Moskva dokončuje uvedenie hypersonických a balistických rakiet do prevádzky uprostred rastúceho napätia s NATO a Washingtonom. Vladimír Putin a jeho generáli nedávno pripomenuli, že ruské hypersonické rakety „sú v bojovom režime“ a varovali svojich rivalov, že „ak bude agresívna línia západných kolegov pokračovať, prijmú príslušné technicko-vojenské odvetné opatrenia“. Prezident Putin vo svojom prejave pred ruským Federálnym zhromaždením v marci 2018 odhalil existenciu piatich veľkých jadrových zbrojných programov, „super zbraní“, z ktorých niektoré budú uvedené do prevádzky počas tohto roka, ako napríklad hypersonická strela Zirkon. Postupne analyzujeme charakteristiky každej z týchto strategických zbraní.
Sarmat
Ide o prvú úplne novú ruskú medzikontinentálnu balistickú raketu. Ruské štátne médiá tvrdia, že je schopná zničiť oblasť o veľkosti Texasu alebo Francúzska. Sarmat svojou veľkosťou, nahradí raketu RS-36M Voevoda zo sovietskej éry a môže niesť širokú škálu rôznych nákladov a až desať ton jadrových zbraní. Podstatný rozdiel medzi Sarmatom a raketami, ktoré boli pred ním, je neuveriteľný dosah až 18 000 kilometrov a schopnosť strely útočiť na čiastkovej obežnej dráhe pri približovaní sa k svojim cieľom. Táto skutočnosť jej umožňuje priblížiť sa k americkému územiu cez južný pól, pričom sa vyhne americkým protiraketovým obranným a detekčným systémom. Každá z bojových hlavíc má samostatné navádzanie a môže meniť dráhu letu.
Avangard
Raketový systém Avangard, ktorý funguje ako hypersonická zbraň vstúpil do služby koncom roka 2019 a je navrhnutý tak, aby eliminoval obranu proti balistickým raketám USA pred jadrovým útokom. Na rozdiel od tradičných medzikontinentálnych balistických rakiet, ktoré vyháňajú svoje jadrové hlavice na nízku obežnú dráhu Zeme a potom ich posielajú k svojim cieľom, Avangard používa zosilňovač na dosiahnutie výšky iba 100 kilometrov a potom klesá k svojmu cieľu rýchlosťou 33 000 kilometrov za hodinu. Avangard nikdy nedosiahne vesmír, čo mu umožňuje vyhnúť sa americkej protiraketovej obrane tým, že sa dostane pod jej dosah a manévruje v atmosfére. Výsledok? Rusko by mohlo rýchlo zničiť americké stíhačky na základniach vo Fort Greely na Aljaške a na leteckej základni Vandenberg v Kalifornii. Avangard nesie jadrovú hlavicu ohodnotenú na „ekvivalent 2 megaton TNT“, Pre porovnanie atómová bomba zhodená na Hirošimu v roku 1945 mala len 16 kiloton. Hlavnou výhodu Avantgardu je jeho rýchlosť, dokáže letieť 20krát rýchlejšie ako vzduch.
Burevestnik
Ruská raketa s jadrovým pohonom 9M730 Burevestnik (Skyfall je označenie NATO) je návratom k technológii zbraní studenej vojny. Jednou z jej najpozoruhodnejších vlastností je jej neobmedzený dosah, ako zdôraznil Vladimír Putin vo svojej prezentácii v roku 2018, keď raketu opísal ako „systém strategických jadrových zbraní s nainštalovanou raketou a jadrovým motorom“. Toto palivo umožňuje Burevestniku lietať niekoľko dní (na rozdiel od moderných riadených striel s prúdovým alebo turboventilátorovým motorom) a vo veľmi nízkej výške, čo mu umožňuje vyhnúť sa americkým systémom protivzdušnej obrany a explodovať, vytvárať diery v protivzdušnej obrane. Spojené štáty sa pokúsili vyvinúť túto technológiu v 60. rokoch 20. storočia v rámci programu Pluto, ale nakoniec bola zrušená s príchodom medzikontinentálnych balistických rakiet . Ak sa použil , kvôli veľkému doletu by mohol byť Burevestnik vypustený z Ázie cez Pacifik, aby vstúpil do USA cez Južnú Ameriku, čo je neortodoxná cesta. USA očakávajú, že väčšina útokov príde zo severu, východu a západu, ale nie z juhu.
Poseidon
Prvé správy o tejto robotickej bezpilotnej ponorke s jadrovými zbraňami s názvom Poseidon sa objavili v roku 2015. Dokáže sa plaviť rýchlosťou až 100 uzlov a ponoriť sa do hĺbky 1km. Hlavnou obavou USA je skutočnosť, že explózia dvoch megatonových náloží by dokázala vytvoriť tsunami 60 až 100 metrov. Poháňaný malým jadrovým reaktorom má takmer neobmedzený dosah. Poseidon je naplánovaný na vynesenie a vypustenie z ponorky K-329 Belgorod s jadrovým pohonom, ktorá je vo výstavbe v ruských lodeniciach Sevmash. Druhým nosičom Poseidonov je ponorka Chabarovsk triedy Jaseň. Podľa experta na zbrane Davida Hamblinga je Poseidon najväčšia autonómna ponorka riadená umelou inteligenciou, aká kedy bola vyvinutá s priemerom 3 metre a dĺžkou 18 metrov, s hmotnosťou vyše sto ton. Ponorka už bola nasadená do služby.
Kinžal
Kinžal je ruská nukleárna vzduchom odpaľovaná balistická raketa podľa vzoru ruského Iskandera-M. Vladimír Putin označil Kinžal v roku 2018 za jednu zo šiestich zbraní „novej generácie“. Dá sa prepravovať na bojových lietadlách a má dolet až 2000 kilometrov pri 10-násobku rýchlosti zvuku. Kinžal môže byť vybavený jadrovými aj konvenčnými hlavicami, a preto môže byť použitý v širšom spektre misií. Vzdušná verzia tejto rakety poskytuje väčší dosah, nasaditeľnosť a flexibilitu v porovnaní s pozemnými Iskandermi a je schopná manévrovania vo všetkých fázach svojej letovej dráhy. Táto môže predstavovať hrozbu pre lietadlové lode USA a NATO. Kinžal bude môcť odštartovať z nadzvukového bombardéra Tu-22M3M Backfire, stíhačky Su-57 Felon piatej generácie a MiGu-31K.
Zirkon
Rusko v posledných mesiacoch vykonalo niekoľko testov hypersonickej rakety Zirkon. Je schopná útočiť na lode a pozemné ciele nachádzajúce sa vo vzdialenosti 500 až 1000 kilometrov, hoci testy boli zatiaľ obmedzené na vzdialenosti 450 km proti pozemným a morským povrchovým cieľom, s hlásenou maximálnou rýchlosťou asi 7 násobkom rýchlosti zvuku. NATO a USA sa obávajú, že ich lietadlové lode by mohli byť ľahkým cieľom pre túto raketu, ktorá pri pohybe nadzvukovou rýchlosťou ponecháva nepriateľskej protivzdušnej obrane málo času na jej zostrelenie.
Zdroj:
(1) Del torpedo apocalíptico al misil de alcance ilimitado: las armas estratégicas de Rusia para derrotar a EEUU, larazon.es,13.1.2022
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE