Vystupovanie a rozhodovanie generálneho prokurátora Maroša Žilinku dlhodobo dráždi najmä ľudí v SaS a Za ľudí. Jeho razantný a odmietavý postoj k zmluve s USA, ktorá čelí kritike z viacerých strán, vyvolal skutočne agresívne reakcie politikov i novinárov.
Napríklad poslanec za SaS Alojz Baránik porušil koaličnú zmluvu a bez konzultácie s partnermi predložil novelu zákona okliešťujúcu právomoci generálneho prokurátora v spojitosti s paragrafom 363 Trestného poriadku.
Do funkcie generálneho prokurátora zvolila Žilinku vládna koalícia. Do mediálneho lynču sa už popri politikoch pustili aj samotné médiá. Novinár Marek Vagovič hovorí o Žilinkovi ako o najväčšom personálnom omyle súčasnej vládnej koalície pretože vraj priniesol do jej vedenia ostré lakte a intrigy. “Odkedy je jej najvyšším šéfom, užíva si status neohrozeného vládcu, po ktorom vždy túžil, len to dokázal šikovne zakryť. Rozdeľuje a panuje železnou rukou, šíri strach, podriadených ponižuje alebo rovno trestá,” píše autor pre aktuality.sk. Vagovič otvára polemiku o odstránení Žilinku, pretože neexistuje reálna možnosť potrestať ho za nedávnu cestu do Ruska. Vagovič navrhuje preskúmať motívy jeho rozhodnutí v súvislosti s možnou korupciou, prípadne s tým, že šéfa generálnej prokuratúry by mohli vydierať. “Na jeho odvolanie treba skrátka nepriestrelné dôkazy: o vydieraní alebo korupcii,” uvádza.
Podobne sa skupina vyšetrovateľov NAKA snažila vykonštruovať obvinenia voči príslušníkom Inšpekcie ministerstva vnútra pod vedením vyšetrovateľky Diany Santusovej, ktorá sa zaoberala skúmaním viacerých prípadov ovplyvňovania svedkov vyšetrovateľmi a operatívnymi pracovníkmi. Vypracovala správu SIS a o nej mali rokovať najvyšší ústavní činitelia vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej v tajnej miestnosti SIS. Kauzu v tichosti odložili, no vyšetrovateľov stále oficiálne nezbavili obvinení a o ich osude má rozhodovať generálny prokurátor. Pre viaceré strany začína byť neznesiteľné, aby bol Maroš Žilinka vo svojej funkcie ďalších šesť rokov.
Na obranu generálneho prokurátora sa verejne postavil Robert Fico: „Je nevídané, aby partia novinárov začala prstom poukazovať na vysokých ústavných činiteľov len preto, že sa im nepáči, že prijímajú rozhodnutia, ktorí im nesedia do kariet, tak tvrdia, že musia byť odstránení a keď to inak nepôjde, treba nájsť nejaké dôkazy typu vydierania alebo korupcie. Súčasťou tohto útoku na generálneho prokurátora je pochopiteľne aj pokus ho šikanovať kvôli jeho zahraničnej ceste do Ruska, čo je akýsi pokus ho zlikvidovať. Ale keď zistili, že to jednoducho nepôjde tadiaľ, lebo to bola normálna zahraničná cesta, tak sa pokúšajú naňho nájsť nejaké dôkazy.“