje reakciu na možný ruský útok. „Ak chce Rusko ísť cestou invázie a eskalácie, sme pripravení aj na to, s robustnou reakciou, ktorá preruší jeho strategickú pozíciu.“ Podľa Sullivana Amerika a NATO pracujú na vytvorení scenára, v ktorom bude mať vojenský blok pod vedením USA navrch a Rusko bude „v slabšej strategickej pozícii“. „Ak sa Rusko pohne, prijmeme opatrenia, ktoré budú smerovať k ich ekonomike, ktoré budú smerovať k ich strategickej pozícii v Európe, ktoré posilnia solidaritu NATO,“ povedal. Minulý týždeň skupina amerických senátorov z Demokratickej strany prezidenta Joea Bidena predstavila návrh zákona, ktorý obsahuje možné obmedzenia, ktoré by sa uvalili na Rusko v prípade eskalácie napätia okolo Ukrajiny. Návrh zákona okrem iného navrhuje zaviesť sankcie voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a premiérovi Michailovi Mišustinovi. Zameriava sa aj na ruské banky a ďalšie odvetvia.
Je zrejmé, že dochádza k vyhrocovaniu situácie, kedy USA a NATO nechcú chápať oprávnené obavy Ruska o bezpečnosť, čo vyplýva z približovania NATO k ruským hraniciam. Červené čiary definované prezidentom Putinom v skutočnosti znamenajú obojstrannú bezpečnosť, tak Ruska ako aj USA. Zásadný omyl západných predstaviteľov, vyplýva z toho, že sa na Rusko pozerajú očami 90-tych rokov a doterajšie sankcie ho len posilnili. Politika provokácií voči Rusku a používanie dvojitého metra posilňuje oprávnené obavy Ruska a tentokrát Rusko skutočne podnikne protiopatrenia, nie ako v minulosti, kde mnohokrát ustupovalo.
Zdroje:
(1) US promises ‘robust response’ to Russia if it invades Ukraine – White House, rt.com, 17.1.2022
(2) US must prepare for war with Russia, ex-Pentagon official claims, rt.com, 12.1.2022