• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jadro a migrácia sú témy francúzskeho predsedníctva Rady Európy

    23-1-2022 Zem & Vek 438 731 slov zprávy
     
    Foto: Shutterstock

    V roku 2020 vypukla koronavírusová pandémia a kedy skončí nevie nikto. Čo však vieme, že je jednou z príčin obrovskej zadlženosti globálnej ekonomiky, čo platí aj pre starý kontinent v ktorom sa však nič podstatného neudeje, bez súhlasného stanoviska Nemecko- francúzskeho politického tandemu. A práve v roku 2022, keď na jednej strane ECB hovorí, že obmedzí jej uvoľnenú menovú politiku a možno na konci roka aj zvýši jej úrokové sadzby a na druhej sa bude viac peňazí čerpať z neštandardného fiškálneho nástroja Európskej komisie, ktorým je Plán obnovy a odolnosť, došlo v prípade Nemecka k personálnej výmene vo funkcii kancelára a v prípade Francúzska budú prezidentské voľby v apríli. Po 16 rokoch totiž vlani odišla z postu nemeckej kancelárky Angela Merkelová, ktorá bola spolu so stále úradujúcim francúzskym prezidentom Emanuelom Macronom  lídrami celej Európskej komisie. Čo môžeme čakať od nového spolkového kancelára Olafa Scholza v trojkoalícii so Sociálnymi demokratmi, s FDP a Zelenými, nebudeme špekulovať. Aké sú šance, že bude v aprílových voľbách zvolený opäť Emmanuel Macron druhýkrát za sebou, tiež nebudeme špekulovať. Skôr sa pozrime, čo čaká ekonomiku starého kontinentu pod ich vedením?

    Jadrová energia v programe zelenej ekonomiky 

    Od 1.1.2022 preberá Paríž na pol roka predsedníctvo Rady Európy, ktorý sa právom uchádza po odchode A. Merkelovej viac zasiahnuť do rozhodovacích procesov v únii. Ani v minulosti nemali Nemci a Francúzski na všetko rovnaký názor, pričom najväčší rozpor majú v ďalšom využívaní  jadrovej energie pri výrobe elektriny, keďže do konca minulého roka ich už všetky z prevádzky odstavili. Na druhej strane Francúzi spolu so všetkými štátmi V4 budú v jadrovej energii naďalej nielen pokračovať, ale dokonca aj rozširovať. Francúzi podobne ako Slováci  totiž tvrdia, že jadro by malo byť zaradené medzi obnoviteľné zdroje energie, keďže vypúšťa  do ovzdušia pri výrobe elektriny menej škodlivých látok, čo napomáha dosiahnuť  uhlíkovú  neutralitu do roku 2055. Doterajšie rozpory vo využívaní jadrovej elektriny sa môžu zvýšiť aj z dôvodu, že súčasťou terajšej nemeckej koaličnej vlády sú Zelení, ktorých stanoviská v  oblasti zlepšovania životného prostredia sú ešte striktnejšie, V tejto súvislosti treba však povedať, že Nemci v otázke jadra majú podporu predovšetkým v Rakúsku a Taliansku. Slovensko stojí na pozícii pokračovania výroby elektriny z jadra, ktoré aj z dôvodu, že elektrárne sú funkčné ako aj bezpečné, postupne nahradia uzatvárané ťažby uhlia.

    Európsky projekt boja proti nelegálnej migrácii

    V rámci predsedníctva Rady Európy sa počíta, že Paríž bude mať záujem riešiť aj otázky boja proti nelegálnej migrácii, keďže v minulosti E: Macron presadzoval povinné kvóty prijímania migrantov, čím sa dostal do ostrého sporu predovšetkým s predstaviteľmi  krajín V4, ktoré to odmietli. Nelegálna migrácia totiž bude aj súčasťou predvolebného boja o funkciu prezidenta, keďže ostatní kandidáti pokladajú problematiku migrácie za prioritu. Vo Francúzsku ich žije takmer 7 miliónov, čo súvisí z predchádzajúcou koloniálnou minulosťou. Doteraz skôr išlo o likvidáciu táborov, keďže väčšina migrantov sa chce dostať do Veľkej Británii. Bude teda zaujímavé sledovať, či sa na starom kontinente podarí už počas francúzskeho predsedníctva  prijať užšiu a pre všetky členské štáty únie akceptovateľnú formu európskej spolupráce v boji proti nelegálnej migrácii.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑