• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Záver množstva štúdií reinfekcie: Prirodzená imunita prekonaných je lepšia ako napichaná

    22-1-2022 Zem & Vek 137 1056 slov zprávy
     

    Až 27-násobne lepšia je ochrana prekonaných pred covidom ako ochrana opichaných 2 dávkami Pfizer vakcíny – vyšlo v štúdii, publikovanej izraelskými výskumníkmi koncom augusta minulého roka. Výskum realizovali od júna do začiatku augusta (pri nástupe ich letnej Delta vlny) a porovnavali mieru nakazenia 700 tisíc jednotlivcov v 3 skupinách – zaočkovaných dvoma dávkami, prekonaných bez očkovania a zaočkovaných po prekonaní jednou dávkou, pričom očkovanie alebo prekonanie sa uskutočnilo v januári-februári 2021.

    Vedci zistili, že zaočkovaní mali 13-násobne vyššiu šancu nakazenia Deltou a 27-násobne vyššiu šancu symptomatického priebehu (tj Covid-19) ako tí s prirodzenou imunitou po prekonaní. Riziko hospitalizácie bolo 8-krát vyššie u dvakrát zaočkovaných ako u prekonaných. Autori štúdie na záver konštatujú: „Táto analýza ukazuje, že prirodzená imunita predstavuje dlhšie trvájúcu a silnejšiu ochranu proti infekcii, symptomatickému ochoreniu a hospitalizácii pri Delta variante SARS-CoV-2 v porovnaní s imunitou navodenou očkovaním 2 dávkami BNT162b2.“

    Obdobné priznáva aj článok v časopise Science z 26.8.2021: “Izraelci, ktorí ochorenie prekonali, mali viac ochrany pred Delta variantom koronavírusu než tí, ktorí dostali vysoko účinnú vakcínu proti covid-19… novopublikované dáta ukazujú, že kto raz bol nakazený SARS-CoV-2, mal oveľa menšiu pravdepodobnosť znovunakazenia Deltou, rozvoja príznakov alebo potreby hospitalizácie pre ťažký covid ako zaočkovaní, ktorí predtým ochorenie neprekonali.”

    V júli 2021 to potvrdili aj štatistiky z Izraela, kde titulky v médiach hlásili takýto stav z nemocníc: 40% hospitalizovaných sú po očkovaní 2 dávkami, kým len menej ako 1% sú tí, ktorí ochorenie prekonali. Medzitým vieme, že aj očkovaní 3. dávkou sa už dostávajú do nemocnice s covidom.

    Napriek tomu medicínske autority stále odporúčajú očkovať sa aj po prekonaní a to dokonca len niekoľko týždňov po prekonaní. Pritom ešte štúdia z 15. 3. 2021 uverejnená v časopise Clinical Infectious Disease potvrdila skvelú ochranu aj po 8 mesiacoch od prekonania ochorenia a spochybnila potrebu očkovania jednou dávkou.

    Štúdia zahŕňala 150 325 pacientov, ktorým PCR test potvrdil COVID-19 od 12.3. 2020 do 30.8. 2020. Tí boli následne testovaní až do 24.2.2021, aby sa sledovala mieru ich reinfekcie. „Ochrana, ktorá poskytovala predchádzajúca infekcia, bola 81,8% (95% interval dôvery [CI], 76.6-85.8) a proti symptomatickej infekcii 84.5% (95% CI, 77.9-89.1). Táto ochrana sa zvyšovala v čase.“

    Výskumníci uzavreli: „V tejto štúdii jedného zdravotného systému, predchádzajúca infekcia sa ukázala, že poskytuje vysokú mieru ochrany proti symptomatickej infekcii ako aj ťažkému ochoreniu na najmenej 8 mesiacov. Vo svetle týchto zistení ako aj pre ďalšie dôkazy o trvácnosti imunity po prekonaní by malo CDC prehodnotiť odporúčanie o očkovaní tých, ktorí infekciu prekonali. Na základe tejto štúdie, pacienti so známou históriou infekcie by mali zvážiť odklad očkovania najmenej na 8 mesiacov, čím uvoľnia vakcíny pre ochranu viac zraniteľných.“

    Štúdia, publikovaná v júni 2021, skúmala kumulatívny výskyt reinfekcie u vyše 52 tisíc amerických zdravotníkoch. Ani jeden z 1359 predtým nakazených neočkovaných zdravotníkov znova neochorel na covid po 5 mesiacoch a preto konštatovala ako záver „nepravdepodobnosť prospechu z kovid očkovania u tých, ktorí SARS-CoV-2 infekciu prekonali.

    V júni publikovaná štúdia Cleveland Clinic o zdravotníkoch, ktorí boli často vystavení vírusu, potvrdila, že po prekonaní ani jeden z nich nebol testovaný ako pozitívny znova. Autori skonštatovali, že „jednotlivci, ktorí boli nakazení SARS-CoV-2, pravdepodobne nebudú mať žiaden prospech z očkovania proti Covid-19.“ Viaceré štúdie potvrdili, že to platí aj pre tých, ktorí mali len mierny priebeh. O tom ďalší blog.

    Ani pri Alfe to nebolo iné. Výskumníci v Rakúsku zistili 40 reinfekcií u 14 840 prekonaných z prvej vlny (0,27%) a 253 581 infekcií u 8 885 640 obyvateľov (2,85%), čo predstavuje mieru 0,09… relatívne nízkej miery reinfekcie SARS-CoV-2 v Rakúsku. Ochrana po prekonaní ochorenia je porovnateľne vysoká s najvyšším odhadmi účinnosti vakcín – tvrdili už vtedy vedci. Dodatočne, hospitalizácie sa vyskytli len u 5 zo 14 840 prekonaných (0,03%) a smrť u jedného, čo predstavuje 0,01%.

    Už v decembri 2020 britská štúdia s grantom od Welcome Trustu konštatovala, že viaceré štúdie potvrdili zanedbateľnú mieru znovunakazenie po prekonaní ochorenia po 6 mesiacoch. Medzitým však vyšli desiatky novších štúdií, ktoré sledovali mieru reinfekcie alebo ochranu pamäťovej imunity a zistili obdobie viac ako 12 mesiacov a najnovšie štúdia ukazuje ochranu 20 mesiacov. Napriek tomu politické rozhodnutie v Európe tlačiť prekonaných do očkovania po 6 mesiacoch je čisto politické a nie založené na vedeckých poznatkoch ako sme ukázali.

    Konštatuje to aj prof. Marty Makary z John Hopkins Univerzity a šéfredaktor odborného portálu Medpage v článku pre Washington Times už v septembri: „je ok mať nesprávne vedecké hypotézy. Ale keď nové dáta dokážu, že sú chybné, je treba ich zmeniť. Žiaľ, mnohí politici a zdravotní úradníci sa už príliš dlho držia hypotézy, že prirodzená imunita poskytuje nespoľahlivú ochranu proti covid-19 – čo už rýchlo veda vyvrátila.“ A potom uvádza štúdie, ktoré som tu už spomínala.

    AUTOR: Ing. Jana Ray Tutková, M. A. je ekonómka s postgraduálom z európskej politiky, ktorá vedie Centrum pre bioetickú reformu

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑